Ovocné stromy v nádobách

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Stromky v květináči pěstované v bytech s balkony, lodžiemi nebo terasami již dávno nejsou považovány za raritu. Staly se běžnou součástí našich domovů. Jejich popularita stále stoupá a okruh těch, kdo chtějí vyzkoušet vypěstovat vlastní ovoce se rozšiřuje. Zplodit syna a zasadit strom získává s možností balkonové výsadby úplně nové obrysy.

Jaký strom vybrat? 

Ovocné stromy vhodné do nádob můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny: stromky zakrslé/balkonové a stromky sloupového vzrůstu.

Zakrslé/balkonové variety 

Této formy se postupně dočkaly snad všechny druhy ovoce: třešně, višně, meruňky, broskve, švestky. Jedná se o stromky na malé podnoži, vyšlechtěné k malému růstu a plodící většinou menší kousky ovoce známého z velkých stromů. Tyto stromky mají ročně malé kosterní přírůstky, je možno říci, že se vitalita jejich růstu přizpůsobí velikosti kořenového systému. 

Sloupové variety 

Sloupové varietyjsou také k dostání v mnoha druzích ovoce a odrůdách, zde ale doporučujeme kupovat pouze jabloně, které jsou jediné vyšlechtěné k plození na kmínku a tyčovému vzezření a dále hrušně, které sice nezůstanou ryze sloupovité, ale vytvoří velmi úzkou, kompaktní korunku. Ostatní druhy sloupových stromů postupem času vytvářejí klasickou korunu, takže po pár letech většinou vzrostou natolik, že je budete muset přemístit někam do zahrádky. 

Při výběru stromku je důležité sledovat údaj o tzv. sprašnosti. Některé odrůdy jsou samosprašné, takže k opylování jim stačí pyl z vlastních květů. Některé odrůdy jsou cizosprašné, což znamená, že pro dobré opylování je nutné zakoupit strom v páru s jinou odrůdou kvetoucí ve stejné době, nebo přizpůsobit nákup odrůdě stromu, která se už v okolí a v doletu hmyzu vyskytuje.

Vybírejte také podle nadmořské výšky - ve studenějších oblastech a méně chráněných lokacích neriskujte např. s meruňkami. Na západní balkon s plným slunečním osvitem si můžete dovolit zasadit fíkovník. 

Ve vyšších patrech panelových domů cca od 6. podlaží je také nutné počítat s menším počtem opylovačů. Vybírejte proto stromy, které jsou lákavé pro hmyz a také podpořte atraktivitu balkonu vysázením květin, nebo medonosného keře kvetoucího zároveň s Vaším stromkem.

Výsadba

Stromek můžete zakoupit jako  prostokořenný, ten vypadá jako tyčka s kořínky. Prostokořenný strom je doporučeno sázet brzy na jaře, nebo na podzim. Druhou možností jsou stromky kontejnerované, které v zahradnictví žijí celoročně v květináčích a ty je možné sázet po celou sezonu.

Stromky určené pro balkonové pěstování jsou z 99% roubované na podnoži. To znamená, že se strom skládá ze dvou částí. Podnož je ta spodní, kořenová část, patřící odrůdě odolné proti chorobám, té se odřízne vršek a na ni se přichytí štěp horní části z jiné odrůdy, která sice plodí výborné ovoce, ale je náchylnější k nemocem. Roubování spojuje nejlepší vlastnosti obou stromků do jednoho. Na kmínku najděte místo, kde se okolo celého obvodu táhne jizvička. Někdy místo, kde byl stromek naroubován poznáte i podle toho, že horní a spodní část mají jinou barvu a texturu kůry. Vaším jediným úkolem při výsadbě je zajistit, aby byl tento roub umístěn nad substrát. Někdy je roub umístěný u korunky, jindy v polovině kmínku a nejčastěji ho naleznete těsně nad kořeny. Sázejte strom vždy co nejhlouběji, už kvůli jeho stabilitě, ale jen tak hluboko, jak roub a samozřejmě hloubka květináče dovolí.

Výsadba stromku do velkého květináče může sice zpomalit jeho celkový růst, neboť se stromek v první fázi života zaměří na budování kořenového systému, na druhou stranu však stromek ve větším květináči v létě lépe hospodaří s vodou, a v zimě netrpí na vymrznutí. Pro stálý přísun vody, který je hlavně v období léta velmi zásadní, protože stromky v klasických květináčích jsou náchylné na prosychání, které se pak projeví ztrátou nebo vadami úrody, doporučujeme zakoupenému stromku dopřát minimálně samozavlažovací Berberis Uno. Ten, opatřený velkou nádrží, zajistí pohodu a pravidelný přísun vody do stromu i jeho plodů. Protože stromy sázíme nejhlouběji co to jde, většinou se od začátku dotýkají dna kontejneru a už za pár týdnů začínají plně využívat samozavlažovací systém. 

Péče

Stromky v prvních pár letech nepotřebují speciální péči, pouze pravidelný přísun vody a živin v podobě organického hnojiva, ideálně kombinovaného s jíchami. V létě ocení mulč, např. čerstvou trávou, nebo slámou, avšak pozor, mulč se nesmí dotýkat kmínku. Místo mulče můžete strom podsadit květinami, nebo např. česnekem (který pomáhá redukovat škůdce).

Jakmile strom povyroste, což je většinou po cca 5 letech, nastává čas přesadit ho do většího Berberisu 46 nebo Berberisu 55. Dbejte na nosnost balkonu. Výhodou Berberisů je, že jsou samy o sobě velmi lehké, přesto naplněné vodou a substrátem i ony něco váží. Také počítejte s tím, že se každoročně bude zvětšovat prostor, který strom zabere. 

Protože stromy samozřejmě rostou po celý svůj život, budete je muset po nějakém čase začít stříhat a tvarovat do podoby, v jaké jsou na Vašem omezeném prostoru přijatelné. Řez u tak malých stromů je většinou pouze redukční/estetický, ale vždy by měl vycházet ze zásad výchovného řezu, který záleží na druhu stromku, který jste vybrali. Na internetu existuje mnoho velmi pěkně zpracovaných videí na toto téma. V prvních letech stříhejte pouze vymrzlé a nemocné větve. Pokud zjistíte, že se strom ohýbá do strany, nebo se korunka nerovnoměrně vytahuje za sluníčkem, zkuste nejdříve pootočit květináč, nebo strom přemístit o kousek jinam, než vytáhnete nůžky. V té chvíli oceníte, že jsou velkoobjemové Berberisy osazeny kolečky.

Ani stromům se nevyhýbají různí škůdci, mezi nejčastější patří mšice a červci/puklice. Zde uvítáte výhodu malého stromku, protože nejúčinnější je mechanické odstranění škůdce a následně celoplošný postřik přírodními postřiky a na tak malý strom Vám bude stačit mechanický rozprašovač

 

Sklizeň

Počítejte, že Váš strom při dobré péči urodí podobné množství plodů jako jedna větev standardně velkého stromu. Většinou to pro radost a potěchu úplně stačí. 

Strom však kromě plodů ve Vašem prostoru plní spoustu dalších funkcí:

  • funkce stínící - všude tam, kde jsou balkony na jih a západ trpí balkony nadměrným slunečným svitem. Koruna stromu je přirozenou hradbou, za níž je možné pěstovat i bylinky nebo rostliny, které jste jinak v takovém prostoru uvařili
  • funkce medonosná - opylovači ocení na jaře každý květ
  • funkce mikroklimatická - strom potřebuje velký květináč, hodně vody, která se postupně také vypařuje do okolí. Napomáhá vytvářet lokální mikroklima, snižovat teplotu na balkoně a tím zajišťuje lepší život pro ostatní rostliny
  • funkce vertikální - využijete i prostor, který by jinak nebyl osázený (např. při zákazu vrtání do zdí a vytvoření polic nebo závěsných žardin)
  • funkce estetická - strom na jaře kvete, má nádhernou korunu, na podzim se listí zbarví a je stále na co koukat
  • funkce zachraňující - strom postavený před tabuli obývákového skla může zachránit život nejednomu ptačímu návštěvníkovi

A nakonec je tu ještě jedna: funkce terapeutická. Strom Vám dá jasně najevo, že nic nejde uspěchat. Že na dobré věci je potřeba si počkat. Budete sledovat celoroční koloběh jeho života, pečovat o něj, s každým jarem bude vyšší, silnější a nakonec po zásluze nadělí sladkou odměnu. 

Tak ať nám to roste!

Odkazy na další články:

  1. Kdy je truhlík lepší, než záhon
  2. Truhlíky patří i do zahradního království
  3. Jarní péče k jahody v nádobách

  Jana ze Sita-Garden pěstuje ovoce a zeleninu v nádobách. Na instagramu vede deníček jedlé mikrozahrádce, kde ji omezený prostor učí hledat a nacházet nová, netradiční řešení. Fanynka kompostování, re-use a upcyklace, sběračka bylinek, která se nebojí fermentace, vyrábí domácí zavařeniny, sirupy, čaje a octy.

Produkty zmíněné v článku:

  Samozavlažovací velkoobjemový truhlík Berberis. Skvěle se hodí pro pěstování zeleniny, drobných keřů nebo bylinek.  Truhlík je opatřen kolečky pro lepší manipulaci a nejdete ho ve třech velikostech.


 
Samozavlažovací nádoba Berberis 46, 55 je ideální pro pěstování malých stromků, keřů, palem, citrusovníků.