Má moje rostlina dostatek světla ?

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Světlo je při pěstování rostlin velká věc, hlavně pro ty pokojové, které se schovávají za stěnami našich příbytků a jsou tak plně odkázány na to, kam je umístíme. Světlem nemyslíme přímé sluneční záření, většina druhů exotických rostlin, které máme doma, je totiž přirozeně zvyklá žít v tropických pralesích v polopropustném stínu stromů, a pobyt na plném slunci by je proto brzy spálil. Ale pěkně po pořádku.

Kolik světla pokojovky obecně ke svému šťastnému životu vlastně potřebují? Uvádí se, že k aktivnímu růstu je zapotřebí 12–16 hodin světla denně.

SVĚTLO A UMÍSTĚNÍ V BYTĚ

Nejdůležitější je poznat, jakou rostlinku doma máte. Nebo alespoň, do jaké kategorie patří - kaktusy, sukulenty, áronovité, kalathey, atp. Podle toho můžeme určit, jaké světelné stanoviště rostlinka potřebuje a kam ji umístit.

Obecně však platí, že:

  • Pokojovka s dužnatými listy (sukulenty, voskovky, atd.) jsou předurčeny k zadržování vody na velmi suchých horkých místech. Tyto pokojovky tedy ocení co nejsvětlejší místo v bytě.
  • Pokojovky s bledými listy (panašované anebo například šplhavnice neon) ocení o trochu více světla než jejich kolegyně s jednotně zelenými listy. Ty celozelené totiž dokáží díky většímu množství chlorofylu jednodušeji vyprodukovat fotosyntézou více energie.
  • Pokojovky s jemnými nebo okrasnými listy (kalathey, maranty, atď.) umístněte dál od okna, snáze se spálí a přílišným světlem ztratí listy svou kresbu.

Určení rostliny máme za sebou, kde to správné světlo, ale u vás doma najít? Rozhlédněte se po svém bytě. Kam až dopadá světlo v místnosti a na kolik hodin denně? 

Lidé se nás často ptají, co vlastně znamená dostatek světla, a my máme jednoduchou odpověď – dostatek světla je kdekoliv, kde si můžete přečíst za bílého dne knihu nebo noviny, aniž byste museli rozsvěcet světlo. Máté taková stanoviště? Máte vyhráno!” radí tým Pokojovek, nejzelenějšího studia v Praze.

DRUHY SVĚTLA

1. Přímé slunce

Mnozí si myslí, že je problém, pokud do bytu nesvítí během dne přímé slunce. A ono je tomu přesně naopak. Nejintenzivnější světlo najdete u oken směřujících na jih nebo jihozápad a pokud tady svítí přímé slunce většinu dne, bude na parapetu místo jen pro sukulentní rostliny a kaktusy. Některé starší exotické pokojovky (například strelítzie) tohle množství sluníčka zvládnou také, ale pouze na několik hodin denně. Zbytek pokojovek dejte od jižního, případně jihozápadního okna bokem nebo alespoň co nejdál, ať je slunce, které na ně dopadá, slabší.

2. Jasné, rozptýlené světlo neboli nepřímé světlo

Všechny rostlinky ale pravděpodobně nechcete umisťovat pouze blízko oken. Zhruba dva metry od oken směřujících na jih, východ a západ bude jasné, ale nepřímé světlo. Obecně platí, že nepřímé světlo je na místě, kam slunce sice přímo nedopadá, ale rostlinka ze svého stanoviště stále vidí nebe. Tento typ světla je zároveň tím nejvhodnějším pro většinu nesukulentních pokojovek.

3. Polostín

Na hůře osvětleném stanovišti nebo v místnosti orientované na sever bude polostín. Na severním okně se rostlinky pěstují nejlépe na parapetu, ale pokud to jinak nejde, můžete je postavit i pár metrů od oken. Ideálně by měly být všechny pokojovky stále schopné „vidět“ ze svého místa nebe. Na polostinná stanoviště vybírejte spíše odolnější rostliny. Není to tak, že by si tyto pokojovky vyloženě libovaly v tmavších částech bytů, ale jsou světelně nejpřizpůsobivější.

4. Tma

Tma je všude, kde není přirozený zdroj světla a tedy okno. Rostlinky tam neumřou, alespoň ne hned. Při správné zálivce vydrží, jen tam budou z dlouhodobého hlediska chřadnout a jejich růst se zastaví. Existují umělá osvětlení a LED pásky, my je však doporučujeme pouze jako dosvětlování, v případě, že máte tmavší kout a chcete v něm mít rostlinku, která potřebuje více světla. Ne jako plnou náhradu. Máte místnost bez okna, například v koupelně nebo na chodbě? Na tyto nedostatečně osvětlená stanoviště vám rozhodně pěstování pokojovek nedoporučujeme.

Minimalismus a funkčnost, to jsou hlavní přednosti květináčů pro pěstování v interiéru. Vyrobené na míru pokojovým rostlinám a bylinkám a vybavené funkcí samozavlažování včetně decentního hladinoměru. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii. Vybírejte z 5 barevných variant, šedá je ze 100 % recyklátu.

Co ovlivňuje intenzitu světla krom orientace oken?

  • Patro, ve kterém bydlíte/pracujete. Čím jste výš, tím více světla v interiéru máte.
  • To, zda před vaším domem nestojí překážka jako například vysoký strom nebo jestli se k vám světlo od protějšího domu třeba neodráží.
  • Čistota oken. Špinavá okna sníží pronikání světla až o třetinu, takže myjte vaše okna pravidelně.


Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu 
  2. Chceme z lidí vykřesat pěstitelské sebevědomí

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky


Autor textu a fotografií: Pokojovky

Galerie