+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Borůvky - návod na pěstování v nádobách

 
Bobule na balkonech frčí. Rybízy, angrešty, maliny, ostružiny, kanadská, borůvka, kamčatská borůvka (zimolez) nebo také kiwi jsou ta správná volba pro založení ovocného minisadu v oblacích.

Základ úspěchu tkví ve speciálních odrůdách do nádob. Když se řekne ovoce v  květináči, většinu z nás napadne kanadská borůvka. Přitom právě na balkoně se nepěstují snadno, vyžadují splnění vícero podmínek než přizpůsobivé maliny a rybízy.


Na co si dát u borůvek pozor 

  • Nehodí se na exponovaný jižní balkon nebo vyprahlou terasu. Naopak na severu bez slunce to vzdejte.
  • Připravte si místo lehce přistíněné před poledním úpalem, nádobu vždy odsuňte od sálající stěny domu. Při větru přidejte zástěnu.
  • Kyselý substrát s dostatečným množství rašeliny je pro pěstování podmínkou.
  • Jsou to pijani a potřebují také vzdušnou vlhkost. Pravidelnost zálivky zajistí množství a velikost plodů.  Ovšem nesnesou ani přemokření, jsou proto ideální rostlinou pro pěstování v samozavlažovacích nádobách.
  • Není samotářka, i samosprašná odrůda lépe rodí, když má vedle sebe další kamarádku.

Jak na pěstování borůvek na balkoně v 6 krocích

1. VÝBĚR NÁDOBY 

Borůvky potřebují prostor, Berberis Uno s obsahem 18 l se samozavlažovacím systémem a provzdušněním brání nežádoucímu prosychání rašelinového substrátu a mírně reguluje i vzdušnou vlhkost. Pozor na přelévání, borůvka nesnáší přemokření. Počítejte, že starších keře z nádoby vyrostou a budou toužit po přesazení do většího.  Když máte mohutný keř, rovnou vysazujte do nádoby Berberis 55 a na okraj můžete přidat 2-3 keříky americké brusinky – klikvy velkoplodé. Borůvka není samotářka, i samosprašná lépe rodí, když má další vedle sebe kamarádku. Do květináčů bez samozavlažování přidejte dole drenážní vrstvu keramzitu  Na balkon volte raději plastovou nádobu s hloubkou 25-30 cm, borůvka koření mělce. 

2. NA ODRŮDĚ ZÁLEŽÍ 

Zkušení zahradníci pro balkony přímo doporučují samosprašné odrůdu DUKE a CHANDLER.  Pro pěstování v nádobách obecně se hodí tyto méně vzrůstné odrůdy: 

  • rané: GOLDTRAUBE, PATRIOT 
  • středně rané: BLUE GOLD, HORTBLUE GOLD, HORTBLUE PETITE, CHANDLER, CHIIPEWA, NORTH COUNTRY, PIONEER, SUNSHINE 
  • pozdní: DUKE, NORTH BLUE

Tučně vyznačené se chutí výrazně blíží lesním borůvkám. Můžete se borůvek užrat? Vyberte si několik odrůd s různou dobou zrání nebo remontantní (opakovaně plodící). Pokud se vám nedaří sehnat doporučené balkonové odrůdy, zkuste experimentovat jako Pavlína Pakvitko, se správnou péčí uspěla i s keříkem z výprodeje.

3. SUBSTRÁT NEOŠIDÍTE 

Borůvka potřebuje kyselý substrát. Nehledejte nalezené a rovnou si pořiďte substrát pro pěstování kanadských borůvek. Rostliny vysaďte o něco hlouběji, zhruba o 5-10 cm níže, než byly v původním kontejneru.  Povrch substrátu v nádobě chraňte proti vysychání kokosovou rohoží, kvalitní borkou nebo mulčem pro borůvky.

4. KVALITNÍ ŽIVINY PRO BOHATOU ÚRODU

Bezprostředně po výsadbě borůvky hnojivo nepotřebují. Pozor stejně jako substrát, musí být hnojivo kyselé. Pro starší keře a dlouhodobější hnojení se osvědčila organominerální granulovaná nebo kapalná hnojiva pro borůvky. Chcete podpořit dozrávání v sezoně anebo osvěžit borůvku po zimě? Použijte rychle působící krystalické hnojivo.

4. KAM S NÍ

Borůvky vyžadují polostinná, ne příliš teplá stanoviště. Vyloženě jim nesvědčí horko sálající z rozpálené dlažby. Pomůže, když pod nádobu nastelete štěpku, prkna nebo jinou vhodnou izolaci. V nejhorším vypusťte na chvíli estetiku a použijte karton.

6. PÉČE V ZIMĚ

Většina odrůd velmi dobře snáší mrazy. Na balkoně ale musíte kořeny ochránit. Patu rostliny lehce nakryjte chvojím nebo filcovou podložkou. Když nemrzne, občas rostlinu zalijte, ani v zimě nesmí substrát proschnout. V nádobách hlídejte, aby se rostliny nepodmáčely zespoda! Pokud jste rostliny zazimovali, je třeba je postupně otužovat a přivyknout na slunce. Borůvky jsou sice vůči zimě poměrně odolné, ale ven je doporučujeme umístit až po prvních jarních mrazících.

7. LÉPE NEŘEZAT NEŽ ŠPATNĚ

Rostou vám borůvky již několik let a pálí vás v ruce nůžky neřkuli lišta? Přibrzděte. Není to okrasný keř! Borůvka se stříhá probírkou nejstarších větví. Podívejte se na návodná videa zkušených pěstitelů.

Přejeme vám úspěch a radost z bohaté úrody! A když se začnou objevovat vytoužené plody neváhejte přehodit přes keřík síť, ptáci ví o zrající úrodě a vstávají dřív jak my!

Další články o pěstování na našem blogu

1. Seju, seješ, sejeme

2. Kalendář výsevů pro začátečníky

3. Jedlý balkon, průvodce odrůdami

4. Letos ty rajčata vypiplám

5. Nastartujte zelené lupení

6. 7 tipů pro jedlý balkon

7. Na jahody do truhlíku

8. Jak poznám kvalitní samozavlažovák



Galerie