Zahradnické experimenty: Proč každý rok zkusit něco nového?
Každý rok sázíte osvědčené favority – rajčata, papriky, jahody. Ale co kdybyste letos zkusili něco nového? Pěstování neznámých plodin přináší nejen radost z objevování, ale i vzrušení z prvních úspěchů. A díky samozavlažovacím nádobám a pěstebním poklopům můžete vyzkoušet exotické i méně známé rostliny snadno i na balkoně. Přinášíme vám 5 tipů na zajímavé druhy, které si letos můžete vysít nebo zasadit. Troufnete si na experiment?
Většina z nás sází na osvědčenou klasiku – rajčata, papriky, jahody. Nejspíš vám pár sezón trvalo, než jste se pěstování těchhle plodin pořádně naučili a teď si jednoduše chcete užívat výsledky své práce.
Ale co zkusit zabrousit trochu do neznáma? Připomenout si ty začátky pěstování, kdy jste s napětím sledovali semínka nebo mladé sazenice den po dni a radovali se, když to konečně vyšlo? Experimentování s novými plodinami přináší nejen objevování nových chutí, ale i může vám pomoci znovu objevit radost ze samotného pěstování.
A protože samozavlažovací nádoby Plastia poskytují stabilní přísun vláhy a tím i skvělé podmínky pro růst, jsou pro experimenty naprosto ideální. Zkuste si letos vybrat jednu netradiční plodinu a třeba objevíte svého nového favorita.
Právě teď se můžete začít poohlížet po nových semíncích nebo začít nakupovat sazenice. Jste připraveni se nechat inspirovat?
5 tipů na skvělé experimentální plodiny pro balkon a terasu
1. Meloun Pepito – falešný meloun do květináče
Tento drobnější meloun vlastně není opravdový meloun, ale botanicky patří do čeledi lilkovitých, stejně jako rajčata nebo brambory.
Potřebuje slunné a teplé místo, ideálně u zdi nebo na jižním balkoně a je velmi náročný na zálivku, proto se ideálně hodí do velkoobjemových nádob berberis. Dopřejte mu oporu, aby se mohl pnout nahoru, a pravidelně přihnojujte. Plody jsou malé, sladké a dozrávají od července do října. Sklízejte je až tehdy, když zezlátnou a objeví se na nich fialové pruhy – tehdy jsou nejchutnější.
Meloun “pepito” v nádobě Berberis 80
2. Lilek – balkónová exotika s vysokou úrodou
Lilek je trochu neprávem opomíjená balkonovka, která si ale rozhodně zaslouží, abyste ji vyzkoušeli. Daří se mu v hlubokých nádobách o objemu alespoň 15 litrů, kde má dostatek místa pro rozvoj kořenového systému a nejlépe poroste na plném slunci, ideálně na jižně orientovaném balkonu nebo terase, kde bude zároveň chráněný před silným větrem.
Potřebuje stabilní teploty nad 20 °C, ideálně 25–30 °C přes den. V chladném počasí zpomaluje růst a méně plodí. Zálivku bude potřebovat pravidelnou a vyváženou, proto bude ideální například tento berberis.
Během vegetace přihnojujte 1× za 1–2 týdny hnojivem s vyšším obsahem draslíku (např. hnojivo pro plodovou zeleninu). Plody sklízejte, jakmile mají sytou barvu a lesklou slupku. U menších odrůd je ideální sklízet lilek při velikosti 8–12 cm, u větších kolem 15–20 cm. Přerostlé lilky mohou být hořké a houbovité.
Lilek ve velkoobjemovém truhlíku Berberis UNO, DUO
3. Physalis – lucerničky s chutí tropů
Physalis (mochyně peruánská) je nenáročná rostlina, u které možná znáte její nepříliš chutný (ačkoli jedlý) kultivar, židovskou třešeň,
která často zdobila zahrádky našich babiček. Mochyně peruánská má menší plody, lehce ananasovou chuť a skvěle se hodí pro pěstování v nádobách.
Pěstovat ji budete v zásadě úplně stejně, jako rajčata. S předpěstováním začnete v polovině března a po zmrzlých sazenice umístíte ven. Její výhodou je, že plodí dlouho – od léta až do podzimu. Plody jsou skvělé jen tak na zobání, nebo jako dekorace do dezertů.
Physalis v nádobě Berberis 55
4. Červený kadeřávek – super zdravý a ještě dekorativní
Jestli máte pocit, že na kadeřávek je ještě příliš chladno, možná ještě neznáte pěstební poklopy. S těmi můžete tuhle neobvykle zabarvenou odrůdu vysít už v polovině února.
Rostlina poroste i v polostínu, ale nejvíce barvy i chuti získá na plném slunci. Poklop je důležité pravidelně větrat, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti. Jakmile se oteplí, nechávejte rostlinky během dne postupně bez poklopu, aby se přirozeně otužily.
Kadeřávek roste rychle a skvěle znovu obrůstá, takže ho můžete sklízet celé jaro až do léta. Pokud ho seříznete, bude pokračovat v růstu, ale v letních vedrech se může přejít do květu a už nebude tak chutný. Ale žádný strach, na podzim můžete zasít novou várku a těšit se ze sklizně až do zimy.
Červený kadeřávek v kombinaci s dašlími rostlinami v nádobě Berberis TRIO
5. Fík v květináči – exotika i pro začátečníky
Jestli piplání semínek nebo starost o sazeničky není nic pro vás, tak nezoufejte. I vy můžete mít doma kus exotiky. Co třeba zkusit některou z menších mrazuvzdorných odrůd fíků do nádoby? Možná to na první pohled tak nevypadá, ale pěstování fíku je absolutně snadné. budete potřebovat jen hluboký květináč a to nejslunnější místo, jaké jste schopni nabídnout.
Mladý fík je dobré zimovat v chladnější místnosti, ale starší rostliny už zvládnou zimu i venku. To je vše, no vážně. Plody se objevují už v prvním roce a budou vám dozrávat od léta až do podzimu.
Fík v nádobě Berberis UNO
Tak co na naše tipy říkáte? Která z těchto rostlin si letos najde místo na vašem balkoně?
Odkazy na další články:
Lenka – Balkonistka tělem i duší
Balkónová povalečka, milovnice pokojovek a fanynka všeho udržitelného a zeleného. Na svých dvou balkónech testuje, kombinuje a dokazuje, že krásnou a funkční oázu si může vytvořit úplně každý – ať už na pár metrech v paneláku nebo na terase s výhledem.
Sdílí své úspěchy i přešlapy sdílí na instagramu @mer.it nebo na webu Balkonistka.
Produkty zmíněné v článku
Samozavlažovací velkoobjemový truhlík Berberis. Skvěle se hodí pro pěstování zeleniny, drobných keřů nebo bylinek. Truhlík je opatřen kolečky pro lepší manipulaci a nejdete ho ve třech velikostech.
Samozavlažovací truhlík Berberis 60. Vhodný pro pěstovní zeleniny, květin a bylinek. Vybrat si můžete ze šesti barevných variant.