Kávová sedlina

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Podle průzkumu je roční spotřeba zrnkové kávy v Česku asi 3 kg na osobu. To znamená stejné množství vedlejšího produktu s bohatými možnostmi využití, který po přípravě kávy zbyde - kávové sedliny. Kávové zrnko obsahuje spoustu cenných výživných látek, minerálů a esenciálních olejů. Jen část z nich se vyplaví do připravovaného nápoje. Zbytek, který v zrnech po přípravě kávy zůstane, by bylo škoda nevyužít nebo alespoň nevrátit přírodě.

Zkrášlí vaši pleť

Hodit se vám bude kávová sedlina v koupelně při výrobě skvělého a voňavého domácího peelingu, který mechanicky odstaní odumřelé buňky a díky kofeinu a antioxidantům pleť povzbudí a vyživí. Způsob, jaký jste zvolili při přípravě kávy ovlivní výsledný kosmetický produkt a způsob jeho využití. Výroba je snadná a složení výsledného přípravku máte plně pod kontrolou.

Tip navíc: Logr nechte před přípravou proschnout, hotový kosmetický přípravek pak vydrží déle.

Obohatí váš stůl

Když už budete vařit kávu, jistě oceníte i něco k zakousnutí. Sušenky se dají upéct v mnoha příchutích a variantách. Při pečení kávových nemusíte použít čerstvou kávu, kávová sedlina je ochutí stejně dobře. Aby byl efekt dokonalý, můžete navrch vykouzlit ještě kávovou polevu, i zde pochopitelně hraje logr hlavní roli.

Odradí slimáky a jiné škůdce

Zahradníci a zahrádkáři ocení kávovou sedlinu na zahradě při boji se slimáky. Slimákům, na rozdíl od nás, káva nevoní a je pro ně dokonce jedovatá. Zvláště na jaře tak můžete čerstvě vysazené křehké sazeničky uchránit před nájezdem žroutů posypáním okrajů záhonů kávovou sedlinou. Logr taky potěší rostliny, které mají rády kyselejší půdu, přimíchat ho můžete do záhonů nebo pěstebních nádob azalek nebo borůvek, hortenzie se vám za přidání kávové sedliny do půdy odmění modrými květy.

Možná jste právě zjistili, že kávová sedlina je poklad a vaše produkce kávové sedliny nepokrývá vaše potřeby. Pak doporučuji s krabičkou vyrazit do vaší oblíbené kavárny, kde vaše zásoby jistě rádi doplní. Jestli vám ale zbývá, určitě ji nevyhazujte do popelnice.

Nakrmí vaše žížaly

Většinu kávové sedliny v mé domácnosti zkonzumuje vermikompostér. Žížaly ji milují a kyselé prostředí prospívá také chvostoskokům, malým breberkám, které pomáhají žížalám s rozkladem a přeměnou vhozených organických zbytků. Nic se ale nemá přehánět, a tak je dobré kyselost vermikompostu v případě větších dávek logru vyvažovat třeba občasným přidáním nadrobno polámaných skořápek od vajíček. Pokud kávu při přípravě filtrujete přes papírové filtry, do vermikompostéru můžete zbylý logr hodit i s nimi.

Tip navíc: Nechte kávovou sedlinu před vhozením do vermikompostéru na vzduchu proschnout. Funguje jako účinný regulátor vlhkosti.

Potěší bakterie v Bokashi

Kávovou sedlinu můžete recyklovat i v nádobě bokashi. Sem patří jen samotný logr, s papírovým filtrem si bokashi neporadí. V případě, že kombinujete vermikompostování a bokashi, kávová sedlina účinně eliminuje nakyslý odér při zakrmování žížal zralou hmotou z bokashi. Stačí ji hojně posypat povrch.

Tip navíc: Kávová sedlina se jako lapač pachů uplatní i v ledničce.

Jde to i ve velkém

Přemýšlet udržitelně, nevyhazovat, co je možné dále využít, je trend, kterým se řídí čím dál větší množství nejen lidí, ale i firem. Platí to i v případě kávové sedliny, i její velké množství z produkce kaváren nachází své uplatnění.

My v Plastii máme v nabídce designové nakličovací misky dobarvované speciálně zpracovanou kávovou sedlinou. Ta pochází z českých kaváren a zpracovává se speciální technologií vyvinutou na VUT v Brně ve spolupráci se  startupem Nafigate. Ročně tak zužitkujeme několik set kilogramů kávové sedliny.

Nejlepší možná kombinace vitamínů a čerstvých natí v jednom balení.Pěstujte microgreens nebo kombinujte s regrow. ReGrow je nový trend.Jedná se o udržitelné pěstování.Využíváme přirozenou vlastnost regenerace rostlin,kterou je například obrůstání nových natí.


Misky jsou určené na pěstování populárních microgreens a regrow„Výroba s použitím kávy je technologicky náročnější, než produkty barvit klasickými pigmenty. Navíc je to dražší. Nás ale baví zkoušet a prošlapávat nové cesty. K naší filozofii produktů, které pomáhají lidem zpracovat bioodpad, to hezky zapadá. Důležitým argumentem pro nás je také, že takto obarvené produkty hezky vypadají, a dokonce při výrobě příjemně voní po pražené kávě,” říká Lenka Novotná, jednatelka a spolumajitelka Plastia s. r. o.

 Argumentů, proč si nakličovací misky pořídit, je mnohem víc:

  • funkční využití kávové sedliny, která by se jinak stala odpadem,
  • kávová sedlina snižuje podíl plastu, který je potřeba při výrobě,
  • díky neutrální kávové barvě misky ladí v každém interiéru,
  • nadčasový design a robustnost jsou zárukou dlouhověkosti,
  • dávka vitamínů vyroste přímo u vás doma a tím ušetříte plastové obaly,
  • až nádoby jednoho dne doslouží, i přes obsah kávové sedliny je plast plně recyklovatelný. 


Svůj jídelníček můžete doladit i domácí sklizní čerstvých hub. Už vás asi nepřekvapí, že i tady vám pomůže kávová sedlina. Hlíva ústřičná si s ní výborně rozumí a v Growkitu, který nabízí další český startup reKáva, bude růst přímo u vás doma.

Převážně v bioplynové stanici zpracovává obrovské množství kávové sedliny vyprodukované v jejích restauracích a kavárnách Ikea. Část putuje také na kompostování a část se ve spolupráci s Biopekárnou Zemanka mění ve výborné sušenky.

Pokud jste právě dočetli až sem a zároveň dopili váš hrnek kávy, jistě už víte, že poklad z jeho dna určitě nehodíte do koše.
 

Další články o pěstování na misce

  1. Microtržnice na vašem parapetu
  2. Nic nevyhazujte - pěstujte!
  3. To je pecka! Snadné pěstování cibulky nebo avokáda v kuchyni - Plastia

Galerie