+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak a kdy správně hnojit?


Po zimě přišly konečně delší dny, což značí jediné, je jaro! Minulý měsíc jsme vám ukázaly, jak rostlinky správně přesadit. Každoroční přesazení rostlin, ať už spolu s květináčem nebo jen obyčejná výměna substrátu je první krok, který třeba se svými rostlinkami na jaře udělat. Ještě jste nepřesazovali? Vraťte se o krok zpět. Máte přesazování šťastně za sebou? Skvělé! Počkejte pár týdnů a začněte s hnojením.

Jak, proč a k čemu vlastně? To si všechno řekneme.

Proč hnojit?

  • Představte si rostlinku v jejím přirozeném prostředí v zemině, v níž má neustále přesně ty živiny, které potřebuje díky rozkládajícím se listím, broukům nebo dešťové vodě . Doma v květináči se to neděje, tam je plně odkázána na nás. Na naši zálivku, lásku a výživu. S
  • Substrát, ve kterém rostlinka je, v sobě sice nějaké živiny má, vydrží jí však od přesazení maximálně na pár týdnů, a pak je třeba začít hnojit. Pravidelně, od začátku jara do začátku podzimu. 
  • Ano, rostlinka roste i bez hnojení, strádá však a argument, že se jí daří i bez toho, nebereme. Nemáte totiž srovnání, jak by se jí dařilo, kdybyste ji hnojili.
  • A co je velmi důležité podotknout, je odolnost rostlinky vůči škůdcům. Silná, hnojená rostlinka se s nimi vypořádá mnohem snadněji, než ta nehnojená.

Kdy hnojit a kdy ne?

Hnojí se během celého aktivního období, to je od začátku jara do začátku podzimu. Začneme vždy poté, co na jaře rostlinku přesadíme do nového substrátu a připočteme si k tomu počet týdnů, během kterých bude hnojivo z nového substrátu vyprchávat. Je to zpravidla 4-6 týdnů, ale raději si vždy zkontrolujte, co je uvedeno na obale substrátu. Poté už je na čase pravidelně hnojit a to až do začátku podzimu. V našich podmínkách rostliny během podzimu a zimy nerostou a proto živiny nepotřebují. Pokud ale rostlinám přisvicujete umělým osvětlením, hnojit můžete i nadále. My ale doporučujeme spíše nechat rostliny odpočinout a nabrat síly na jaro.

“Hnojení není vůbec složité. Co je na hnojení nejtěžší je nezapomínat na něj. Proto si po každém hnojení zapište do diáře další termín přihnojení podle instrukcí na obale,”  doporučuje Anet z Pokojovek -  nejzelenějšího studia v Praze.

Čím hnojit?

Ideální je hnojivo určené pro danou pokojovku (pro palmy a zelené rostliny, na kaktusy, na orchideje a další), má v sobě tři důležité složky NPK a všechny tři ve správném poměru.  Ano, ano, na světě existují mnohé přírodní ekvivalenty, které koupíte v obchodě nebo si vyrobíte doma, jako třeba žížalí čaj z vermikompostéru. My je spíše bereme jako doplňkovou výživu. Tím netvrdíme, že je „výživa přírodním hnojivem" je nesprávná. Rostlina ocení jakoukoliv výživu a s tou přírodní nic nezkazíte. My používáme a doporučujeme hnojiva s přesným poměrem.

Co je NPK a na co je důležité?

NPK je poměr dusíku-fosforu-draslíku.

  • N Dusík pomáhá pokojovkám fotosyntetizovat, proto je tento prvek důležitý u rostlin se zelenými listy. Pokud máte exotickou pokojovku, která primárně nekvete, budete chtít použít hnojivo s hodnotou vyšší nebo minimálně stejnou jako ostatní prvky pro dobrý růst jejích zelených částí.
  • P Fosfor pomáhá rostlinám vytvářet zdravý kořenový systém, kvetení a plody. Máte pokojovku, jejíž předností jsou květy, jako je například orchidej nebo africké fialky? Pak vás bude zajímat právě hodnota P.
  • K Díky draslíku jsou pokojovky silnější a odolnější, a to třeba i vůči škůdcům. Písmenko K se bude hodit u všech rostlin, které jsou oslabené nebo choulostivé.

V praxi to znamená, že například hnojivo pro kaktusy bude mít pravděpodobně hodnotu N nižší, protože sukulenty nepotřebují zásobovat velké zelené listy. Hnojiva pro kvetoucí rostliny zase obsahují vyšší množství fosforu.

„Nejraději používáme přírodní hnojiva s co nejnižším poměrem NPK. Rostlinky sice musíme hnojit o něco častěji, riziko přehnojení je však mizivé,”  sdílí své zkušenosti Anet z Pokojovek -  nejzelenějšího studia v Praze.

Jak hnojit? 

  1. Hnojíme od začátku jara do začátku podzimu kapalným nebo tyčinkovým hnojivem. To, pro co se rozhodnete, je jen na vás. Kapalné hnojivo se dává zpravidla častěji, tyčinky stačí jednou za pár týdnů zapíchnout a máte vystaráno.
  2.  Při hnojení kapalným (chemickým) hnojivem je důležité, aby byl substrát před hnojením mokrý, takže
  • rostlinku zalijte klasicky vodou,
  • počkejte, dokud se voda dostane až do podmisky,
  • zalijte ji ještě jednou,tentokrát však bude ve vodě už i hnojivo,
  • po půl hodině vodu z podmisky vylijte, aby kořeny nestály ve vodě.
  1. Pokud používáte organická hnojiva, často se přidávají přímo do zálivky, takže můžete předchozí krok přeskočit.
  2. Při hnojení tyčinkami je důležité přečíst si, jaký rozměr jedna tyčinka pohnojí a podle toho je do květináče napíchat. Aby jich nebylo mnoho, ani málo. Při následném zalévání je třeba dbát na to, aby se voda dostala úplně všude, zasáhla každou jednu tyčinku, protože živiny se z ní vyplavují jedině při zálivce.

Jak hnojit rostliny v samozavlažovacím květináči?

Za nás je k hnojení v samozavlažovacím květináči nejpraktičtější tekuté hnojivo. U granulí i tyčinek je důležité, aby jimi voda procházela a to je u samozavlažovacích květináčů, které si táhnou vodu samy, problém. Hnojivo můžete použít dvěma způsoby - buď, že rostlinu jednou za čas, když hnojíte, polijete klasicky shora nebo nalijete vodu s hnojivem rovnou do rezervoáru. Dejte tam však jen takové množství vody, jaké je rostlina schopna vypít na jeden šup.

Minimalismus a funkčnost, to jsou hlavní přednosti interiérových květináčů Tolita. Vybavené chytrý samozavlažovací systémem včetně decentního hladinoměru, který zaručuje optimální zálivku a bezstarostnou péči o vaše rostliny. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii.

Co dělat při přehnojení? 

Ok, stalo se to. Rostlinku jste přehnojili. Přesadili jste ji a rovnou přemotivovaně pohnojili? Nebo jste ji do substrátu nalili rovnou celou lahvičku? Pokud je přehnojení na rostlince vidět – konce listů jsou spálené, na povrchu zeminy se vysrážely soli, některé listy mají nezdravě vypadající tmavý povlak, jsou svěšené, i když je substrát mokrý, nebo náhle opadnou – znamená to, že hnojení dosáhlo kritického množství a rostlinka zastavila svůj růst. V tomto případě jen přestat s hnojením nestačí a nadměrné živiny je třeba okamžitě ze substrátu dostat pryč.

A to buď tak, že svého zeleného kamaráda přesadíte do nového substrátu, nebo ten původní, přehnojený, pořádně propláchnete. Květináč postavte na 15 minut do umyvadla a nechte do něj téct vodu pokojové teploty. Voda, která bude ze substrátu na začátku vytékat ven, bude zabarvená. Proplachujte tak dlouho, dokud nebude zcela průhledná. To je znamená, že se v zemině nenachází žádné přidané hnojivo.

Rostlinka může opět růst, až když se stopy hnojiva ze substrátu vypláchnou. V případě, že přehnojení nedosáhlo kritický bod (není to na rostlince vidět), stačí, když na nějakou dobu přestanete s hnojením a kořenový bal budete udržovat stále trochu vlhký, aby nedocházelo k poškození kořenů nadmírou soli z hnojiva.

Rada na závěr

 Hnojení rostlin není jen nějakou nadstavbou. Hnojení patří k důležité součásti péče o pokojovky. Stejně jako my potřebujeme doplňovat různé druhy vitamínů a minerálů, pro jejich nedostatek ve stravě, tak je potřebujeme doplnit i našim pokojovkám. To ale po přečtení článku už víte. :)

 

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Má moje rostlinka dostatek světla?
  3. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
  4. Jak na jarní přesazování pokojovek

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky



Galerie