Jak přimět pokojovku, aby rostla hustěji a robustněji
Podzim je ideální období, kdy se můžete naučit něco nového. Umíte už udržet pokojovky při životě a chcete se naučit dělat to ještě lépe? Máme pro vás několik tipů, kterými si můžete zkrášlit rostliny, které už doma máte a nemusíte si pořizovat nové. Asi každý z nás má doma rostlinku, co sice roste, ale nevypadá jako z magazínu pokojovek. Naučíme vás jednoduché tipy, jak z vaší “Popelky” vytvoříte sebevědomou košatou pokojovku.
Pokud toužíte po bujných a zdravých pokojovkách, které budou zdobit váš interiér, není to jen o správném zalévání a vhodném květináči. Chcete-li, aby vaše rostlina rostla hustěji a byla opravdu robustní, existuje několik jednoduchých tipů, které můžete do své péče zařadit. Díky nim budou vaše rostliny nejen zdravější, ale i vizuálně atraktivnější.
Řezání a zaštipování
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak podpořit hustý růst, je pravidelné zaštipování a řezání. Když odstraňujete vrcholky mladých výhonků, rostlina se začne větvit a růst do šířky. Tím dosáhnete nejen hustší koruny, ale i celkově silnější rostliny. Například u fíkusu benjamina (Ficus benjamina) nebo pachiry (Pachira aquatica), známé pro robustnější stonek, je zaštipování klíčové pro jejich bohatý růst.
Jak na to?
- Rostliny zaštipujeme v první polovině vegetačního období a to ideálně od března do poloviny června. V tomto období jsou rostliny nejaktivnější a větvení tak bude nejefektivnější.
- Ostříháme maximálně třetinu listů.
- Pro dosažení hustého růstu je klíčové pravidelné zaštipování výhonků a množení řízků. Rostlinu tak přimějete k větvení a růstu do šířky..
- Aby se rostlině dařilo, je potřeba rostlinu pravidelně zalévat. Na to velmi dobře poslouží samozavlažovací květináč Tolita.
Nyní si ale ukážeme, co se stane, když rostlině ostříháme všechny listy a rostlinu tak radikálně seřízneme. Můžete to udělat u rostlin, kterým opadala většina listů a už nevypadají moc hezky (fíkus elastika, fíkus lyrata nebo třeba monstera).
Pachira krásně narostla, dala by se zkrátit jen o polovinu a rozvětvila by se. My jsme chtěli docílit co nejvíce košatého rozvětveného vzhledu. A proto jsme rostlinu seřízli radikálně až u kmínku.
Po několika měsících rostlince naroste na kmínku více růstových bodů, z kterých se později stanou nové olistěné stonky. Původní zastřihnuté stonky se rozvětví.
Množení pro hustší efekt
Pokud si přejete opravdu hustou rostlinu, neváhejte ji namnožit a zasadit do jednoho květináče více řízků. Philodendron scandens, šplhavnice nebo maranty jsou skvělými kandidáty pro množení ve vodě. Stačí odříznout zdravý stonek s několika listy a ponořit jej do vody.
Ve vodě by mělo být kolínko stonku nikoliv jen list. Po několika týdnech můžete zakořeněné řízky opět přisadit k původní rostlině. Tím získáte rostlinu, která bude nejen hustší, ale i silnější. Osvojte si základy množení v článku 6 tipů na úspěšné množení pokojovek.
Vhodné světlo a hnojení
Dostatek světla je základ. Ale pozor, ne každá rostlina potřebuje přímé slunce. U rostlin, které preferují rozptýlené světlo, je ideální umístění poblíž oken, kde není přímé slunce. V zimě a na podzim to možné je, protože je slabší intenzita slunečních paprsků. Hnojení během růstové sezóny zajistí, že budou mít dostatek živin pro silný růst. Při výběru hnojiva dávejte přednost těm, která obsahují vyšší podíl dusíku, protože právě ten podporuje růst listů.
Tak teď už víte, jak na to a nezapomeňte, že množení a sestřih dělejte pouze na jaře a v létě. V tomto období mají dostatek světla a síly, aby zakořenily a pořádně narostly, než přijde jejich období klidu.
„Dejte si pozor na velikost květináče! Rostlina v příliš velkém květináči často zaměří svou energii na růst kořenů místo nadzemní části. Chcete-li rychlejší růst a hustší vzhled, zvolte raději menší květináč a přesazujte postupně, až když je to nutné,” upozorňuje Aneta z Pokojovek, nejzelenějšího ateliéru v Praze.
Další články o pěstování pokojovek
- Jak a kdy správně hnojit
- Jak připravit rostliny na období vegetačního klidu
- Má moje rostlina dostatek světla?
- Jak přimět pokojovku, aby rostla
O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky
Autor textu a fotografií: Pokojovky
Produkty zmíněné v článku
Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.