Nic nevyhazujte - pěstujte!

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Mrkev patří do polévky, pórek pod maso a odřezky…? Odřezky mohou skončit v koši a na skládce. Anebo taky ne! Existuje řada způsobů, jak mohou být dál užitečné. 

  • Uchovávejte odřezky v mrazáku a až přijde vhodná chvíle, připravte z nich zeleninový vývar.
  • Vraťte jejich sílu zemi a využijte je jako zdroj živin pro ostatní rostliny prostřednictvím zahradního kompostu nebo domácího vermikompostéru.
  • Nechejte je ještě plodit. Regenerační síla rostlin vám může přinést čerstvé nové výhonky, které využijete v kuchyni a doplníte jimi vitamíny a minerály.

Tři argumenty pro regrow

Ne ke každému pěstování potřebujete semínka - někdy stačí i odřezky zeleniny, které by jinak skončily v popelnici nebo kompostu.

Těší mě kreativně využívat suroviny, nastavovat nákupy i jídelníček a pokud možno neplýtvat a nevyhazovat. Líbí se mi pocit, že po mě zůstává minimum odpadu a snažím se tomu jít naproti. V mojí kuchyni běžně něco kvasí, namáčí se nebo klíčí. Kouzlo obrůstání odřezků zeleniny jsem ale objevila až nedávno.

hravé - zdravé - šetrné

 

Za těch pár týdnů jsem zjistila, jak úžasnou regenerační schopnost má spoustu druhů zeleniny. Mrkev, petržel nebo řapíkatý celer. Pórek i cibule. Ale také řepa nebo římský salát. Z každého z nich můžete vypěstovat čerstvé lístky a natě plné vitamínů a minerálů.

Jak udělat z odřezku plodící rostlinku?

Princip je u každého z jednotlivých druhů zeleniny obdobný. Jde o to zachovat odřezky v takové formě, aby jejich konce bylo možné ponořit do vody a dopřát jim čas znovu obrazit novým životem.

Z kořenové zeleniny odříznete vrchní část rostliny (cca 4-5 cm), ze které běžně vyrůstá nať i při pěstování v hlíně. Plochou řezu ji ponoříte do vody. Stabilní a adekvátně ponořené zůstanou díky nastavitelným žebírkům a speciálně tvarovanému víčku regrow misky, které se přizpůsobí průměru zeleniny. 

Pórek, řapíkatý celer nebo římský salát seřízněte naopak odspoda a do vody ponořte část s kořínky. Pórek začne pomalu dorůstat středem. Celer a salát obrazí novými lístky.

Důležité je vodu pravidelně, minimálně obden, měnit, aby odřezky nezačaly hnít.

Mrkvová nať zažívá v kuchyni renesanci 

Málokomu kouká cestou z obchodu z tašek chvost natě mrkve nebo petržele. Většinou se natě z praktických důvodů zbavujeme už v obchodu, protože nejsme zvyklí ji jíst. Já myslím, že je to škoda. Čerstvá mrkvová nať se skvěle hodí do pomazánek a polévek. Občas se setkám s tím, že je nať nahořklá, většinou je to způsobené odrůdou mrkve. Tu pak místo nás zkonzumují žížaly ve vermikompostéru.

Co už je čerstvějšího než nať přímo po sklizni z farmičky na okně nebo kuchyňské lince? Odsud natě nebudete mít nikdy přespříliš. Můžete ji použít do pomazánek, nebo nať usušte a drcenou přidávejte do polévek. Něco jiného jsou přebytky natě v sezóně po sklizni v zahradě, ty se ideálně hodí na přípravu pesta.

Pro labužníky něco opravdu křehkého a delikátního

Řapíkatý celer musel o své místo v českých kuchyních chvíli bojovat. Teď je ale dostupný a oblíbený pro svoji mírně pikantní, kořeněnou a přitom svěží chuť. Křehounké nové lístky jsou delikátní a vypadají skvěle jako ozdoba na pomazánkách, hummusu i polévce.

Podobně ozdobné jsou svěže zelené lístky obrůstající odřezky římského salátu. Můžete ho pěstovat pomocí regrow misky i v substrátu.

ReGrow je nový trend, který se pomalu zabydluje i v českých kuchyních. Jedná se o udržitelné pěstování, kdy využíváme přirozenou vlastnost regenerace rostlin, kterou je například obrůstání nových natí. Nepěstujeme tedy ze semen, ale z odřezků a zbytků zeleniny. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.

Zapomenutá dobrota z červené řepy

Dříve bylo běžné využívat veškeré části rostlin. Natě červené řepy (nebo jejích variant) se konzumovaly nejčastěji dušené s trochou česneku. Chutnají totiž obdobně jako špenát či mangold. Zároveň také obsahují kvalitní dávku železa a vyjma toho také vápník a vitamíny A a C.

Dnes pro řepu s natí budete muset na farmářské trhy nebo k zelinářům. V supermarketu ji nenajdete. Jemnější mladou variantu vhodnou do salátu a na ozdobu pomazánek nebo polévek, si ale snadno vypěstujete doma.

Co mě na regrow těší a láká?

  • Dávka vitamínů, minerálů a čerstvosti,
  • inspirace k objevování nových receptů,
  • posypy a zdobení - když jídlo dobře vypadá, je to součástí zážitku z něj,
  • celoroční možnost péče o rostliny,
  • pozorování přírůstků na rostlinkách baví děti.

Většinu těchto vlastností má i trochu rozšířenější pěstování malých rostlinek microgreens  a klíčení. Pokud víte, že vás chytne obojí, můžete kombinovat stejně nadesignované misky pro microgreens regrow, nebo si rovnou pořídit jejich sadu s dvojitou podmiskou.


 

Galerie