Zeleninová krasojízda pokračuje až do pozdního podzimu! Přidejte se také
Většina zahradníků upíná svou pozornost k jaru a létu, podzim už považujeme většinou za takovou malou přípravu na zimu. Jenže ono toho i v podzimním sychravu můžete překvapivě dost sklízet. Důležité je neprošvihnout poslední možnost výsevů. A ta je teď, v srpnu.
No jo, jenže co se dá ještě teď vysévat? Nemusíte si nutně pamatovat všechny druhy zeleniny, úplně stačí selský rozum: pro podzimní sklizeň vysetou v srpnu je potřeba se zaměřit na druhy zeleniny, které ke svému růstu a zrání nepotřebují tolik slunce (rovnou tedy škrtněte veškerou plodovou zeleninu, jestli jste si na ni dělali zálusk) a také ty, co sklidíte relativně rychle od vysetí.
Pěstební poklop s regulovatelným ventilačním otvorem. Tato praktická vychytávka ochrání sazeničky před mrazíky či povětrnostními výkyvy. Vyvinutá pro kombinaci s velkoobjemovými truhlíky Berberis, jednoduše doplněk, který vám nesmí doma chybět.
Výhodu budou mít ti, co upřednostní velkoobjemové samozavlažovací truhlíky před záhonem, i když se to na první pohled může zdát zbytečné. Až zima vystrčí drápek, zeleninu jednoduše přiklopíte a sezónu si tak o nějaký ten týden ještě prodloužíte.
Druhy zeleniny, které sklidíte ještě před zimou, když je teď vysejete
Listové saláty
Hlávkové si nechte až na jarní výsevy v příštím roce, přeci jen tvorba hlávky zabere nějaký čas navíc. Teď je doba na ty, které jsou označené jako “k řezu”. Nejčastěji to bývá směs, ale klidně sáhněte i po jednodruhových sáčcích: Lollo Rosso, Lollo Bianda, Catalogna, Rukola, Hardy nebo špenát. Ultra rychlíkem je polníček, který se navíc vyznačuje výraznou odolností vůči mrazům. Klidně ho můžete vysévat na etapy celý rok, a když ho přes zimu schováte pod poklop, poroste i v mrazech.
Pro podzimní sklizeň jsou skvělé i všemožné druhy asijské listové zeleniny jako je Mizuna, Pak Choi, Tatsoi a další.
Ředkvičky
Období sucha pomalu končí a tak se ředkvičkám bude aktuální počasí líbit víc než horké léto. Sázkou na jistotu jsou všechny odrůdy označené jako celoroční, už si ale můžete dovolit zariskovat a vysít i ty, které jsou určené především pro jarní výsevy.
K ředkvičkám můžete klidně přidat i tuřín a nejrůznější druhy ředkví. Počítejte s o něco delší dobou výsevu do sklizně a jestli je plánujete pěstovat v truhlících, volte vždy ty hluboké.
Velkoobjemový truhlík Berberis UNO Idelální parťák na pěstování rajčat a další plodové zeleniny. Vychytané madla pro snadné vyjmutí samozavlažovací vložky, široká zalévací šachta, otvor pro oporu a pojízdná kolečka.
Zelí
Ideální čas na všechny druhy zelí je sice na jaře, ale když počasí dá, dočkáte se pěkných hlávek i ze srpnového výsevu. Zkoušejte to ale jen s takovými odrůdami, které mají označení rané nebo dokonce velmi rané, pak můžete sklízet už za 2 měsíce. Příkladem takových rychlíků je třeba červené zelí Amarant nebo Granat, případně bílé zelí Golden Acre. Podobný případ je i pekingské zelí. Všechny tyto odrůdy sklidíte v rozmezí 2 - 3 měsíců.
Hlávková kapusta
Podobné rychlíky dokážete najít i mezi kapustami. Konkrétně odrůda Vorbote 3 roste velmi rychle a zvládne i případné mrazíky. Když ji přiklopíte, možná by zvládla i přezimovat v Berberisu pod poklopem, když nebude extra velká zima.
Toto jsou druhy zeleniny, které máme otestované pro podzimní pěstování na vlastní truhlík. Jestli máte chuť experimentovat, směle do toho. Ve výsledku můžete být jen mile překvapeni.