Ludisia, rostlinný drahokam
Poněkud jiná orchidej ozdobí váš interiér výraznými listy a drobnými bělavými květy.
Orchideje patří již delší dobu mezi nejčastější pokojovky. Oceňuje se především dlouhá doba jejich kvetení. Jemné květy umí prozářit pošmourné zimní dny a zkrátit čekání na jaro. Nejčastěji se pěstuje přizpůsobivý falenopsis, můrovec, ale mnozí zkoušejí i další druhy, jako je například ludisia.
Seznamte se s drahokamovou orchidejí
- Jediný zástupce Ludisia discolor má několik odrůd s různou barvou a velikostí listů. Pro všechny platí v bytě stejná péče.
- Oproti běžným orchidejím nemá vzdušné kořeny a potřebuje pro svůj růst půdu prostoupenou humusem.
- V interiéru se pěstebními požadavky přiklání k pokojovkám s okrasnými listy.
- Výrazně zbarvené temně zelené, purpurové až hnědočervené listy oživují světlé proužky v kovových tónech od bílé po měděnou.
- Sametový povrch listů společně s kresbou vysílají světelné odlesky a přinesly ludisii označení rostlinný drahokam.
- Na delším stonku (až 30 cm) jsou seskupeny drobné, ale nepřehlédnutelné, bělavé nebo narůžovělé květy se žlutým středem. Bývá jich pohromadě 20 až 30, příjemně sladce voní.
- Snadno se rozrůstá. Dosahuje výšky 10-30 cm a šířky od 10 do 60 cm.
- Nepotřebuje mimořádnou péči, zvládne přehmaty začátečníka a potěší i náročnější pěstitele. Na rozdíl od tradičních orchidejí je krásná, i když zrovna nekvete.
JAK PĚSTOVAT LUDISII
1. NÁDOBA
Nejlépe roste v mělčích a širokých nádobách, má tendenci se rozrůstat do šířky a rozložené stonky mohou zakořenit. Miluje průběžně vlhčí půdu, pěstování usnadní samozavlažovací interiérové nádoby Urbalive, u klasických květináčů je vhodné zajistit dobrou drenáž.
2. UMÍSTĚNÍ
Stanoviště vyberte v polostínu až stínu. Slunce snadno poškodí listy, ale prospívá ji speciální osvětlení pro květiny, hezky se jí pak vybarvují listy. Nezklamou východní a severní okna. Nepatří na parapety nad sálajícím topením, daří se ji v koupelnách. Poroste v běžných bytech, toleruje teplotní rozmezí 16 až 28 °C, v noci jí vyhovuje snížení teploty o 2-3 stupně.
3. ZÁLIVKA
Zalévejte ji odstátou vlažnou vodou, může být až do „kojenecké“ teploty (30-35 °C). Uvítá po celý rok vyšší vzdušnou vlhkost, můžete ji podpořit vlhkými oblázky kolem rostliny.
4. HNOJENÍ
Od jara do konce léta hnojte ve dvoutýdenních intervalech hnojivem pro orchideje. Právě došlo? Musíte dát do vody jen poloviční dávku hnojiva pro pokojovky.
5. TIPY Z PRAXE
Nepřesazujte, když se chystá na květ, jinak snáší přesazování celoročně. Rozmnožíte ji rozdělením trsu. Po odkvětu celý květní stvol dole opatrně odstřihněte. Zaplnila už rostlina květináč? Přesaďte ji do substrátu pro pokojovky okrasné listem, který můžete obohatit o kokosová vlákna a trochu písku nebo perlitu.