Jak na nejčastější škůdce pokojovek
Občas se jim nevyhneme ani my v Pokojovkách, ani ten nejlepší pěstitel, takže nevěšte hlavu. Stává se to a je potřeba jednat rychle, správně a vytrvale. Škůdci rostlinku neopustí sami, takže přístup – sami přišli, sami odejdou – v tomto případě nepomáhá. Pojďme bojovat spolu!
Vždy je lepší prevence, takže jak škůdcům předejít?
- Důkladně si prohlédněte nové pokojovky, které kupujete. Velmi často si škůdce donesete domů z hobby marketů nebo s rostlinkou, kterou najdete venku u popelnice.
- Všechny pokojovky doma pravidelně kontrolujte. Hlavně pokud se vrátí z letnění zpátky do interiéru.
- Pravidelně odstraňujte poškozené listy a uschlé části pokojovky. Čím víc zničených částí rostlinka má, tím snadněji se do ní škůdce schová.
- Během vegetačního období (jaro a léto) je pravidelně hnojte, aby měly dostatek sil se škůdcům ubránit.
- Nepřelévejte je – na podzim a v zimě potřebují pokojovky mnohem méně vody než v létě.
Stalo se to, máte škůdce, co dělat, když ho objevíte?
- Škůdce identifikujte a začněte jednat hned, jak ho objevíte.
- Rostlinku/y dejte do karantény, mimo dosah ostatních zelených kamarádek.
- Osprchujte je. Sprcha je skvělým výchozím bodem u všech škůdců kromě smutnic, ty vlhko milují a naopak je třeba nechat rostlinku proschnout. Při sprchování nešetřete vodou a mýdlem a pokojovku pořádně namydlete, jako kdybyste mydlili sami sebe. Potom vše pořádně spláchněte vodou pokojové teploty.
- Vymyjte podmisku nebo obal samozavlažovacího květináče saponátem a horkou vodou. Omyjte také místo, na kterém pokojovka stála. Jen pro jistotu.
- Buďte v boji vytrvalí. Škůdci mají různá vývojová stádia, která trvají celé týdny, a i když dnes vyhubíte dospělé jedince, stále tam někde mohou číhat larvy a nebo vajíčka.
- V případě, že se škůdci rozmnožili ve velkém, nejvíce napadené části rostliny nekompromisně odstraňte. A odpadkový koš, kam jste vysypali listy se škůdci nebo zamořenou zeminu, vyneste ven do popelnice.
Minimalismus a funkčnost, to jsou hlavní přednosti květináčů pro pěstování v interiéru. Vyrobené na míru pokojovým rostlinám a bylinkám a vybavené funkcí samozavlažování včetně decentního hladinoměru. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii. Vybírejte z 5 barevných variant, šedá je ze 100 % recyklátu.
Přípravky na boj proti škůdcům
Jsou dvě cesty – chemické prostředky (jako je Vertimec 018 EC, Mospilan 20 SP atp.), nebo nechemická, přírodní varianta (např. NeemAzal, Rock effect). Nad mšicemi, které podchytíte dostatečně brzy, snadno zvítězíte bez chemie s mýdlovým roztokem nebo nimbovým olejem. Při velkém přemnožení třásněnek, vlnatky nebo puklic vám to však nepomůže.
Něco málo k postřikům
- Do každého postřiku, který si doma připravíte, přidejte tekuté mýdlo nebo jar. Funguje jako smáčedlo. Díky kluzkému povrchu, který na rostlince zůstane, budou mít škůdci větší problém přichytit se a to hraje v náš prospěch. Pár kapek mýdla nebo jaru doporučujeme přidat do každého postřiku, který budete doma připravovat. Nebojte se, neublíží jí.
- Postřik naneste na celou rostlinu – každý list seshora i vespod, každý záhyb, každý stonek. A při aplikaci postupujte odshora dolů a zbytek nalijte do substrátu.
- Pesticidy nemixujte dohromady, ale pokud trvá boj se škůdci dlouho (což se bohužel může stát), každých pár týdnů je vyměňte za jiný přípravek. Škůdci si na ně rychle zvyknou a přestanou na ně zabírat.
„Vyřazené rostlinky jsou lákavé, jejich vyřazení má však důvod a velmi často jsou jimi právě škůdci. A tak si, každou rostlinku, kterou si domů přinesete z neznámého zdroje nebo od popelnice, pořádně prohlédněte.” dělí se o zkušenosti tým Pokojovek, nejzelenějšího studia v Praze.
Škůdci - jak vypadají a jak proti nim bojovat
- Mapy na listech? Máte doma třásněnky nebo svilušky.
- Jsou k tomu i pavučinky? Bingo, svilušky!
- Bez pavučin, jen malí bílí nebo hnědí červíci? Třásněnky.
- Malé hnědé vypouklé tečky na listech a stoncích? Jsou to puklice.
- Lepkavé listy? Mšice.
- Bílé vatové polštářky? Vlnatky.
- Mušky všude kolem? Smutnice.
- Broučci vylézající ze zeminy? To jsou larvy smutnic.
Nepomohl rychlonávod? Nahlédněte do poradny Pokojovek, kde najdete detailnější info včetně doporučených přípravků na ošetření napadených rostlin.
Další články o pěstování pokojovek
- Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
- Chceme z lidí vykřesat pěstitelské sebevědomí
- Má moje rostlinka dostatek světla?
O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky
Autor textu a fotografií: Pokojovky