Kompostuji, tedy jsem - testování vermikompostéru do záhonu

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Výrobci se předhánějí, kdo přijde s bombastičtějším hnojivem. Zahrádkáři hledají cesty, jak své záhony dostat do kondice co nejlevněji a přírodně. Přitom k tomu, aby bylo vše zelené ve formě, stačí neskutečně málo: všechno, co jde, kompostovat.

Až doteď jste se mohli vymlouvat, že nemáte místo na velký kompostér. Že doma nechcete schraňovat zbytky z kuchyně, protože je pak stejně nemáte kam vyhodit. A z představy mít v obýváku vermikompostér s žížalami vám možná vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Samozřejmě zbytečně, protože žížaly jsou vlastně roztomilá stvoření. Výmluvám je ale konec, kompostovat teď můžete, i kdybyste měli jen jeden větší truhlík na balkoně.

Domácí kompostování nikdy nebylo jednodušší

O naší novince, vermikompostéru do záhonu, už jsme vám tu psali. Skvěle se hodí do vyvýšených záhonů, do skleníku nebo obřích truhlíků na balkony, dokonce se najdou i tací, co si řekli, že letos nebudou ničím hnojit a umístili ho mezi keře nebo stromy, aby si živiny z domácího bioodpadu kolovaly pod zemí podle přírodních zákonitostí a bez zásahu člověka.

Sestavíte ho na pár zacvaknutí

Tuto novinku jsme navrhovali s cílem, aby ji dokázalo smontovat i dítě. A zdá se, že se výsledek povedl, alespoň podle zpětné vazby. Prý je to jednoduché jak facka. Stačí dvě nádoby v sobě vytáhnout, zacvaknout zobáčky na jedné do dírek na druhé a můžete zapouštět do země. Ve finále zjistíte, že nejvíc práce vám dá vyhloubení jámy na vermikompostér. Nádoba se totiž většině uživatelů zdá menší, než ve skutečnosti je. 

My i naši testeři za sebou máme první zimu s vermikompostérem do záhonu a předchozí obavy, že v malé nádobě se přes zimu zastaví tlející procesy, se ukázaly jako liché. Ano, v chladu jde vše pomaleji, nicméně teď zjara jsme zjistili, že příroda si poradí i tak.

Tipy, co by se vám mohly hodit

  • Žížaly netřeba. Máte pocit, že když se jedná o vermikompostér, budete muset pořizovat násadu kalifornských žížal? Kdepak. Díky perforovanému dnu a stranám se dovnitř dostanou bez problému i české žížaly obecné. Zvlášť když jim dovnitř naservírujete nejprve třeba povařenou kořenovou zeleninu nebo spařené listí, jak radí naše ambasadorka Míša Brabcová, která stojí za účtem @z_terasy_na_zahradu.
  • Funguje i ve velkém truhlíku. Pavlína Preisová, kterou možná znáte na Instagramu jako @pakvitko, si pochvaluje, že vermikompostér do záhonu funguje i ve velkém truhlíku na terase. V nádobě o objemu 100 litrů se mu docela líbí a myslíme, že okolní půdě také.
  • Bude fungovat jako kompletní zásobárna živin pro záhon? Sami jsme na to zvědaví, rozhodla se to vyzkoušet Jana Siťa Slováčková z projektu @sita_garden. Její záhonový vermikompostér už si hoví ve vyvýšeném záhonu a čeká na parťáky. Z každé strany mu bude sousedem rajče a žádné jiné hnojení nebudou rostliny dostávat. Jsme sami zvědaví, jakou bude mít Jana úrodu.
  • Vyrobí vám kyselý substrát. Nevěříte? Vyzkoušela to Petra Matějková z instagramového účtu @petrazahradnici. Vermikompostér umístila do záhonu ve skleníku a na podzim ho plnila lógrem, přimíchala trochu skleníkové zeminy a dvě hrsti shrabaného listí, promíchala a nechala do jara odpočívat. Ve skleníku obsah nezamrzl, takže žížaly i půdní mikroorganismy mohly vesele hodovat a do jara směs proměnily v kompost vhodný jako výživa pro kyselomilné rostliny. Azalky, rododendrony a borůvky si budou určitě libovat. 

 

Další články o kompostování

  1. Srovnání vermikompostéru a bokashi 
  2. Kam s bioodpadem, když nekompostuji? 
  3. Kávová sedlina a její využití
  4. Jak nastartovat vermikompostér
  5. Poklad ze dna vermikompostéru
  6. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem
  7. Vermikompostér do záhonu


Produkty zmíněné v článku

 

Vermikompostér do záhonu - řešení pro všechny, co chtějí podpořit přirozený koloběh v zemi českými žížalami. Ty sice nemají takový apetit jako kalifornské z domácího vermikompostéru, ale zase tvoří cenný humus a nadšeně ho roznesou do zbytku záhonu. Jako bonus se rychle dočkáte domácího kompostu, po kterém jarní semínka prahnou.




Nádoba na bioodpad - pomocník, který vyřeší případný problém, kde schraňovat bioodpad, než ho odnesete do kompostéru nebo biopopelnice. Vyrobili jsme ji tak akorát velkou, aby doma nelákala mušky a zároveň abyste nemuseli odnášet každou slupku.




Vermikompostér na doma - klasický “žížalí domeček”, který si postavíte kdekoliv v interiéru, nastěhujete do něj kalifornské žížaly (ano, to jsou ty, co jsou extrémně žravé, ale nesnesou české zimy) a budete je krmit bioodpadem z kuchyně. Ony vás za to odmění kompostem i tzv. žížalím čajem, který poslouží jako hnojivo. 

Galerie