Jak na jarní přesazování pokojovek

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Pomalu ale jistě nám začíná klepat jaro na dveře, a tak je tu čas na přesazování rostlin. Na úvod si rovnou vysvětlíme dva rozdílné pojmy – přesazení rostlinky a výměna substrátu. Přesazení rostliny v sobě obsahuje také výměnu květináče, zpravidla za přiměřeně většíVýměna substrátu je pouze výměna substrátu, květináč zůstává, drenážní vrstva zůstává.

Vyměnit květináč za větší (případně za menší v případě, že jste během roku rostlinku přelili a část kořenů jí uhnila) stačí jednou za cca 2-3 roky. Vyměnit substrát za nový doporučujeme dělat každoročně.

Proč přesazovat pokojovky

Hlavní důvody jsou hned tři

  1. Půda se časem a neustálou zálivkou udusává a my potřebujeme, aby byla opět vzdušná.
  2. Většina z nás má doma tvrdou vodu a vodní kámen, který vzniká (usazující se vápník) mění pH půdy z neutrální na více zásaditou.
  3. Výměnou zamezíme šíření potenciálních škůdců.

Jak to poznám, že pokojovka volá po přesazení

  • Kořeny vyrůstají drenážním otvorem ven nebo vytlačují hlínu z květináče.
  • Pokojovka přepadává na stranu a/nebo se vyvrací.
  • Substrát už tak starý, že je i po zalití drolivý a koncentrovaný.
  • Uběhlo několik let od posledního přesazení.

„Máte doma obří exemplář a jeho přesazení nepřipadá v úvahu? U větších pokojovek nemusíte měnit substrát celý, stačí vyměnit jen neprokořeněnou vrchní část zeminy za novou,” doporučuje Anet z Pokojovek -  nejzelenějšího studia v Praze.

Velikost nového květináče

S velikostí květináče to nijak nepřehánějte. Je důležité, aby měly kořeny rostliny prostor pro další růst, stejně tak je však důležité, aby se v květináči až příliš neztrácely. Místa v květináči, kde je hodně hlíny, zůstávají déle mokrá a to může vést k hnilobě blízkých kořenů. Nebo se naopak voda ke kořenům vůbec nedostane a jen proteče substrát kolem nich. U malých a středních rostlinek by měla být nová nádoba jen o 2–3 cm větší, u velkých o 6-10 cm než ten původní. Rozhodně neplatí, že čím větší květináč rostlinka dostane, tím bude šťastnější!

Květináč vs. obal na květináč

Otočte "květináč". Nacházejí se na spodní části díry? Je to květináč. Není tam nic, jen čistá plocha? Jedná se o obal na květináč. I když někdo sází rovnou do obalu, my to nedoporučujeme. I kořeny potřebují dýchat a to je zajištěno právě díky drenážním otvorům na spodní straně květináče. Ten plastový lze vložit přímo do obalu a má všechno - dírky na spodku, kterými vyteče přebytečná voda ven, i pěkný design.

Druhy květináčů

Poznáme tři základní druhy květináčů, výběr je jenom na vás.

  • Terakotový: květináče z pálené hlíny jsou těžší, takže se více hodí pro větší rostliny, které díky nim budou stabilnější. Pórovitý charakter hlíny také způsobuje rychlejší odpaření vody. Terakotu proto doporučujeme „přelívačům“ nebo jako vhodnější nádobu pro suchomilné rostlinky.
  • Plastový: je obvykle levnější a hlavně lehčí, což se hodí např. při zavěšení do oken nebo při manipulaci s větší rostlinou. Voda se z nich odpařuje pomaleji, takže pokud jste „podlívači“, hledáte vhodnou nádobu pro vlhkomilnou pokojovku, nebo máte velké množství rostlin a chcete ušetřit, bude pro vás plast nejlepší volbou.
  • Samozavlažovací: je květináč se spodním zásobníkem vody. Rostlina, respektive její kořeny, díky tomu zálivku přijímají postupně a nepřemokřují se. Samozavlažovací květináče jsou tak vhodné zejména pro vlhkomilné rostliny. V těchto květináčích se nestane, že by zemina vyschla.

Minimalismus a funkčnost, to jsou hlavní přednosti interiérových květináčů Tolita. Vybavené chytrý samozavlažovací systémem včetně decentního hladinoměru, který zaručuje optimální zálivku a bezstarostnou péči o vaše rostliny.. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii.


Návod na přesazování pokojovky krok za krokem

Co budete potřebovat?

  • Vhodný substrát (substrát na zelené pokojovky, substrát na orchideje, substrát na kaktusy a sukulenty, substrát na bylinky anebo substrát pro kvetoucí pokojovky)
  • Drenážní vrstvu (kamínky, hrubý štěrk nebo malé části rozbitého květináče)- to neplatí u samozavlažovacích květináčů, tam se drenáž nedává
  • Rukavice a lopatku (pokud se nechcete ušpinit, my osobně nic z toho nepoužíváme)

Nový květináč (pokud ho chcete měnit). Jak na to?

  1. Před přesazováním pokojovky nejlépe den předem důkladně zalijte, tak aby byl kořenový bal kompletně nasáknutý, přesazení bude díky vlhké zemině snadnější.
  2. Vyjměte rostlinku z květináče. Pokud se jí nechce hnout, vymáčkněte ji ven spodním drenážním otvorem. U prorostlých zamiokulkasů možná budete muset plastový květináč dokonce rozstřihnout.
  3. Odstraňte přebytečnou starou zeminu. Opatrně uvolněte kořeny, hlavně ty, které začaly růst kolem dokola. Nebojte se, že se některé polámou, zase totiž dorostou. Ty staré, hnijící nebo odumřelé odstraňte ostrým nožíkem.

  1. Vyberte si vhodný nový květináč. Pokud máte již používaný, nezapomeňte ho pořádně vymýt mýdlovou vodou, předejdete možným infekcím nebo plísním od předchozího obyvatele květináče.

Interiérové květináče s podmiskou Tolita jsou vyrobené na přání pokojových rostlin a bylinek. Hluboká podmiska usnadňuje zalévání ke kořenům a poskytuje dostatečný prostor v případě přelití. Doporučujeme kombinovat se samozavlažovacími květináči pro harmonické doladění každé domácnosti.

  1. Pokud sázíte přímo do květináče bez odtokové díry (což nedoporučujeme), přidejte k drenážní vrstvě ještě vrstvu aktivního uhlí, které seženete třeba v akvaristice. Voda se přes něj bude filtrovat a nebude mít tendenci hnít.
  2. Na dno klasického květináče dejte hliněné střepy nebo větší kamínek na zakrytí odtokové díry. Na ni přijde nízká drenážní vrstva: keramzit nebo kamínky. Pokud plánujete pokojovku zalévat spodem tento krok vynechte. Rostlinka by přes drenážní vrstvu nebyla schopna přijímat vodu z podmisky. Rovněž ji vynechete pokud přesazujete rostlinky do samozavlažovacích květináčů.

  1. Podle hloubky květináče buď nasypte slabou vrstvu zeminy, nebo rovnou položte kořenový bal do nového květináče a dosypte podél stran a navrch čerstvý substrát. Jemně stlačte, aby byla rostlina dobře ukotvená. Nevyplňujte zeminu až do horního okraje květináče, nechte aspoň jeden centimetr prostor pro zálivku.

  1. Nakonec pokojovku důkladně zalijte, aby si spolu nový substrát a květináč hezky sedli.

Bonus na závěr

Věděli jste, že přesazování rostlinek je opravdu vědecky ověřená zelená terapie, jak tomu rády říkáme? Mycobacterium vaccae jsou bakterie, které se přirozeně vyskytují v hlíně. Při noření do země je vdechujete a také absorbujete prostřednictvím kůže. Zdravé mikroorganismy působí jako přírodní antidepresivum, protože stimulují tvorbu serotoninu v mozku. Pozitivní účinky jednorázového kontaktu se „šťastnými bakteriemi“ vydrží až 3 týdny. Vzhůru do přesazování!

Minimalismus a funkčnost, to jsou hlavní přednosti interiérových květináčů Tolita. Vybavené chytrý samozavlažovací systémem včetně decentního hladinoměru, který zaručuje optimální zálivku a bezstarostnou péči o vaše rostliny.. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii.

 


Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Má moje rostlinka dostatek světla?
  3. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky

 

 

Galerie