Pokojovky: Chceme z lidí vykřesat pěstitelské sebevědomí

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Náš projekt začal vzděláváním sama sebe, ani jedna z nás nestudovala obor zaměřený na rostliny, všechny tři jsme ženy z marketingu. A tak se umíme snadno vcítit do začátečníků, pro které je zálivka, světové strany a s nimi spojené světelné podmínky a nedej bože škůdci, naprostou neznámou. Začínali jsme na nule a celé naše know-how předáváme dál. Často zdarma, na našich sociálních sítích nebo při rozhovorech ve studiu.

Pokojovky jsme založili před 5 lety a od té doby jsme ušli pořádný kus cesty. Od malého stolu a jednoho IKEA regálu s rostlinkami, až k vlastnímu studiu na Hradčanské.

Kromě edukace a prodeje rostlin se věnujeme, a to nás baví ze všeho nejvíc, zeleným realizacím v kavárnách, v kancelářích, obchodech nebo přímo doma u našich zákazníků. Nově jsme k realizacím přidali i péči.

Jde nám o to, aby rostlinky dělaly lidem radost dlouhodobě, rostly s nimi a za pár let si při pohledu na ně pomysleli „když jsi sem přišla, byla jsi tak maličká“.
Sledujte pokojovky na www.pokojovky.co a IG @pokojovky

Myslíte si, že by každý měl mít doma alespoň jednu pokojovku? A kdybyste měli vybrat jednu, která by to za vás byla a proč?

Určitě ano, s pokojovkami je život nesrovnatelně veselejší. Pokud by to měla být jen jedna, vybíráme šplahavnici. Jsou nenáročné, rychle rostou a snadno se množí, pro případné rozrůstání džungle.

Lze pěstovat pokojovky udržitelně? Jsou v tomhle byznyse slabá místa, která vás trápí a jak se to snažíte změnit?

Lze, určitě, vlastním namnožením rostlinky nebo výměnou na SWAPech. Ve velkoobrátkovém byznysu je to ale náročnější a v našich podmínkách přímo nemožné. To, co nás trápí nejvíc je fakt, že samotné rostliny, které se pěstují zejména v Nizozemsku, nejsou pěstovány ekologicky. Pracujeme na tom, abychom si alespoň část rostlin pěstovali sami nebo našli dodavatele, kteří pěstují co nejudržitelněji. Zatím je naše udržitelnost v tom, že prodáváme pouze 100% zdravé rostlinky, přesazené do správného substrátu a spolu s návodem, jak nad rostlinami přemýšlet a jak o ně pečovat. Aby se nestávalo, že si náš zákazník kupuje každý měsíc novou rostlinku kvůli jejímu úhynu.

K pěstování patří také kompostování? Vyrábíte si svůj vlastní kompost? A jak řešíte bioodpad u vás doma?

Vlastní kompost si nevyrábíme, chvilku jsme ho brali od Kokozy. K pěstování rostlin v interiéru však potřebujeme sterilní kompost a tak si ho objednáváme. Našli jsme si dodavatele, který je na trhu již více než 25 let a na ekologické hospodaření je odborník. U nás doma máme klasickou hnědou bio popelnici. Jednu máme i přímo v Pokojovkách, házíme do ní jak odpad, tak zeminu, která nám zůstane po přesazení rostlinek a neumíme ji využít dál.

Pěstujete také jedlé rostliny na balkoně nebo na zahradě? Co vám nejvíc jde? Zkoušeli jste letos něco nového?

Já i Rozi máme nově balkon. Oba jsou jižní, takže letnění pokojovek tam nehrozí, naopak se tam krásně dařilo salátům, rajčatům a bylinkám.

Péče o pokojovky je je pro většinu lidí odpočinkový koníček, ale pro vás je to práce, která vás živí. Dokážete mezi pokojovkami relaxovat? 

Určitě ano. Spíš si ani jedna z nás neumí představit práci, ve které by nebyla tak obklopena zelení, jako jsme teď. Práce s pokojovkami je jako každá jiná a všichni, co mají firmu vědí, jak náročné a stresující to občas je. K nám ovšem stačí vstoupit a člověk se hned cítí lépe, to je velký benefit oproti ostatním profesím.

I po letech nás však těší každý nový lístek, čerstvě zakořeněná rostlinka nebo uklidňující proces zaboření rukou do hlíny a monotónního přesazování. Stejně jako na začátku.

Co vás baví na spolupráci s Plastií, a který z našich produktů jste si oblíbili?

Na Plastii nás baví, že je odborník ve svém oboru a že se i přesto, že jsou jejich produkty z plastu, snaží přemýšlet ekologicky. Edukují, chtějí aby jejich produkty vydržely roky a ne aby se každý rok měnily. Potěšilo nás, že využívají recyklovaný plast, jako je tomu např. u interiérové řady Urbalive. A vrací tak do oběhu materiál z produktů, které by jinak zahodily.

PODZIM S POKOJOVKAMI

S týmem Pokojovek jsme se poprvé potkali a drobně se oťukali v roce 2018, zrovna se chystali vydat svoji první knihu „Pokojovky a jak se o ně starat" a my jsme rádi vydání knihy podpořili. Podruhé se naše cesty spojili letos zjara, když jsme pustili do světa novou řadu květináčů pro interiérové pěstování a vznikla z toho skvělá spolupráce.

Květináče procházejí testem, pod přísným dohledem těch nejrozmazlenějších zelených mazlíčků, přímo v ateliéru Pokojovek. Vzniká série článků s užitečnými a ověřenými tipy na pěstování a péči na náš blog, už teď se můžete nachytřit Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu. A v říjnu pro vás společně chystáme několik událostí na IG @urbalivebyplastia. Zůstaňte naladěni.
 

Galerie