Od semínka po lístečky pěkně v bezpečí

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Právě teď, v březnu, je ta chvíle, kdy se rozhoduje o tom, jak úspěšnou sezónu letos budete mít. Kdybyste semínka vyseli moc brzy, budou z nich ve většině domácností vytáhlé nitky, příliš pozdní výsev by naopak mohl ohrozit množství a kvalitu úrody.  

Kdo nemá vytápěný skleník nebo teplé pařeniště, začíná s předpěstováním doma. V tom případě počkejte s výsevy tak dlouho, jak to která zelenina nebo květina podle informací na sáčku se semínky dovoluje. Zásadními veličinami pro zdárný vývoj a růst sazeniček je totiž teplo, voda a světlo. V bytě, kde se pohybují domácí mazlíčci nebo malé děti jsou navíc rostlinná miminka ohrožena i zvířecí nebo lidskou zvědavostí a nešikovnosti. A tak někdy bývá cesta od semínka k sazenici takovou dobrodružnou výpravou.

Využijte samozavlažovací truhlíky celý rok. I na semínka

Dlouho jsme si lámali hlavu, jak zajistit předpěstovávaným sazeničkám co nejlepší podmínky a co největší bezpečí. Až jsme na to kápli! Na podzim zazimované samozavlažovací truhlíky Berberis velikosti 40, 60 nebo 80 cm už klidně zprovozněte a přidejte k nim na jeden, dva měsíce sadu na předpěstování. Získáte líbivý a praktický miniskleníček, ve kterém se bude mít každé semínko jak v bavlnce.

Jak na to

  1. Z truhlíku použijte vnější obal, vnitřní samozavlažovací vložku budete potřebovat až za pár měsíců, na výsadbu vzrostlých sazenic.
  2. Do obalu shora lehce zacvakněte mřížku se čtveřicí pěstebních kelímků z pružného plastu vybavených  knoty na automatické zavlažování. Knoty sice v první chvíli po výsevu nebudou plnit svou funkci, protože malá semínka je potřeba až do vytvoření kořenových balů sazenic rosit a zalévat shora, ale věřte, že je věčně žíznivé rostliny později ocení. Zvlášť až je vyjednotíte a do kelímků vrátíte po jedné.
  3. Pokud chcete do kelímků vysévatdoporučujeme kvalitní substrát pro výsevy a množení. Zabrání rozvoji nežádoucích hub a minimalizuje obávané padání klíčních rostlin.
  4. Nezapomeňte si jednotlivé kelímky dobře označit, ať víte, co vám kde roste.


Semínka i mladé sazenice ocení praktický poklop, který zajistí teplo a vlhké mikroklima. Vyrobili jsme ho tak, aby pevně přilnul a nikde z něj neunikalo teplo, proto obsahuje i větrací otvory v horní části, případně můžete větrat i jeho otočením o 90°.

Kam s čerstvě vysetými semínky

Truhlík umístěte na co nejsvětlejší místo, ale chraňte jej před ostrými paprsky slunce na jižních oknech. Obal truhlíku je dostatečně vysoký a kompaktní, k sazenicím tak půjde více světla, než když je máte položené pod rámem okna v klasických sadbovačích.

Na co se hodí sada na předpěstování Berberis

  • Je to praktický pomocník, který vytvoří ideální klima při výsevech všech druhů semínek.
  • Snadno v ná dopěstujete řízky a mladé sazenice muškátů a dalších balkonovek nebo pokojovek.
  • Až sazenice povyrostou, můžete je díky praktickému umístění v truhlíku snadno otužovat venku.

Sada pro předpěstování je kompatibilní s truhlíky Berberis 40, 60, 80 cm, na nejmenší truhlík se vejdou 2 sady, na délku 60 cm 3 sady a na 80 cm 4 sady.


 

Otužilé odrůdy vysévejte do venkovního miniskleníku z velkoobjemových truhlíků

V létě v nich rádi pěstujete rajčata nebo papriky, jejich čas ale může přijít o pár měsíců dřív. Velkoobjemové truhlíky Berberis UNO, DUO či TRIO si v časném jaru skvěle rozumí s pěstebním poklopem, takže si raz dva vytvoříte přenosný skleníček. Díky regulovatelnému ventilačnímu otvoru a úchytkám funguje v jakémkoliv počasí a saláty, špenát nebo ředkvičky ze semínka budete sklízet už na začátku dubna a později pod ním ochráníte mladé sazenice před mrazíky.


 

Další články o pěstování na našem blogu

1. Kalendář výsevů pro začátečníky

2. Seju, seješ, sejeme

3. Klíčky, výhonky a jedlý plevel

4. Jedlý balkon, průvodce odrůdami

5. Letos ty rajčata vypiplám

6. Nastartujte zelené lupení

7. 7 tipů pro jedlý balkon

8. Lilek si váš balkon oblíbí 

9. Jak poznám kvalitní samozavlažovák

 

Galerie