Ptačí hodinka

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Baví vás pozorovat cvrkot na krmítku? Chtěli byste mít větší přehled o ptačích druzích a počtech opeřených návštěvníků zahrad a balkonů? Připojte se k Ptačí hodince. V ČR tento největší občansko-vědecký projekt organizuje ČSO. Zapojit se může každý i bez předchozích zkušeností s ornitologií. 



V anglosaských zemích má sčítání ptáků na krmítkách již dlouholetou tradici, např. anglická verze Big garden birdwatch. Díky iniciativě ČSO se program pod názvem Ptačí hodinka rozšířil i v ČR. V lednu 2023 proběhne už pátý ročník.

Počet sčitatelů a pozorovaných ptáků se každým rokem zvyšuje

  • v roce 2021 se sčítání zúčastnilo přes 32 tisíc lidí
  • byla překonána hranice 700 tis pozorovaných ptáků,
  • nejpočetnějším ptákem krmítek českých zahrad zůstáva sýkora koňadra, dále vrabec polní a vrabec domácí.
  • výsledky v přehledných statistikách odhalují zajímavé informace o chování zimujících ptáků.

„Osvěta kolem rapidního úbytku zpěvného ptactva je klíčová. Jen tak si veřejnost začne více uvědomovat, že ptáci potřebují naši pomoc a ochranu. A že je nutné podnikat na všech úrovních kroky k opětovnému návratu ptáků a hmyzu na původní počty. Proto má Ptačí hodinka v Plastii od prvního ročníku plnou podporu,“ vysvětlila Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastia.

Jak se zapojit

Pátý ročník sčítání ptáků proběhne 6. - 8. ledna 2023. Veškeré informace najdete na webu Ptačí hodinka, ten bude o sčítacím víkendu sloužit i pro vkládání pozorování. Kromě informací ke sčítání zde už teď najdete rady a tipy k přikrmování, určovací videa a kvízy nebo možnost podělit se o své fotografie ve veřejné galerii.

I letos doplní sčítání webinář Ptačí hodinky, kde s vámi zkušení ornitologové z ČSO proberou přikrmování, určování ptáků, výběr krmítek a další témata. Bližší informace o termínu budou zveřejněny na webu a sociálních sítích.

Proč sčítat

Pomůžete České společnosti ornitologické zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. „To vyžaduje velké množství údajů z rozsáhlého území, jejichž získání je časově náročné. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak lze údaje získávat,“  říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. 

Krmítko Domek Plastia šedé upevněné na kůlu

Kromě toho je sčítání a pozorování ptáků poučné a zábavné. „Přikrmování může sehrát důležitou roli také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vytvořit kladný vztah k přírodě,“ dodává Hořáková.

Závěsné krmítko Robin Plastia antracitové

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že i letošní ročník Ptačí hodinky přivede k ptactvu opět nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt sčítání ptáků nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Přikrmování prakticky a bezpečně

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je tou nejjednodušší přikrmování na krmítku. Krmítka FINCHDOMEKROBIN  a BERRY jsme vyvíjeli s mladými českými designéry a díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou certifikovaná.

krmítko na sypkou směs a lojové koule

Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly. Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost. Při vývoji je na prvním místě vždy funkčnost, která se spojí s moderním designem. 

Krmítka Domek a Finch z Plastie zavěšená na větvi

Určitě nezapomeňte na pitný režim ptáků a to i v zimních měsících. Chcete-li ptákům podávat i vodu, zvolte pítko FINCH nebo ROBIN 3 v 1 s kompletním vybavením: zásobník na vodu, sypkou směs a lojové koule.

Zahrada pro lidi i pro ptáky

Vyvěsit krmítko a pravidelně přikrmovat ptáky je pouze jedna z možností, jak podpořit ptáky na zahradě. Aby ta vaše byla plná ptačího zpěvu, myslete na to, že ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu, potravu a místa na hnízdění. Zahradu bychom měli upravit tak, aby ptákům poskytla od jara do zimy sama dostatek potravy.


Krmítko BERRY s velkokapacitní zásobou 4,1 l ocení především chataři, chalupáři a zahrádkáři, kteří nemají možnost denně kontrolovat stav krmení.

  • Doplnění ptačí potravy je jednoduché, stačí nadzvednout vrchního poklop.
  • Zvolená konstrukce vyhovuje především ptákům se specifickým potravním chováním. Typicky sýkory, brhlík lesní, strakapoudi, kteří si odnášejí jednotlivá sousta mimo krmítko a teprve tam jej konzumují.
  • Krmítko vzniklo ve spolupráci s designéry ze studia Mnohostěn.

Čím pestřejší skladba potravy je nabízena, tím je větší šance, že přiláká více strávníků. Držte se zásad správného přikrmování, jakmile ptáci začnou na krmítko pravidelně létat, spoléhají na něj. Všimněte si, že se většinou budou objevovat každý den v podobný čas. Někdy se však může stát, že krmítko i přes veškerou snahu nepřiláká váš oblíbený druh či někdy i zeje prázdnotou. Určitě to nevzdávejte! Zkuste ho například přemístit nebo změnit přikrmovací směs.

Novinky sledujte také na webu Ptačí hodinkaIG a Fcb profilech České společnosti ornitologické.

 


Soubory ke stažení: