+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak poznám kvalitní samozavlažovací truhlík nebo květináč

Každý truhlík se dokáže obětovat. Kromě ladných linií dává rostlinám to nejcennější, prostor pro růst a výživu.

Stojíte v zahradnickém centru se záměrem koupit samozavlažovací truhlík nebo květináč a vůbec netušíte, jaký vybrat? Neztrácejte hlavu. Nemáte-li ověřenou značku, určitě se nespoléhejte jen na pocit líbí, nelíbí. Existuje několik jednoduchých zásad, které vám při výběru pomohou.

SPRÁVNÝ POMĚR SUBSTRÁTU A VODY

Každý truhlík se dokáže obětovat. Kromě ladných linií dává rostlinám to nejcennější prostor pro růst a výživu. Obsah zásobárny vody v nádobě musí být ve správném poměru vůči obsahu zeminy. Podle zkušenosti zahradníků, se kterými jsme truhlíky vyvíjeli, by měl ideální poměr představovat jednu třetinu vody a dvě třetiny substrátu (např. u truhlíku Bergamot 80 cm to je 10,7 l substrátu na 3,5 l vody). Je-li místa pro vodu méně, kupujete si prakticky nádobu, která funguje jako ta klasická s podmiskou. Naopak je-li víc místa pro vodu a málo pro substrát, tak budou rostliny strádat nedostatkem živin a prostoru pro růst.

CESTA VODY K ROSTLINĚ

Voda vzlíná do substrátu pomocí knotů - textilních pruhů. Rostliny si čerpají vodu ze zásobníku také kořenovým systémem, který postupně prorůstá otvory nebo kužely samozavlažovací vložky, těch by měla mít nádoba dostatek.

Nezapomeňte před zapěstování umístit knoty do určených otvorů ve vložce. Bez nich nebude samozavlažování fungovat správně. Má-li nádoba místo nebo kromě knotů vzlínací kužely, je nutné napěchovat substrát i do nich.

ODTOK A VZDUCHOVÁ MEZERA

Dostatečně velká zásobárna vody zdaleka nestačí. Přebytečná voda musí mít taky kudy odtéct. Rostlinám dlouhodobě neprospívá, když stojí ve vodě. Zkontrolujte, zda je na dně nádoby odtokový otvor. Oceníte to po vytrvalém dešti nebo při nechtěném přelití. A ještě jedna technická lahůdka. Nádoba musí být vyřešena konstrukčně tak, aby mezi spodní hranou substrátu a maximální hladinou vody v zásobníku byla vzduchová mezera pro volnou cirkulaci vzduchu.

HLÍDANÍ HLADINY VODY

Hladinoměr je malý ale důležitý pomocník, který vyřeší vaše trápení se závlahou rostlin. Je fajn, když má stupnici a označení minimální zásoby vody. Jedním pohledem zjistíte, kdy je ten správný čas dodat jim vodu. Samozavlažování ale neznamená plnit zásobník stále až po okraj. Spíš hlídat, aby byl substrát pořád vlhký.

SAMOZAVLAŽOVÁNÍ ZVLÁDNE KAŽDÝ

ROSTLINY POTŘEBUJÍ ČAS Kořenový systém musí nejdříve prorůst na dno nádoby. Proto osázený truhlík zalévejte prvních 14 dní shora a teprve pak přes zalévací šachtu.

FREKVENCE ZALÉVÁNÍ Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. Bohužel neexistuje jednoduché pravidlo, jak často vodu dolévat. V tropickém horku určitě voda v truhlících dlouho nevydrží. Při běžné teplotě (22 - 25 stupňů) postačí většině rostlin zálivka jednou za 10 - 14 dní.

MYSLETE NA KNOTY Po sezoně, když truhlík odstrojujete, se často stává, že vzlínací knoty zůstanou „přilepené“ k substrátu. Snadno je vyklepnete do kompostu. Dejte si pozor, abyste o ně zbytečně nepřišli. Zjistíte-li, že vám knoty chybí, pořídíte je u nás na eshopu, stejně tak hladinoměr a další náhradní díly.

ČISTOTA, PŮL ZDRAVÍ Trochu času navíc, které truhlíkům věnujete, prodlouží jejich životnost a zajistí správnou funkčnost.  Abyste nadále pěstovali zdravé rostliny a udrželi pěkný vzhled a nenarušený samozavlažovací systém nádob, není potřeba žádné chemie. Vystačíte si s proudem vlažné vody a vysušením na sluníčku.Tipy na podzimní údržbu nádob jsme sepsali v článku 4 kroky k úspěšnému zimování.

SAMOZAVLAŽOVÁKY Z PLASTIE

Pro pěstování na okenních parapetech, balkoně nebo terase máme v nabídce čtyři produktové řady exteriérových samozavlažovacích nádob: BerberisMaretaSiesta a Bergamot. Všechny jsou opatřeny vzlínacími knoty a hladinoměrem. Liší se designem, barevností, objemem a cenou. Určitě si mezi nimi vyberete své oblíbence.



Galerie