Na jahody do truhlíku
Nejlepší jsou jahody čerstvé, kromě skvělé vůně a chutě nám skýtají řadu cenných živin. Na záhoně prospívá širší škála odrůd. Červené a sladké plody můžete sklízet i z květináče nebo truhlíku. V závěsných nádobách se budou skvěle vyjímat převislé odrůdy.
Potřebujeme rostliny
Začátečníky a nedočkavce nezklamou zakořeněné sazenice. Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.
Málo slunce, malá sklizeň
Jahodník potřebuje slunečné stanoviště. V polostínu plodí pouze drobné lesní jahody. Na balkoně je dle možnosti chraňte před přímým poledním úžehem a uvítají závětří. Pro dobrou sklizeň zajistěte vyrovnanou zálivku. Stresovaným rostlinám bez dostatečné vláhy rády zasychají plody, proto jahody milují samozavlažování.
Vhodné nádoby
Jahody porostou v truhlících s hloubkou minimálně 20 cm (Berberis, Bergamot, Siesta, Mareta). V závěsném Berberisu nebo Berberisu na zábradlí vynikne osázení převislými odrůdami. Chcete-li sázet více sazenic do jedné nádoby, pak lépe využijete prostor v čtvercovém květináči, například Bergamot nebo velkoobjemový Berberis Uno. Jahody jsou citlivé na přemokření, snadno začnou uhnívat. Proto vybírejte nádoby s přepadem (odtokovými otvory). U nás je to sázka na jistotu, všechny samozavlažovací květináče a truhlíky z Plastie odtokové otvory mají.
Co ohlídat při nákupu
Zdravé sazenice v platech nebo květináčích jsou svěží, nezaschlé, dostatečně velké, dobře koření a silné středové srdéčko obklopují listy bez skvrn či náznaku plísně.
Odrůdy pro pěstování v nádobách
Oblíbené jsou zejména stáleplodící odrůdy. Vzpřímeně roste SELVA a GRANDIAN. Převislým kraluje MARA DE BOIS a MARANELL. Tradiční bílý květ mají FRAGOO WHITE, ELAN a TEMTATION. Kombinaci růžového květu a aromatických plodů nabízejí odrůdy ROSANA, FLORIAN, FRAGOO ROSE TOSCANA, tmavě růžová FRAGOO DEEP ROSE či ještě tmavší CAMARA.
V polostínu bude prospívat drobný měsíční jahodník (červený RUJANA, žlutý YELLOW WONDER).
Pěstitelské tipy
- Substrát - nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody.
- Sázení - do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do Berberisu 60 cm dejte 5 sazenic. Do závěsného Berberisu 3 sazenice. Vysaďte je rovně do jamky a nezahrňte půdou středové lístky, tzv. srdíčko.
- Zálivka - po výsadbě zalévejte cca 14 dní shora ke kořenům. Nezalévejte večer, když listy zůstanou na noc mokré, podpoříte rozvoj houbových onemocnění. Až rostliny prokoření, doplňujte vodu v samozavlažovacích nádobách přes zalévací šachtu. Hlídejte hladinu vody, substrát uržujte mírně vlhký, ale ne přemokřený.
- Hnojení - pokud jste nepoužili dlouhodobě působící hnojivo, musíte doplňovat výživu v zálivce (tekuté, krystalické nebo gelové hnojivo). Řiďte se návodem, většinou se přihnojuje po 14 dnech. V samozavlažovací nádobě rostliny lépe hospodaří s hnojivy, čerpají je postupně ze zásobníku s vodou. Hnojivo jahodník potřebuje především pro olistění keříků a bohaté kvetení.
Máte v truhlíku loňské jahody?
I když po zimě vypadají jako seschlé chudinky, mají velkou šanci nabídnout v létě šťavnaté a sladké plody. Probuzení jahod ze zimního spánku není náročné, vhodná doba je přelom března a dubna. Návod najdete v článku Jarní péče o jahody v nádobách.
Další články o pěstování:
- Kalendář výsevů pro začátečníky
- Jedlý balkon, průvodce odrůdami
- Šťávnatá rajčata na balkoně, odrůdy, pěstování
- Jak vyrobit stojan na truhlíky
- Jak poznám kvalitní samozavlažovák
- Vsaďte na samozavlažování: Ebook zdarma