Kam s bioodpadem, když nekompostuji?

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Jen ne na skládku!

Tepelně neupravené rostlinné zbytky z domácnosti však rozhodně nepatří do směsného odpadu.Pokud směsný odpad skončí na skládce a nikoliv v bioplynce, pak přijde síla ze zbytků rostlin vniveč. Nejenom, že se nezužitkují, ale navíc škodí. Na skládce totiž rostlinný odpad netleje, ale hnije a jelikož se k němu nedostává vzduch, tak produkuje škodlivé plyny. Podle Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů téměř 8 % uhlíkových emisí vypuštěných do atmosféry pochází z vyhozených potravin, které produkují metan. Z toho důvodu má smysl postarat se o biologicky rozložitelný odpad z kuchyně tak, aby se na skládku nedostal. Za správných podmínek se rozloží a promění v kompost nebo jiný přírodní životabudič.

Kompostujeme doma

Hnojiva vám z kuchyňského bioodpadu (biologicky rozložitelný odpad) pomáhá získávat řada výrobků určených pro domácí kompostování. Ve vermikompostéru na proměně odpadu  na živiny bohatý vermikompost pracují kalifornské žížaly, v bokashi nádobě se o fermentaci postarají přidané bakterie.

Vermikompostér Urbalive je dokonalý designově i funkčně. Rostlinné zbytky domácnosti proměňuje ve vermikompost a žížalí čaj, který oceňují balkonové rostliny i pokojovky.

Domácí kompostování není moje cesta

Existuje možnost pro ty, kteří doma z nějakého důvodu kompostovat nechtějí nebo nemohou? Ano! Pokud nechcete kompostovat na zahradě ani doma, mohou se o rostlinný odpad z vaší domácnosti postrat profesionální kompostárny. Do těch se odpad sváží z k tomu určených popelnic (většinou hnědých), opatřených perforovaným vnitřním dnem.

Do hnědých popelnic stejně jako do vermikompostéru patří zejména rostlinný tepelně nezpracovaný odpad, kávová sedlina a čajové lístky. Naopak do nich nepatří vařené jídlo, i když jde třeba o zeleninovou polévku.

Sbírejte bioodpad stylově a prakticky

Abyste na zahradní kompost nebo na dvorek k hnědé popelnici nemuseli vážit cestu po každé přípravě jídla, bude se vám ke sběru bioodpadu hodit naše nová nádoba na bioodpad

Také občas přemýšlíte, kde byste dali odřezky bioodpadu, které vám zbyly po vaření. Nabízíme vám designovou nádobu na bioodpad, kterou můžete mít postavenou na kuchyňské lince. Vybrat si můžete z několika barevných kombinací a ze dvou variant - s kompostovatelnými sáčky nebo bez sáčků.

Vlastnosti nádoby

  • Víko zamezí, aby se aroma i případný počínající zápach šířili do prostoru. Malá, ale velmi účinná vychytávka, je možnost zavěsit víko o bok nádoby. To ocení zejména majitelé malých kuchyní, kde není místo na odkládání víka.
  • Madlo slouží k zavěšení nádoby nebo pohodlnému vynášení odpadu. Pokud madlo nevyužijete nebo když nádobu udržujete, vyplachujete a sušíte, můžete ho sundat.
  • Do nádoby se vejdou 4 litry odpadu. Tedy pokud si nepřejete variantu s rámečkem na uchycení jednorázových kompostovatelných sáčků, která má objem 3.1 litru.

Kompostovatelné sáčky

Jednorázovost není naší první volbou, ale dokážeme porozumět některým praktickým nárokům. Sáčky proto nabízíme třeba pro ty, kteří budou odpad odvážet na vzdálenější zahradní komposty, nebo pro ně bude z jiného důvodu nepraktické vynášet odpad přímo v nádobě.
Sáčky, které koupíte na našem webu, jsou kompostovatelné a do 90 dní se rozloží v průmyslové i domácí kompostárně nebo kompostu.

Aby to doma ladilo

Barvu nádoby na bioodpad můžete sladit s interiérem a s našimi ostatními výrobky. Víko a madlo jsou vždy v barvě slonové kosti. Spodní část nádoby můžete zvolit ve stejné barvě, nebo v tmavší barvě zvané taupe. Obě barvy nabízíme ve variantách s příměsí nebo bez příměsi kávové sedliny.

Gastroodpad

Ve velkých provozech a restauracích najdete nádoby na gastroodpad, kam patří živočišné zbytky, tepelně zpracované jídlo i veškeré pečivo, polotovary a podobně. Doma můžete menším množstvím zpracovaného jídla nebo mléčnými výrobky přikrmit bokashi nádobu.




 

Bokashi kompostér se hodí na zpracování běžných organických zbytků při vaření, jako jsou  odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky.

 


Třetina vyprodukovaného jídla končí v koši

Jako dává u rostlinného odpadu smysl jej řádně třídit, kompostovat a nezanášet jím skládky, v kontextu potravin všeobecně je ideálním cílem radikálně omezit plýtvání.
Čísla z odborného webu zachranjidlo jsou znepokojivá.

  • Třetina všeho vyprodukovaného jídla na světě se vyhodí nebo znehodnotí.
  • Plýtvání potravinami stojí podniky a domácnosti v EU odhadem 143 miliard eur ročně a způsobuje nejméně 6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU.
  • Průměrná česká domácnost by omezením plýtvání mohla ušetřit přes 8 000 Kč ročně.

Jak zamezit plýtvání?

Základem je dobře organizovaná kuchyně s přehlednými policemi ve skříňkách i lednicích. Velmi nápomocné je naučit se potraviny správně skladovat, nákupy lépe plánovat, při přípravě pokrmů být občas kreativní a využít tak zbytky.

Na recepty vhodné pro zpracování zbytků a konkrétní rady jako „první dovnitř, první ven” nebo „záchranářský box” jsou specialisté na webu zachranjidlo v sekci Rady a tipy. O Zachraň jídlo toho hodně uslyšíte v září. Na oslavu Mezinárodního dne proti neplýtvání, který připadá na 29. 9. 2023, si totiž připravili celoměsíční výzvu "Září proti plýtvání," které jsme partnerem. 




V průběhu celého září získáte plno užitečných rad a tipů jak neplýtvat a v jeho závěru můžete vyhrát některou z hodnotných cen, které jsme do výzvy darovali. Přihlásit se do výzvy můžete už teď .

 

Do té doby než se výzva spustí vám zatím nabídneme další čtení o kompostování:

  1. Srovnání vermikompostéru a bokashi 

  2. Kávová sedlina a její využití

  3. Jak nastartovat vermikompostér

  4. Poklad ze dna vermikompostéru

  5. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem

Galerie