Začínáme s humidariem: Rostliny

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Možná ti do hlavy zasadil semínko někdo z Instagramu, možná někdo z Pinterestu, nebo jsi to prostě někde viděl. A možná tvé biologické hodiny dospěly do bodu, kdy je na čase si pořídit paludárium!

Poslední dobou je to poměrně oblíbený styl, tvořit čím dál menší živé světy bez vody, pouze s rostlinami. A tak právě možná je teď ten správný čas, pojmenovat věci lepším názvem, a toho se chopila Plastia, která trefně vymyslela objekt s názvem humidarium

Paludárium, humidarium o co jde

Paludárium - úplně prapůvodně vznikl tento název jako označení polovodního kousku světa v akváriu, kdy přední část objektu zahrnovala nízkou hladinu vody s rybičkami a zadní část se zvýšeným terénem, zahrnovala zelenou oázu plnou rostlin. Ale časem se paludárium začalo říkat i zcela osázeným objektům, bez vody a živočichů, většinou úplně uzavřeným třeba ve skleněné vitríně. Dnes s novou dobou plnou nápadů se za paludárium dá již považovat více méně cokoli, co je osázené zelení, v jakémkoliv objektu a s uměle drženým mikroklimatem.

Humidarium - jak jsem již napověděl, jedná se o novou, poměrně unikátní pěstební nádobu, kde je od všeho kousek a není striktně dané, že se musí použít na jednu konkrétní věc. Víko má větrací otvor, ale díky tvaru se i přesto uvnitř nádoby udržuje vlhčí těžší vzduch, díky čemuž vzniká uvnitř nádoby mikroklima. A to je tak výrazné, že v humidariu dokonce prosperují “na sucho” akvarijní rostliny! Nádoba obsahuje ráfek, který je jako stvořený pro odpar vody třeba z kamínků a zároveň má humidarium nádržku na zásobní vodu pro květináč. Na trhu v současnosti nenaleznete takhle multifukční dostupné “mikropaludárium”.

Jak si naplánovat osázení humidaria

Než začneme sázet, bylo by fajn vědět, co budeme sázet a tomu všemu předchází i naše vlastní vize, jak by mělo ve výsledku humidarium vypadat. Co třeba:

  • Zelené a bohaté scenérie - můj osobní favorit, mikrosvět, kde všechno má smysl, každý centimetr zůstane využitý a bude to spolu fungovat. Já jim osobně dávám přednost. 
  • Mikro poušť,  mikro bolívijská hora - tu taky není problém si sestavit.
  • Co dům dal a substrát spojil - prostě to neřešit, pustit ze sebe to divoké zvíře, taky to jde, když se rádi necháte od přírody učit a nebojíte se chybovat.

Objem humidaria je spíše menší než by jeden čekal, není určené pro velké druhy rostlin, spíše by se dalo říct, že je i pro miniaturní rostlinky, popřípadě pro druhy, které jde střihem udržet menší, i když ani to není pravidlem! Vše vysvětlím. 

Zde je pár postřehů, nebo snad i nápadů, jakým směrem se při výběru rostlin ubírat. 

Suché akvárium 

Nejvytěžovanější skupina rostlin, piditerárkový rostliny, za pár kaček seženete v každém marketu, roztomilost sama. Ale po krátkém dumání jsem došel k závěru, že humidarium bude jako stvořené také i pro akvarijní druhy rostlin a mechů. I jelikož snad všechny tyto rostliny mají zároveň i svojí pevninskou verzi sebe sama.

Specifické rostliny 

Malá, zároveň i vlhkomilná, vhodná do bytu, to je prostě popis který sedí na hodně druhů masožravých rostlin. Ale třeba i miniaturních orchidejí, dokonce i pro ty větší, co mohou přerůst skrz víko!

Kaktusy a sukulenty

Humidarko není určené jen striktně pro vlhkomilné rostliny, vše záleží na přísunu vody, bez ní bude uvnitř klima jako v suchém skleníku, což vyhovuje mnoha sukulentům i kaktusům, kdy poklop naopak může sloužit jako takové bezpečnostní sklo proti popíchání. 

Myslím, že nápady by byly, teď si jenom vybrat konkrétní rostliny a vyrazit na nákup

Akvarijní rostliny - osvědčily se mi druhy jako třeba Anubias nana, skvěle se daří i Cryptocoryne walkerii - ta potřebuje dost slunce, aby zůstala malinká. Nejméně problematicky se mi jeví překrásná Bucephalandra sintang, nebo o něco větší Bucephalandra catarina. Půdopokryvně s občasným střihem se dá v nádobě udržet i Staurogyne repens, nebo třeba Alternanthera reineckii "Rosanervig". Vhodných mikro druhů rostlin je nesčetně více, tyto jmenované mám ale sám vyzkoušené, že opravdu fungují. 

Orchideje - vhodnější jsou mikrodruhy, které se do humidária vejdou, napovím, že se jedná o mnoho a mnoho druhů rodu Bulbophyllum, ideálně ty druhy, které mají menší vztyčené květy (affinis, pictum, aestivale, moniliforme, sillemianum, ambrosia, malleolabrum, …). Mikro druhy jiných rodů: Dendrobium leucocyanum, Dendrobium vexillarius, Cattleya liliputana, Cattleya lucasiana, Cattleya cardimii, Paphiopedilum canhii, Paphiopedilum rungsuriyanum, Paphiopedilum helenae

Masožravky – a to hlavně ty, které pochází z přirozených rašelinišť, jako jsou zrovna malé a nejpopulárnější mucholapky (Dionaea muscipula), velké množství druhů rosnatek (Drosera) a láčkovice (Cephalotus follicularis). Ale nic nebrání zkusit i ty vysoké co humidarium přerostou a budou trčet z otvoru víka jako darlingtonie (Darlingtonia californica), špirlice (Sarracenia) nebo heliamfory (Heliamphora). Pasti na zimu u většiny vyšších masožravek zacházejí, víko se tak dá jednou za rok očistit! Naopak tropické láčkovky vhodné nejsou, jelikož jsou všechny popínavé a příliš veliké. Fungovat bude ještě skvěle smutnice žeroucí tučnice (Pinguicula), jen pozor na výběr druhu, ideálnější jsou teplomilné a rašeliništní. Ale u tučnic je výběr druhů velmi pestrý, třeba atraktivní mexické druhy, které snesou vápník, narozdíl od tučnic z jiných kontinentů.

Ozeleňte si ráfek! 

Já mám všechny ráfky osázené mechy (třeba Riccardia chamedryfolia), nebo akvarijními kobercovými druhy rostlin, efekt vypadá více než skvěle. Vřele doporučuji druh Hemianthus callitrichoides, který snese i nechtěný přísušek. Krom scenérie s kaktusy a sukulenty, doporučuji udržovat v ráfku neustále hladinku vody, kamínky nesmí nikdy, opakuji nikdy vyschnout

Do nákupního seznamu si rovnou můžete dát základní položky na výrobu směsi aka substrátu:

  • jemná dekorační píniová kůra 
  • rašeliník (sušený lisovaný!) 
  • drcený kokosový substrát 
  • kokočipsy do terárií/pro orchideje (lisované) 
  • pemza 5-16 mm 
  • drobná láva-tato položka je nahraditelná třeba kamínkovou směsí na bonsaje
  • konkrétní substrát- ale pouze pokud to vyžaduje skladba rostlin 

Kde sehnat přísady?

Naprostou většinu přísad seženete v hobbymarketech, ideálně v těch, které mají oddělení jak pro zahrádkáře, tak pro chovatele. Jemná dekorační piniová kůra se používá k dekoračním účelům a bývá umístěna poblíž květináčů. Zároveň ji lze najít i v chovatelském oddělení, kde slouží jako podestýlka (například pro plazy). Můžete ji pod tímto názvem zakoupit i na e-shopech. Ostatně materiály jako sušený rašeliník, kokosová drť a kokočipsy se také používají v chovatelství, takže je v zahradních regálech nehledejte. V oddělení zahrady najdete pemzu, která se v ČR nejčastěji prodává v 5L pytlích s frakcí 5–16 mm, a tato frakce je naprosto perfektní! Také tam naleznete lávovou drť, přičemž pro naše účely jsou vhodné malé frakce kolem 5 mm. Lávovou drť lze případně nahradit minerálním substrátem pro bonsaje.

Já jsem totiž ve své branži znám tím, že nepoužívám z určitých důvodů substrát, a při tvorbě humidarií jsem si vyrobil směsi na konkrétní typ osázení bez substrátů a vás to v dalším článku naučím taky!



Rudolf Málek - Ahoj, já jsem Ruda a přišel jsem ti ukázat svůj pohled do rostlinné říše. Pěstování se věnuji od útlého dětství, je to můj koníček i moje práce. Zajímám se o široké spektrum environmentalistiky a problematiky rostlin i zahrad. Mou vášní je rozklíčování soužití rostlin a člověka, zajímají mě fakta a data. Druhou vášní je počasí, což jde ruku v ruce s rostlinami. Díky zájmu o klimatologii a meteorologii, mohu posouvat hranice v pěstování exotických rostlin na zahradě. To vše sdílím na mém IG profilu @rudolf_green_life.



Pěstební nádoba s moderním designem, ideální pro pěstování vlhkomilných rostlin, jako jsou masožravé rostliny, orchideje, tilandsie a jiné vhodné rostliny malého vzrůstu. Pěstování v humidariu je nenáročné a rozzáří vám kancelář, jídelní stůl nebo jinou část interiéru.