Od paletového záhonu k velkoobjemovému Berberisu

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Pokud na balkoně pěstujete vzrostlejší druhy zeleniny či dokonce keře, možná časem začnete uvažovat nad pořízením větších nádob nebo přímo vyvýšeného záhonu. Dostatek místa pro substrát, vodu i živiny je pro rostliny to pravé a s tím se pojí i další výhody

  • schopnost zadržet množství vláhy po citelně delší dobu než u klasického květníku.
  • rostliny lépe prosperují a nestrádají nepravidelnou zálivkou.
  • velké množství substrátu nemá tendenci se přehřívat.
  • kořenový systém je perfektně chráněn před vysokými teplotami, které jsou na jižně orientovaných balkonech běžné.

V případě, že po vyvýšených truhlících pokukujete, ale odrazuje vás jejich pořizovací cena, nebo nevíte, zda jsou pro vaši terasu či balkon to pravé, můžete se zkusit vrhnout do jejich výroby.

 Naše ambasadorka Lucie @balkonovazahrada si prošla cestou od vlastnoručně vyrobeného paletového záhonu k velkobjemovým Berberisům. V článku se dělí o zkušenosti a přehledně shrnuje výhody a nevýhody obojího.

Materiál na vyvýšený truhlík

Před lety jsem dva vyvýšené truhlíky vyrobila ze starých palet. Rozebrání palet na prkna pomocí páčidla byla ale vcelku náročná věc, a tak radím - sežeňte si raději prkna, která stačí pouze seříznout na potřebný rozměr. Zkuste různé swapovací či místní facebookové skupiny, případně inzertní servery. Pokud chcete truhlík z nového dřeva, zkuste prkna poptat na místní pile. Je tak šance, že se vyhnete vysokým cenám dřeva v hobby marketech.

Výroba na míru

Další výhodou je uzpůsobení rozměru na míru právě vašemu balkonu, či terase. Kdo se na výrobu necítí, může sáhnout po již hotových truhlících, nebo si nechat vyrobit dle vlastních požadavků. Zde je ale nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Co je ještě dobré vědět?

  • Pomocí nopové folie chráníte dřevo před vysokou vlhkostí a zvýšíte životnost celého výrobku.
  • Dno truhlíku by nemělo ležet přímo na dlaždicích, ideálně v truhlíku vyrobte rošt (jako u postele).
  • Na dno se hodí netkaná textilie a na ni drenážní vrstva (keramzit či drobné kamínky).
  • Vždy myslete na odtok.

Co pěstovat ve vyvýšeném truhlíku

Ja jsem zkusila opravdu kdeco, od jahod, salátů, rajčat až po stromkový angrešt a rybíz. Těm se v nich dařilo až do doby, kdy mi dřevěné truhlíky po 4 letech vypověděly službu. A to především proto, že jsem při jejich výrobě nepoužila nopovou folii a dřevo tím pádem mnohem rychleji podléhalo zkáze. Životnost pak ovlivňuje nejen tloušťka a druh dřeva, ale i to zda je balkon krytý, nebo na něj prší.

Berberis v roli vyvýšeného truhlíku

Když jsem  od drahé polovičky dostala první Berberis trio, do další výroby vyvýšených truhlíků jsem se již nepouštěla a začala jsem testovat limity velkých samozavlažovacích nádob. Na první jsem narazila hned zkraje, když jsem musela přesadit stromkový angrešt a rybíz. Berberis byl totiž nižší, než byly původní vyvýšené truhlíky a oběma keřům bylo nutné lehce zastřihnout kořenový systém. I teď bych občas ocenila, kdyby byl velkoobjemový Berberis vyšší. Bohužel objemnější Berberis 55 se mi na můj balkon nevejde. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pokud by byla vnitřní nádoba větší, bylo by už možná obtížnější ji z obalu vyndat. I tak je nutné počítat s tím, že ačkoli má nádoba skvělé úchyty, vyžaduje její vyjmutí značnou sílu. Navíc spodní část truhlíku slouží jako zásobárna vody.

Velkoobjemový truhlík Berberis Trio Idelální parťák na pěstování rajčat a další plodové zeleniny. Vychytané madla pro snadné vyjmutí samozavlažovací vložky, široká zalévací šachta, otvor pro oporu a pojízdná kolečka. 
 

Samozavlažování však považuji za jeden z největších benefitů. Díky tomu se tyto truhlíky hodí pro pěstování na vodu náročných plodin jako jsou rajčata a okurky, ale i keřů typu kanadské borůvky, maliny apod., které v klasických nádobách často trpí stresem z nepravidelné zálivky. Za další benefit považuji možnost dokoupit oporyochrannou folii a poklopy, díky kterým Berberis proměníte v malý pařník. Protože je můj balkon vystaven dešti, je tohle skvělé řešení, jak ochránit mladé sazenice okurek a rajčat před plísní.

Velkoobjemový Berberis také potěší také ty, kteří očekávají vysokou životnost a nechtějí se zabývat péčí o dřevěný truhlík. Co ale nelze na rozdíl od paletového truhlíku opomenout, je nutnost na zimu vylít vodu ze zásobníku, což se u velkého Berberisu trio ukázalo jako věc, kdy je potřeba zapojit především mužskou polovinu domácnosti. Je totiž nezbytné vyjmout všechny nádoby a spodní obal poté buď převrátit (na menším balkoně neproveditelné), nebo pomocí menší nádobky vodu nabírat a vylévat. Do budoucna by určitě bylo skvělé přidat na úplné dno např. výpustní špunt.

Velkoobjemový květináč Berberis 55 Růžová zahrada, ovocný sad nebo, tropická oáza na vaší terase. Opravdu velký prostor pro pěstování, textilní popruhy usnadní vyjmutí  ložky a praktická kolečka oceníte při manipulaci.


 

Srovnání Berberisu a dřevěného truhlíku

Velkoobjemový Berberis -  3 velikostních varianty Uno, Duo, Trio, kdy každý díl má samostatně vyjímatelnou nádobu, která pojme až 18 l substrátu. Manipulace je snadná - všechny varianty truhlíku jsou opatřeny kolečky, nádoby mají úchyty a také otvory pro pevné uchycení opory pro rostliny. Berberis má velkou zásobárnu vody (Trio - 27 l) s hladinoměrem, dostatečně velký otvor pro zalévání a přepad vody. Skvěle se hodí pro pěstování rajčat, paprik a další plodové zeleniny, květin, drobných keřů nebo bylin.

Výhody

  • pomocí vnitřních nádob lze rostlinám jednoduše změnit umístění, přesazovat je apod.
  • díky kolečkům lze celý truhlík snadno posouvat.
  • velký objem vody v zásobníku a možnost díky samozavlažování odjet na delší dobu.
  • možnost dokoupit poklop, opory a ochrannou fólii.
  • na výběr tři velikosti a 5 barevných variant.
  • vysoká životnost díky odolnému plastu.

Nevýhody

  • kolečka lze umístit pouze do jedné osy.
  • chybí výpustní špunt, aby šla na zimu vypustit všechny voda.
  • některým rostlinám nemusí výška nádob stačit.

Dřevěný truhlík

Výroba dřevěného truhlíku nabízí skvělou možnost zrealizovat si svůj sen o záhonu na balkoně přesně podle svých představ: cena, design, rozměr, materiál a povrchová jen na vás.       

Výhody 

  • rozměr lze při výrobě přizpůsobit specifickým požadavkům
  • velký objem substrátu rostlinám vyhovuje
  • schopnost udržet vláhu po delší dobu než květníky
  • přírodní materiál, přirozený vzhled

Nevýhody

  • bez koleček téměř nemožná či velmi obtížná manipulace
  • nutnost údržby dřeva nátěrem
  • při nevhodně zvoleném druhu či síle dřeva se snižuje životnost
  • při přemokření není

Závěrem lze pouze dodat, že obě varianty si najdou své příznivce. Stejně jako milovník přírodních materiálů nesáhne po plastovém truhlíku, tak při touzepo co nejdelší životnost, nebudete vyrábět nebo kupovat dřevěný truhlík. Ani s jednou variantou nesáhnete vedle, je však důležité si ujasnit požadavky a očekávání.

Další články od Lucie

  1. Minibalkon, maximální využítí prostoru
  2. Jak vyrobit venkovní stojan na truhlíky

O Lucii - vše, co pěstuje na nezastřešeném balkoně o 10 m2 v Českých Budějovicích, je převážně jedlého charakteru. Je truhlářka amatérka, pro svůj balkon vyrobila stojan na truhlíky, vyvýšený záhon a hmyzí domek. Miluje pozorování a focení ptáků a hmyzu. Své zahradnické radosti sdílí na IG @ balkonova_zahrada

Autor textu a fotografií: Lucie Kalousová

Galerie