Ředkvičky v lednu a salát v prosinci? Ale jistě, jak je libo.

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Děda, zkušený zahradník věděl, že se od dubna do září na zahradě nezastaví. V sezóně se těšil na období mimo ni a naopak. Jenže co když se zastavit nechcete a toužíte po vlastním salátu třeba na Vánoce? I to je možné a nebude vás to stát ani moc práce navíc.

Ven se dá první zelenina vysévat od března. S trochou dobré vůle (a netkanou textilií v záloze) možná už od konce února. Jenže, co když máte po ruce praktického pomocníka, který vám ze sezóny trvající obvykle 7 měsíců udělá jak mávnutím kouzelného proutku celoroční záležitost? Chtěli byste? Pojďme se mu podívat na zoubek. Nebo spíš pod poklop.

Seznamte se: Pan Poklop

Nevíme, jak vy, ale my si rádi zajdeme i v prosinci pro domácí salát podobně, jako ve známé pohádce Maruška ke 12 měsíčkům pro jahody. Jenže příroda a její diktát jsou neoblomné, a tak nám bylo jasné, že bez teplé peřinky to v našem podnebném pásu nepůjde. Dali jsme hlavy dohromady, a to už byl jen krůček k poklopu na velkoobjemové truhlíky Berberis. Je průhledný, abyste viděli, jak se pod ním zeleným obyvatelům vede. Vybavili jsme ho praktickými sponkami, kterými ho přichytíte k truhlíku, aby neuletěl, až zafouká první větřík. A také je v něm větrací otvor, aby sazeničkám nebylo moc velké horko, až zasvítí první jarní sluníčko. Prostě jsme se snažili myslet na každou alternativu, ať už ho uvedete do provozu na jaře nebo na podzim.

Trocha inspirace, co s ním

Jeden si možná řekne, “obyčejný poklop”. Jenže on je tak trochu kouzelný. Aspoň nám tak přijde, protože ho můžete použít i tak, jak byste možná nečekali.

Na jaře a na podzim zahřeje

Brzy zjara vyseté ředkvičky nebo v září špenát vyrostou pod průhledným poklopem rychleji a do větší velikosti. Potvrzuje to i naše ambasadorka Tereza alias @balconyqueenprague, která si dokonce udělala komparativní test a zkusila vysít ředkvičky a jarní salátky pod poklop a mimo něj. Pod poklopem vyrostly oba typy zeleniny větší a bohatší než bez ochrany. To, že sklidíte svůj vlastní salát ještě o Vánocích rozhodně není utopie…

Pomůže jarním sazenicím s otužováním

Od poloviny dubna je ta chvíle, kdy by si měly mladé sazeničky pomalu zvykat na venkovní prostředí. Doma zpohodlněly v teple, bezvětří a víceméně konstantních podmínkách a překotné přestěhování ven by jim mohlo způsobit šok. Proto je zahradníci vždy ráno vystrčí ven a na noc zase zpět domů. Nikdo tuto činnost nemá rád a každý přemýšlí, jak si ji usnadnit. Kdo má v záloze pěstební poklop, může jásat. Sazeničky pod něj totiž snadno schováte, i když nevlastníte velkoobjemový truhlík Berberis a můžete je pod ním nechat i v noci (když není mrazivá předpověď).

Pěstební poklop s regulovatelným ventilačním otvorem. Tato praktická vychytávka ochrání sazeničky před mrazíky či povětrnostními výkyvy. Vyvinutá pro kombinaci s velkoobjemovými truhlíky Berberis, jednoduše doplněk, který vám nesmí doma chybět. 


Chrání před slimáky

Záhonoví zahradníci dělají hory doly, aby ochránili křehkou zeleninu před škůdci. Hlavně slimáci na ni pořádají nájezdy, jakmile se trochu oteplí. Ohroženy jsou samozřejmě i všechny truhlíkové výpěstky, jenže pod poklopem se může mladá zelenina smát slimákům. Jana ze @sita_garden to potvrzuje z vlastní zkušenosti: “Poklop mi zachránil mladé sazenice před slimáky. Pro jistotu jsem ho postříkala zvenku slanou vodou, takže slimáci neměli šanci, i když mlsně kroužili kolem.”

Kroupy a déšť nemají šanci

I když se dají poklopy na léto stohovat a uklidit na bezpečné místo, vyplatí se je mít po ruce celý rok a rychle čapnout, když se blíží hrozivé mraky. “Použila jsem i jako ochranu před kroupami a silným deštěm, to funguje skvěle, říká Míša z @z_terasy_na_zahradu.

Zafunguje jako improvizovaný skleník

Přiznáváme, že tohle využití nás vůbec nenapadlo, ale je skvělé! @balconyqueenprague vyzkoušela spojit dva poklopy proti sobě a vytvořila tak improvizovaný skleníček pro časně jarní zeleninu: “vejde se na balkon, je snadno manipulovatelný a rostliny v něm dosahují skvělých výsledků v době, kdy ještě venkovní teploty nedovolují, aby byly rostliny volně pěstované, ale zároveň už mají doma nedostatek světla.” Stejně improvizovat můžete i přímo na záhonech. Stačí postavit poklop nad sazenice a pro jistotu zatížit kamenem, aby neodletěl.

Pojďme si to shrnout

I když jsme poklop vymýšleli tak, aby perfektně padl na velkoobjemové truhlíky Berberis, ve finále ho můžete využít na spousty dalších způsobů:

  • ochrání mladé sazenice i vyklíčená semínka před mrazíky v obřích truhlících
  • funguje ale i na záhonech nebo jiných typech velkých nádob, stačí ho lehce zatlačit do země
  • je praktický při otužování sazenic na balkónech
  • zabrání slimákům, aby vám předčasně sklidili úrodu
  • poklop zafunguje jako bezpečná stříška a ochrana před kroupami i vydatným deštěm

Další články o pěstování na našem blogu

1. Jedlý balkon, průvodce odrůdami

2. Letos ty rajčata vypiplám

3. Nastartujte zelené lupení

4. 7 tipů pro jedlý balkon

5. Lilek si váš balkon oblíbí 

6. Jak poznám kvalitní samozavlažovák



 

Galerie