Jak přimět pokojovku aby rostla

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Snažíte se, ale vaše pokojovka stále neroste tak, jak byste si přáli? Možná se zdá, že jí něco chybí – ať už jde o světlo, živiny nebo správnou velikost květináče. Rostliny na podzim odpočívají, ale to neznamená, že se nemůžete připravit na další sezónu. 

Péče o pokojovky není nijak náročná, pokud se jim věnujete s ohledem na jejich potřeby.  Dokážou růst rychleji, vytvořit větší listy a dělat vám větší radost, když se o ně budete starat o fousek více. Pokud v péči o ně nevynecháte žádný z následujících tipů, budou vaše rostlinky jen zářit. 

Dostatek světla pro správný růst

Světlo je pro růst rostlin klíčové – bez něj bývají rostliny vytáhlé a mají menší, slabé listy. Ideální je přirozené, rozptýlené světlo, které rostliny získají poblíž oken. Světelné nároky jsou různé – zatímco monstera potřebuje dostatek nepřímého světla, rostliny jako zamiokulkas nebo sansevieria si vystačí i s nižší intenzitou. Pozor na přímé slunce u citlivějších druhů, jako je maranta nebo asparagus, kde mohou sluneční paprsky listy popálit. 

Extra tip: Na podzim a v zimě je intenzita sluníčka nižší, tak se nebojte umístit rostliny i na jižní parapety, ale na jaře je pak opět přesuňte z dosahu slunečních paprsků. Chcete další tipy? Přečtěte si víc v článku Má moje rostlina dostatek světla?

Správná velikost květináče

Častou chybou je přesazení rostliny do příliš velkého květináče. Když má rostlina příliš místa, soustředí se spíše na růst kořenů než na listy. Doporučuje se přesazovat postupně – vyberte květináč jen o pár centimetrů větší než ten předchozí. Například fíkusy nebo filodendrony ocení menší květináč, aby mohl rychleji růst směrem nahoru a zahušťovat listy. Příliš velký květináč může také znamenat zhoršenou drenáž, což může vést k hnilobě kořenů. Více o pravidlech přesazování jsme sepsali do článku Jak na jarní přesazování pokojovek.

Výživa a hnojení

Dostatek živin je dalším krokem ke zdravému růstu. Dusík je nezbytný pro růst listů, zatímco fosfor a draslík podporují zdraví kořenů a odolnost rostliny. V období růstu, tedy na jaře a v létě, je ideální rostliny přihnojovat každé dva až čtyři týdny (podle návodu na obalu hnojiva). Filodendrony nebo monstery vděčí za dostatečné hnojení silnějším listům a bohatšímu vzrůstu. Přes zimu hnojení omezte, aby si rostliny odpočinuly a nabraly sílu na další sezónu. Pokud jste ale nehnojili přes rok vůbec, dejte jim teď před zimou slabší dávku, ať jim dodáte alespoň nějaké živiny. Potřebujete se v tématu hnojení pokojovek dovzdělat? Přečtěte si článek Jak a kdy správně hnojit.


Pravidelné zvlhčování vzduchu

Vysoká vlhkost je pro některé pokojovky, jako je calathea nebo kapradiny, klíčová. Nedostatek vlhkosti může způsobit hnědnutí listů nebo jejich opad. 

Máte doma suchý vzduch? 

  • Zkuste rostliny rosením pravidelně zvlhčovat.
  • Umístěte je poblíž zdroje vody nebo do blízkosti zvlhčovače vzduchu. 
  • Další možností je umístit květináče na podnos s vodou a kamínky – to pomůže zvýšit vlhkost vzduchu v okolí rostlin. 

Vlhkomilné rostliny velmi ocení samozavlažovací květináče, protože se tak nemusíte bát, že by jim došla voda a tím by i začaly zasychat konce listů. Naše zkušenosti se samozavlažovacími květináči Tolita z Plastie jsme shrnuly v článku Testování Tolit u Pokojovek.


Kontrola škůdců a zdraví rostliny

Škůdci, jako jsou svilušky nebo třásněnky, mohou výrazně zpomalit růst rostlin a oslabit je. Pravidelně rostliny kontrolujte a odstraňujte suché či poškozené listy, abyste předcházeli šíření chorob. Pokud objevíte škůdce, zasáhněte co nejdříve – vhodné jsou přírodní insekticidy nebo oplachování listů mýdlovou vodou. Důležité je také občas rostliny osprchovat, aby je zbavili prachu a umožnili jim zlepšit tak fotosyntézu. V článku Jak na nejčastější škůdce pokojovek vám poradíme jak se škůdci bojovat rychle, správně a vytrvale.

Správné světlo, odpovídající velikost květináče a pravidelné hnojení jsou klíčové faktory pro bujný růst pokojových rostlin.

Na závěr jeden uklidňovací tip od Anety z Pokojovek, nejzelenějšího ateliéru v Praze: Pokud nemůžete splnit všechny podmínky, které rostliny potřebují. Nic se neděje. Pokojovkám se i tak bude dařit a přizpůsobí se podmínkám. Jen jejich růst bude pomalejší a možná sem tam hodí menší lístek. Nechceme přeci, aby nás pěstování pokojovek stresovalo, ale dělalo nám hlavně radost.

Další články o pěstování pokojovek

  1. 3 pokojovky do ložnice
  2. 3 pokojovky do dětského pokoje
  3. 3 pokojovky do koupelny
  4. 3 pokojovky na pracovní stůl
  5. 3 pokojovky do kuchyně



O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky

 

Produkty zmíněné v článku


Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.

Rozprašovač o objemu 1 l ideálně využijete v tandemu s interiérovou řadou Tolita.