Články a aktuality

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Poklad ze dna vermikompostéru

Vypěstovat, sníst, zkompostovat, pohnojit. Chcete zažít kouzlo přírodního koloběhu se vším všudy na vlastním balkoně? Pojďte to zkusit. Zapojte se do přirozeného cyklu zahradního roku. Pochutnejte na rajčatech z vlastního balkonu, listy a stopkami nakrmte žížaly ve vermikompostéru a vzniklý humus použijte na hnojení a pěstování v další sezoně.

Pavlína Praisová: Maxi rodinná terasa pro užitek i odpočinek

To ti v květináči nepůjde, slýchávala v počátcích pěstování od svého tatínka, zkušeného zahrádkáře. Terasovou zahradu (2 terasy, 17 a 24 m2), opečovává se svým mužem a malým synem. Nepřehlédnutelní jsou její dva kocouři, ti zde mají dokonce oplocený výběh s průchodem do bytu. Pavlína svou energií a úsilím ukazuje, že na balkoně se dá vypěstovat opravdu cokoli. Za největší úlet loňského roku považuje topinambur, v minulosti to byly brambory, batáty, dýně a cukety.

Šťavnatá rajčata na balkoně: výběr odrůd a návod na sázení

Začínáte letos s rajčaty na balkoně? Tyčková, keříčková, cherry, truhlíková… Točí se vám hlava z množství druhů? Chcete se vyznat v zahradnickém rajčatovém slovníku a pořídit sazenice, kterým se v květináči bude opravdu dařit? Jste tu správně, s námi to zvládnete bez ztráty kytičky.

Kompostování: Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem

Taky teď s radostí a údivem sledujete, jak se pokojovky mají k světu? Ta schoulená zelená věc, co se poslední měsíce od umělé kytky odlišovala jen tím, že občas změnila barvu některého listu na žlutohnědou, najednou mává svěžími výhonky a novými listy směrem k oknu. Jak podpořit její nadšení, aby co nejdéle vydrželo? Pozvěte ji na čaj…

Petra Matějková: Truhlíky patří i do zahradního království

Petra kraluje na zahradě ve středních Čechách, z 2400 m2 plochy využívá pro pěstování zhruba čtvrtinu. Zaměřuje se na zeleninu, ovoce a bylinky. V sezóně pokryje sklizní ze zahrady téměř celou spotřebu její čtyřčlenné rodiny. Každý rok se snaží vypěstovat něco nového, ráda si se zahradou hraje a objevuje nekonečné možnosti přírody. Posledním objevem domácího pěstování byl artyčok ve skleníku a kozí brada.

Pěstování jahod: Jarní péče o jahody v nádobách

Rádi byste zopakovali loňský úspěch s bohatou úrodou jahod z truhlíku? Nechali jste je přes zimu na balkoně a teď nevíte, co s nimi? Každopádně je nevyhazujte, i když teď vypadají jako seschlé chudinky, mají velkou šanci nabídnout v létě šťavnaté a sladké plody. Probuzení jahod ze zimního spánku není náročné. Vhodná doba na jarní péči je přelom března a dubna. S námi to zvládnete za jedno sobotní odpoledne.

Jak vyrobit venkovní stojan na truhlíky

Bojujete na balkoně s prostorem pro pěstování? Došlo vám místo na zábradlí nebo na zemi? Nechce se vám vrtat do zdi ani věšet květináče od stropu na háčky? Existuje ještě jedna možnost a to je stojan. Pomocí jednotlivých “schodů” neuvěřitelně rozšíříte prostor směrem vzhůru a na každé patro budete moci zvolit jinak osázený truhlík. Lucie, naše ambasadorka balkonového pěstování, vám poradí jak na výrobu vlastního dřevěného stojanu. Má tři patra, unese 6 truhlíků Berberis a ještě něco navíc. Kromě truhlářských tipů vám doporučí vhodné rostliny a podělí se o svoje zahradnické zkušenosti.

Kdy je truhlík lepší než záhon

Je pěstování nádobách jen výsadou bytů s balkonem? Nevěříte, že by majitel zahrady vyměnil záhon za květináč? Je pro vás truhlík synonymem muškátů na parapetech? Pojďme se podívat pěkně zblízka na příležitosti, kdy květináč s truhlíkem vyhrává nad zahradou. My jsme jich poskládali rovnou celou desítku a získali jsme další tipy od našich zahradnických ambasadorů. Věříme, že vám vlijí do žil chuť začít letos pěstovat.

Zahrádkářský jarmark 2022 pouze on-line

Milí příznivci pěstování, v letošním roce jsme se rozhodli nepořádat tradiční Zahrádkářský jarmark ve výrobním areálu Plastie. V obvyklém termínu konání akce vám nabízíme zvýhodněné podmínky pro nákup na našem eshopu. S kódem JARMARK2022 dostanete 20 % slevu na celý sortiment při nákupu nad 1000 Kč.  Nakupovat za zvýhodněné ceny tak můžete v teple domova. 

Ludisia, rostlinný drahokam

Drobné, ale nepřehlédnutelné, bělavé nebo narůžovělé květy se žlutým středem. Výrazně zbarvené temně zelené, purpurové až hnědočervené listy oživují světlé proužky v kovových tónech od bílé po měděnou. Narozdíl od běžně pěstovaných můrovců, je ludisia krásná i když zrovna nekvete. Sametový povrch listů společně s kresbou vysílají světelné odlesky a přinesly ji označení rostlinný drahokam. Nepotřebuje náročnou péči, zvládne přehmaty začátečníka a potěší i náročnější pěstitele. K úspěsnému růstu, ale potřebujem kvalitní substrát obohacený humusem.