Jak na pěstování drobného ovoce v nádobách?
Snad každý se po dlouhém zimním spánku těší, až odzimuje svůj balkon, terasu, pergolu nebo dvoreček, vezme útokem nejbližší zahradnictví a odnese si tu nejkrásnější a nejpestřejší paletu sazenic kvetoucích rostlin, které mu budou dělat radost až do podzimu.
Napadlo vás ale, že v nádobách můžete pěstovat i drobné ovoce? Sklizeň vlastního jablka, borůvek, nebo fíků z malého balkonu je pro mnoho lidí těžko představitelné, protože zapěstování vyžaduje několikaleté čekání a péči. Ve skutečnosti ale nejde o nic složitého, tak pojďme na to.
9 tipů na to nejlepší drobné ovoce do nádob
Jahody
Začneme tím asi nejobvyklejším, a to jsou jahody. Jahody jsou první volbou většiny pěstitelů, protože prosperují na většině lokací. Narozdíl od keřů a stromů plodí hned prvním rokem po výsadbě a na stanovišti vydrží průměrně 3 roky. Do truhlíků se hodí jahody stáleplodící převislé, neboť plodí plnohodnotné ovoce až do třetí odnože. Díky jejich schopnostem nakvétat 3x ročně také rozložíte úrodu v čase, plody si vychutnáte od června do listopadu. Jahody jsou náročné na pravidelnou zálivku, jejich kořeny ale nesnášejí přemokření, proto je důležité mít truhlíky s odtokem přebytečné vody. Do Berberisu 40 nasaďte 3 převislé rostliny, do žardiny Berberis 30 2 jahodníky, rostlinky vždy sázejte ke krajům nádob. Hnojte 1x za 14 dní. Jahody také můžete podsazovat pod stromky a vytvořit tak nejen spodní patro jedlého koutku, ale přirozenou zábranu proti odparu vody z povrchu květináče.
Maliny
U maliníku na balkon vybírejte remontantní, tedy stáleplodící odrůdu. Vybírat můžete od klasické červené, žluté nebo černé maliny. Sklízet budete poprvé na konci června, podruhé v říjnu. Pro malé prostory volte kompaktní odrůdy s rovným růstem a minimem trnů. Malina uvítá nejteplejší a nejslunnější možné stanoviště. Rostlinu si můžete pořídit jen jednu, většina odrůd je samosprašná. Odplozené výhony je nutno na jaře vystříhat a keř pravidelně prosvětlovat řezem. Maliníkům postačí obyčejný substrát a Berberis Uno, pravidelná zálivka a 3x za sezonu přihnojení.
Malinojahody/ostružiník jahodnatý
Keř, na kterém dozrává plod vzhledem podobný jahodě, chutí malině. Kompaktnější odrůdy dorůstají výšky kolem 60 cm, intenzivně kvetou a plodů je na rostlině opravdu velmi pěkné množství. Rostlina vyžaduje pravidelné hnojení a vydatnou zálivku, ideálně takovou, že by květináč nikdy neměl úplně vyschnout. Velikostně stačí Berberis UNO/Duo/Trio. Nadzemní část přes zimu celá odumírá, na jaře vyhazuje nové výhony od kořenů. Kořeny se doporučuje chránit před zimou vrstvou netkané textilie na povrchu květináče, případně je možné využít k tomuto účelu pěstební poklop Berberis.
Zimolez kamčatský
Oblíbený keř zahrádkářů, který plodí velmi brzy, jde většinou o první ovoce, ze kterého se můžete radovat. Plody jsou malé, modré kuličky podobné borůvkám. Zimolezy jsou částečně samosprašné, je vždy lepší vysadit je v páru, abyste zajistili lepší opylování a násadu plodů. Velmi pěkně bude vypadat výsadba v Berberisu Trio, kam doprostřed umístíte stejně ranou rebarboru a tím jí poskytnete místo v polostínu. Prvních plodů zimolezu se dočkáte cca 3 roky od výsadby roční sazenice. Zimolezy spolehlivě dozrávají i ve stínu.
Kanadská borůvka
Kanadské borůvky se dají pořídit jako keř, stromek, nebo jako minikeřík v trpasličí zakrslé variantě. Keř je pouze částečně samosprašný a lépe se mu daří v páru. Borůvky vyžadují kyselou půdu, tudíž je nutné je zasadit do rašeliny. Také zálivku omezte ideálně jen na dešťovou vodu. Koření mělce, vyžaduje velké množství vody, neustále vlhké prostředí a proto o zasazení do jiného než samozavlažovacího květináče ani neuvažujte. Pro první rok postačí malému keříku samozavlažovací květináč s polovložkou Tolita, později se jistě bude vyjímat v párovém Berberisu Duo. Hrst bobulí sklidíte již druhým rokem. Lépe se jí daří a dozrává na sluníčku. Velikost a násadu plodů ovlivňuje správný a razantní řez, který je třeba začít provádět od 5. roku po výsadbě.
Rybíz, josta, angrešt
Na místo předpokládané výsadby musí svítit sluníčko déle než 5 hodin denně. Nároky na půdu nemají tyto keře nijak výjimečnou, pro každoroční bohatou úrodu stačí nepodcenit přihnojování, pravidelný pitný režim a každoroční předjarní střih. Volte stromkové varianty a dolů pod kmínek nasaďte květiny nebo v případě jedlého koutu např. jahody, česnek nebo cibuli. Stromkové varianty s výše posazenou korunkou vytěží na malé zahrádce další místo, které by jinak bylo neobsazené. Stromky jsou také méně košaté a zabírají celkově méně místa v malém prostoru. Keře začínají spolehlivě plodit druhým rokem od výsadby. Nové letorosty chutnají mšicím, proto jejich výskyt pravidelně monitorujte.
Rybízy, josty a angrešty patří ideálně do samozavlažovacího Berberisu 55. Stromkovým variantám dopřejte tyčovou oporu. Využijte, že má Vaše pěstební nádoba kolečka a keř jednou či dvakrát za sezonu otočte za sluníčkem aby se nevytahoval do strany a plody rovnoměrně dozrály.
Fíky
Pěstování fíkovníků v nádobách na balkonech a terasách již také není žádnou velkou novinkou. Většina odrůd je mrazuvzdorná a velmi spolehlivě plodí. V prvních 5-6 letech života je ale ideální fíkovník na konci října zazimovat. V případě, že necháte mladý fíkovník přes zimu venku, velmi pravděpodobně nadzemní část omrzne, rostlinu však neodepisujte, neboť znovu obraší od kořenů někdy koncem května, plodů se ale nedočkáte. Ani při zimování ve vytápěné místnosti fíkovník neprojde zimním odpočinkem a neplodí. Ideální zimování najde v nevytápěné místnosti, typicky někde na chodbě. Zde shodí listy, aby následně na obrašil a nasadil první fíky.
Stromky s kmínky staršími 5ti let již přezimují bez obtíží venku. Fíkovníkům stačí univerzální substrát a přihnojení 4x za sezonu.
Víno
U vinné révy je nutné počítat s tím, že jde o velmi expanzivní rostlinu, s několikametrovými přírustky za sezonu a velmi hlubokým kořenovým systémem. Volte největší květináč, jaký můžete, tj Berberis 55, pravidelnou zálivku ideálně jen dešťovou vodou a hnojení 2-3x za sezonu. Víno se pne po nabídnuté opoře, ke které se samo přivine pomocí úponků. Na stanovištích kde hrozí vítr, je vhodné ho jistit vyvazováním. Víno stříhejte až když nehrozí jarní mrazíky. Letorosty celý rok tvarujte, vylamujte zálistky. Víno lze použít jako stínidlo pro rostliny, které preferují nepřímé slunce. Vždy při zastřihování pamatujte, že réva plodí na letorostech, které vyrůstají z loňského dřeva.
Víno nakvétá v červnu. Abychom se vyhnuli nutnosti chemického ošetřování, je tou nejlepší strategií sklidit bobule ještě před nástupem plísní, tedy pěstovat velmi rané odrůdy, které dozrávají už v polovině srpna.
Aktinidie význačná/ Minikiwi
Liána, v dominanci a přírůstcích i střihu podobná vinné révě. Při růstu se stáčí samotný kmínek/větvičky, techniku omotávání lze přirovnat k pnoucím fazolím. Takže je nutné poskytnout oporu, ke které se pevně ovine. Potřebuje velkokapacitní květináč, umístěný ve stínu, plody ale musí dozrávat na sluníčku. Z nabídky na trhu vybírejte kompaktní samosprašné variety. Preferuje obyčejný substrát, hnojí se jen velmi málo, protože jinak by aktinidie rostla ale nekvetla. Plody jsou lesklé zelené bobule velikosti angreštu, chutí připomínající kiwi. Konzumují se i se slupkou.
Pár rad na závěr
Jestliže jste majiteli exponované jižní lokace, volte fíkovníky, vinnou révu, kterou můžete použít na zastínění, a hlavně - nasaďte toho hodně. Jedna jediná rostlina se vám v jižní výhni usmaží, zarostlý balkon s pravidelnou zálivkou i díky odparu z půdy vytvoří jedinečné mikroklima, které bude pro pěstování i pro vlastní pobyt na balkoně mnohem příjemnější.
I v případě stinných severních umístění vám většina ovoce uzraje, zde je ale dobré kupovat rané a co nejsladší odrůdy a automaticky počítat s delší dobou zrání a tím, že budou méně sladké, než ty pěstované na sluníčku. Využívejte rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, aby nevytvářely samy o sobě další přidaný stín. Ideálními společníky jsou např. měsíční jahody.
Nebojte se experimentů a neposlouchejte komentáře typu “tady nic nevypěstuješ”, případně “tolik práce kvůli hrsti borůvek, které si můžeš koupit za pár korun”. Někdy se objevují negativní názory na samotné pěstování jídla v městských lokacích: prach, smog, blízkost automobilového provozu. Je důležité si uvědomit, že veškeré tyto částice stejně dennodenně dýcháme. Stačí plody před konzumací pořádně umýt. A to i v případě, že bydlíte přímo u cesty. Od roku 2000 již nehrozí kontaminace ovoce olovem z výfukových plynů.
Pokud jste se rozhodli přeměnit prostor na zahrádku plnou drobného ovoce, počítejte s tím, že to bude pár let trvat, keře a stromky mezitím budou mohutnět. Na začátku by měl vypadat prostor osázený stromky a keři spíše prázdnější, takže než vše zesílí a zmohutní, můžete ho doplnit vhodnými jednoletkami, zeleninou a bylinkami. Myslete vertikálně, vyrobte podpory, poličky, sázejte do výšky. Nasázejte toho tolik, aby si rostliny vzájemně nepřekážely, ale tak, aby si poskytovaly vzájemnou podporu. Myslete také na to, jestli a jak jste schopni prostor uzalévat a pokud jsou vaše plány opravdu velkolepé, pamatujte např. u balkonu na jeho maximální nosnost. V průběhu let oceníte, že aniž byste vyseli jediné semínko, začíná se Váš prostor zelenat a můžete od brzkého jara obdivovat, jak se probouzí ze zimního spánku.
Odkazy na další články:
- Kdy je truhlík lepší, než záhon
- Truhlíky patří i do zahradního království
- Jarní péče k jahody v nádobách
Jana ze Sita-Garden pěstuje ovoce a zeleninu v nádobách. Na instagramu vede deníček jedlé mikrozahrádce, kde ji omezený prostor učí hledat a nacházet nová, netradiční řešení. Fanynka kompostování, re-use a upcyklace, sběračka bylinek, která se nebojí fermentace, vyrábí domácí zavařeniny, sirupy, čaje a octy.
Produkty zmíněné v článku:
Samozavlažovací velkoobjemový truhlík Berberis. Skvěle se hodí pro pěstování zeleniny, drobných keřů nebo bylinek. Truhlík je opatřen kolečky pro lepší manipulaci a nejdete ho ve třech velikostech.
Samozavlažovací truhlík Berberis 60. Vhodný pro pěstovní zeleniny, květin a bylinek. Vybrat si můžete ze šesti barevných variant.