Kouzelné africké kopřivy
Africká kopřiva je ta správná rostlina pro pěstitele začátečníky. Jen tak něco, nebo někdo ji neumoří, rychle a ochotně roste. Její ozdobné listy jsou opravdu efektní a vůbec nevadí, když nevykvete. Miluje samozavlažovací Berberisy a velmi snadno se množí. Kolik druhů afrických kopřiv se vejde na jeden malý dvorek? I to sdílí v článku Jana Slováčková, naše zahradnická ambasadorka.
Historie afrických kopřiv
V roce 1853 objevil tyto květiny v horských vesničkách indonéského ostrova Jáva cestovatel a významný botanik německo-holandské národnosti Karl Ludwig Blume. Coleus s mnoha dalšími úlovky z celého světa putoval do Holandska, odkud se v mnoha odrůdách rozšířil do celého světa. V současné době je oblíbenou volbou hlavně do nádob a truhlíků.
Jakou pořídit kopřivu?
V současné době existuje přes 1500 registrovaných odrůd kopřiv a tisíce bezejmenných hybridů z opylovaných semen. Možností je opravdu hodně
- velkolisté, vzrůstné odrůdy, dosahujících výšky až 60 cm,
- méně bujné kompaktních coleusy s menšími listy s výškou do 30 cm,
- existují i opravdu mini variety, které se u kompozic podsazují dopředu před ty vysoké a jsou výborným řešením pro malé prostory,
- narazit můžete také na atraktivní převislé odrůdy.
Odrůda Red Ruffles ze šlechtitelské stanice Crimson získala řadu ocenění na mezinárodních soutěžích
Řízkování kopřiv
Množí se opravdu snado. Stačí ustřihnout část rostliny, odstranit spodní listy a vložit do vody, nebo rovnou do hodně vlhkého substrátu. Ochotně zakoření během pár dní. Proto je kopřiva velmi vhodná k vyměňování mezi pěstiteli.
Pěstování ze semínka
Na trhu jsou k dostání semena s názvem Kopřivěnka, kde najdete většinou základní, hodně vzrůstné odrůdy zelené a zelenofialové barvy. Větší škálu barev pak nabízí semínka mixovaná z odrůd Wizard.
Sazeničky Wizard mix setá v březnu, foceno koncem července.
TIP: Semínka můžete pro příští sezonu posbírat také z vlastních rostlin. Rostlina vždy kvete modře bez ohledu na odrůdu. Jakmile asi ⅔ modrých květů seschnou a opadají, nastává čas ustřihnout celé květenství a dosušit semínka doma na papíře.
Květenství na odrůdě Pink Poodle
Pěstování od sazeničky po vzrostlou rostlinu
- Předpěstovanou nebo řízkovanou rostlinu postupně zvykáme na venkovní sluneční záření, podobně jako třeba rajčata, nebo papriky.
- Ven vynášíme po 15. květnu, nejlépe až tehdy, jakmile teplota v noci neklesá pod 12 st.
- Vybíráme místo v polostínu, ideálně tam, kde svítí sluníčko jen ráno, nebo jen několik hodin večer. V plném stínu mohutněji roste, ale nemá tak zářivé barvy.
Milují vlhko, i vlhký vzduch, rosení, pravidelnou zálivku, nesnáší ale dlouhodobé přemokření. Substrát by nikdy neměl zůstat dlouho mokrý, ale ani suchý.
Nádoby vhodné pro africké kopřivy
Kopřivy jsou v době, kdy vyrostou a prokoření náročné na vodu a zároveň velmi náchylné k přemokření. V sezoně během cca července, zvláště pokud jste do nádoby naskládali více rostlin pro směs barev, uvádí někteří pěstitelé v horkých dnech u klasických květináčů zalévání i 3x denně.
Samozavlažovací truhlíky s velkou nádrží na vodu jsou pro africké kopřivy ideální volbou.
- Truhlíky Berberis 40 osazené 3-4 již prokořeněnými odrůdami zaléváme cca jednou za 3 dny.
- Oproti samozavlažovacím systémům s otevřenou podmiskou vydrží voda v Berberisech cca 2x déle.
- Zaléváme vždy pouze do podmisky, kam rostlina prorostla kořeny. Tyto kořeny, ponořené ve vodě totiž neuhnívají, naopak se v truhlíku chovají hydroponicky a natahují vláhu společně se vzlínacími knoty do kořenového systému v substrátu v takovém množství, aby rostlina neuhnívala.
- V období dešťů funguje na přebytečnou vodu vyvýšený odtok.
- Při dlouhotrvajících deštích doporučujeme květináče přemístit „pod střechu” - do míst chráněných před deštěm.
Truhlík Berberis 40/3 rostliny
V bytě můžeme využít samozavlažovací květináče Tolita. Hladina vody je kontrolována ryskou a nemůže tímpádem dojít k přelití. Většina rostlin v zimě nepřežije právě z důvodu přelití.
- Hnojení - v intervalu 1-2 týdny, použijte univerzální hnojiva se sníženým obsahem vápníku.
- Zaštipování - vyštípnutím vrcholu dojde k většímu růstu do stran. Jako každou jinou rostlinu i coleus vysiluje kvetení, pokud nechcete semenařit, květy vyštipujte.
- Přezimování - kopřivy vracíme domů v druhé polovině září. Můžeme je přezimovat ve formě řízků. V původním samozavlažovacím květináči doporučuji rostlinu výrazně ostříhat, zalévat méně přímo do ke kořenům a hnojit pouze opatrně a nezapomenout zaslepit odtokový otvor.
Úprava odtokové zátky na dně truhlíku Berberis
Modrý coleus
Jestliže jste narazili při pátrání po zajímavých odrůdách na nabídku rostlin s modrými listy a máte pocit, že
jste narazili na vzácný Modrý Mauricius a musíte ho mít, pak vězte, že je to podvod. Coleus/kopřiva umí
vykouzlit celou paletu barev od bílé po skoro černou, ale modrá barva je jediná, která ve škále zcela
chybí.
Odrůda Gilda a neexistující modrá odrůda
Coleus/kopřiva umí vykouzlit celou paletu barev od bílé po skoro černou, ale modrá barva je jediná, která ve škále zcela chybí.
Odrůda Gilda
Kopřiva jako chameleon
Každá odrůda má svou “zimní” a “letní” vizáž a zároveň něco mezi tím.
Všeobecně se dá říci, že se se slábnoucí dobou osvitu slunečním světlem vytrácí žluté tóny a výrazná růžová a fialová barva. Zbylé barvy vyblednou.
Odrůda Peter's Wonder v letním kabátku
Odrůda Dipt in Wine je v zimě zelená s mírně nafialovělými konečky
Tak co Vy na to? Už máte svou kopřivu ? Ale pozor, jedna, nikdy nestačí….