Testování Tolit u Pokojovek

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Připravte se na novou pokojovkovou sezónu

Jste stejně netrpěliví jako my a už byste rádi zabořili ruce do hlíny a zahájili pěstitelskou sezónu? Ještě chvíli s tím počkejte. Ten konec zimy se vždycky trošku táhne, ale dává nám prostor studovat a přiučit se něčemu novému či získat poznatky, aby ta další pokojovková sezóna byla úspěšná a netrápily nás zbytečné chybky, kterých se čas od času dopouštíme všichni.

Pěstování pokojových rostlin v samozavlažovacích květináčích

Za Pokojovky musíme říct, že se za celou dobu, co náš projekt existuje nenašli hezčí samozavlažovací květináče než jsou ty z řady Tolita. Baví nás jednoduchý design a barevná paleta odstínů.

Po roce testování a experimentování jsme připravené podělit se s vámi o naše zkušenosti. Zajímalo nás, jestli se v těchto květináčích může dařit všem druhům pokojovek a nebo jestli jsou vhodné jen pro některé druhy rostlin.

“Bojíte se znovu si pořídit vlhkomilnou kapradinu, protože vám znovu uschne? Díky samozavlažovacím květináčům řady Tolita můžete být v pěstování úspěšní.”

Proč je dobré pěstovat pokojovky v samozavlažovacích květináčích

Samozavlažovací květináče Tolita se liší od klasických plastových květináčů. Obsahují zásobník na vodu a systém, který rostliny zavlažuje postupně. Nemusíme si tak dělat starost, že by nám rostlina uschla.

Díky tomuto systému si můžeme dovolit mít pokojovky třeba i na hůře dostupných místech jako je třeba umístění na skříni či zavěšené u stropu. I tak se totiž dá při umisťování rostlin v prostoru přemýšlet (ano, našli jsme další důvody, proč a kam umístit nové pokojovky, juch).

Má to svoje pravidla

Když jsme začali květináče testovat, v tu dobu nás ještě ani nenapadlo, kolika způsoby je můžeme použít a s čím vším nám mohou pomoci. Aby byl využit jejich plný potenciál, je potřeba dodržovat několik pravidel:
 

  • Nepoužívat drenážní vrstvu na spodu květináče - z článku o přesazování víme, že na spod květináče by měla přijít drenáž, aby oddělila přebytečnou vodu, co odteče do podmisky. U samozavlažovacích květináčů chceme naopak, aby se voda postupně uvolňovala a zavlažovala rostliny skrz nádržku, která je tvořená vnější nádobou Tolity. Proto do vnitřní nádoby jde na spod hned zemina. Ta by měla být kvalitní. Prodyšnost obstará přimíchaný perlit.
  • Nezapomínat doplňovat vodu! Hladinoměr vás upozorní, kdy je potřeba zase dolít vodu. Určitě nám odpadne větší starostlivost, ale neznamená to, že odpadá úplně. Proto doporučujeme nastavit si upomínku v kalendáři, že 1x týdně zkontrolujete, jestli je potřeba doplnit vodu.
  • Když dojde voda a rostlina tak úplně přeschne, doplňte vodu do zásobníku a rovnou zalijte shora i zeminu. Lépe se tak voda dostane do všech koutů květináče.
  • Velikost květináče musí odpovídat velikosti rostliny - aby bylo pěstování úspěšné, nesmí být vnitřní květináč o mnoho větší než původní květináč (kořenový bal rostliny).
  • Když chcete rostlinu osprchovat, jednoduše odpojte vnitřní květináč s rostlinou od vnějšího zásobníku.

Nepoužívat drenážní vrstvu na spodu květináče - z článku o přesazování víme, že na spod květináče by měla přijít drenáž, aby oddělila přebytečnou vodu, co odteče do podmisky. U samozavlažovacích květináčů chceme naopak, aby se voda postupně uvolňovala a zavlažovala rostliny skrz nádržku, která je tvořená vnější nádobou Tolity. Proto do vnitřní nádoby jde na spod hned zemina. Ta by měla být kvalitní. Prodyšnost obstará přimíchaný perlit.

Jak jinak je možné používat samozavlažovací květináče

Během testování jsme přišly na další způsob, jak samozavlažovací květináče využívat. Primárně jsou určené spíše pro rostliny, které nesmí přeschnout tedy pro vlhkomilné. Ale můžeme do nich zasadit i oblíbenou pokojovku, u které se bojíme, že by po dobu vaší dovolené mohla uschnout.


Můžeme tak do samozavlažovacího květináče zasadit i druhy pokojovek jako jsou monstery, filodendrony, fíkusy, šplhavnice a další tropické pokojovky, které vyžadují mezi každou zálivkou proschnutí substrátu na délku prstu. U těchto pokojovek nedávejte na spodek květináče drenáž, zalévejte je klasicky shora přímo na zeminu. Zbylá přebytečná voda jen odteče do vnějšího obalu. Vody nebude moc, takže se nedostane zpět do květináče. A jen v případě vaší letní dovolené či delší nepřítomnosti naplňte nádržku s vodou a tím se začne využívat samozavlažovací systém. Nebojte se, rostlinu tak nepřelijete, protože v době vegetačního růstu od jara do podzimu (ale zejména v létě) - zaléváme rostliny stejně častěji než v zimních měsících, takže vlhčí substrát v tomto období zvládnou.
Samozavlažovací květináče jsou super i pro letněné pokojovky.

Doporučené druhy pokojovek

Samozavlažování je užitečné zejména pro vlhkomilné pokojovky, které potřebují konzistentní vlhkost půdy pro optimální růst. Květináč tak ocení alokázie, kalatea, maranta, parožnatka a další kapradiny, asparágus, begónie, palma horská a další druhy palem.
Jak jsme zmínily výše, můžete do nich zasadit prakticky většinu tropických pokojovek a používat zavlažování jen sporadicky. Věřte, že během tropických letních dní tuto funkci Tolit velmi oceníte.

Nezdary pokojovek

I nám se občas nezadaří. Během pěstování v Tolitách jsme se nesetkaly s žádným problémem, který byl způsobený samozavlažovacím systémem. Spíše jsme jen zapomněly doplnit vodu do zásobníku, což mělo za následek, že jedna pokojovka uschla. Na to je potřeba dát si pozor.


 

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Jak na jarní přesazování pokojovek
  3. Má moje rostlinka dostatek světla?
  4. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu

 

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky
 

Produkty zmíněné v článku

 Květináče s podmiskou vyrobené na přání pokojových rostlin a bylinek, vznikly ve spolupráci s českými designéry z WRKS. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii




Samozavlažovací květináč Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky pileí, oxalisu, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.

Galerie