Články a aktuality

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Jak na nejčastější škůdce pokojovek

Občas se jim nevyhneme ani my v Pokojovkách, ani ten nejlepší pěstitel, takže nevěšte hlavu. Stává se to a je potřeba jednat rychle, správně a vytrvale. Škůdci rostlinku neopustí sami, takže přístup – sami přišli, sami odejdou – v tomto případě nepomáhá. Pojďme bojovat spolu!

Má moje rostlina dostatek světla ?

Světlo je při pěstování rostlin velká věc, hlavně pro ty pokojové, které se schovávají za stěnami našich příbytků a jsou tak plně odkázány na nás.. Kam rostliny umístit, aby byly spokojené? Co znamená rozptýlené světlo? A co když do bytu nesvítí vůbec slunce? To jsou otázky, které vám při pěstování pokojovek brzy začnou vrtat hlavou. Světlem nemyslíme přímé sluneční záření, většina pokojovek je totiž přirozeně zvyklá žít v tropických pralesích v polopropustném stínu stromů, a pobyt na plném slunci by je proto brzy spálil. Ale pěkně popořádku.

Pokojovky: Chceme z lidí vykřesat pěstitelské sebevědomí

Pokojovky založily tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz. Začal před 5 lety vzděláváním sama sebe, ani totiž jedna nestudovala obor zaměřený na rostliny. A tak se umí snadno vcítit do začátečníků, pro které péče o rostliny naprostou neznámou. Věří, že se z pokojovek může radovat opravdu každý, proto předávájí zelené know-how a učí, jak na to. Přečtěte si, co o sobě prozdradily v rozhovoru, kterým startujeme společnou podzimní kampaň.

Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu

Podzim klepe na okna a jak se mění naše chování – začíná období čajů, vlněných svetrů a večerů doma, mění se i chování našich pokojovek. Samy si ho neupraví, všechno je na nás. Ale pěkně popořádku. Většina pokojových rostlin pochází z tropického a subtropického pásu, kde nejsou změny v ročním období tak extrémní jako v našich podmínkách a v tropech se neobjevují téměř vůbec. Jelikož se blíží konec léta, je potřeba pokojovky řádně připravit na odpočinek. V tomto článku najdete ty nejdůležitější postupy a důvody, proč by se měly dodržovat.

Jak správně nastartovat vermikompostér

Jedním ze základních předpokladů pro úspěšný rozjezd vermikompostéru je odhodlání a vytrvalost a trpělivost. Je dobré si před pořízením vermikompostéru uvědomit, že nejde o hnědou popelnici, ale že si domů pořizujeme živý organismus, dalšího domácího mazlíčka, který vyžaduje trochu péče. Pokud se s ním skamarádíte, přinese vám radost, užitek a bude to i zábava.

Lucie Kalousová: Mini balkon, maximální využití prostoru

Vše, co Lucie pěstuje na nezastřešeném balkoně o 10 m2 v Českých Budějovicích, je převážně jedlého charakteru. K pěstování v nádobách přičichla teprve nedávno, přesto se vrhá směle do experimentování a nebojí se zkoušet pěstovat neověřené rostliny. Ráda pracuje a tvoří nejen se dřevem, pro svůj balkon vyrobila hmyzí domek, vyvýšený záhon a stojan na truhlíky. Miluje pozorování a focení přírody a zvířat.

Poklad ze dna vermikompostéru

Vypěstovat, sníst, zkompostovat, pohnojit. Chcete zažít kouzlo přírodního koloběhu se vším všudy na vlastním balkoně? Pojďte to zkusit. Zapojte se do přirozeného cyklu zahradního roku. Pochutnejte na rajčatech z vlastního balkonu, listy a stopkami nakrmte žížaly ve vermikompostéru a vzniklý humus použijte na hnojení a pěstování v další sezoně.

Pavlína Praisová: Maxi rodinná terasa pro užitek i odpočinek

To ti v květináči nepůjde, slýchávala v počátcích pěstování od svého tatínka, zkušeného zahrádkáře. Terasovou zahradu (2 terasy, 17 a 24 m2), opečovává se svým mužem a malým synem. Nepřehlédnutelní jsou její dva kocouři, ti zde mají dokonce oplocený výběh s průchodem do bytu. Pavlína svou energií a úsilím ukazuje, že na balkoně se dá vypěstovat opravdu cokoli. Za největší úlet loňského roku považuje topinambur, v minulosti to byly brambory, batáty, dýně a cukety.

Šťavnatá rajčata na balkoně: výběr odrůd a návod na sázení

Začínáte letos s rajčaty na balkoně? Tyčková, keříčková, cherry, truhlíková… Točí se vám hlava z množství druhů? Chcete se vyznat v zahradnickém rajčatovém slovníku a pořídit sazenice, kterým se v květináči bude opravdu dařit? Jste tu správně, s námi to zvládnete bez ztráty kytičky.

Kompostování: Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem

Taky teď s radostí a údivem sledujete, jak se pokojovky mají k světu? Ta schoulená zelená věc, co se poslední měsíce od umělé kytky odlišovala jen tím, že občas změnila barvu některého listu na žlutohnědou, najednou mává svěžími výhonky a novými listy směrem k oknu. Jak podpořit její nadšení, aby co nejdéle vydrželo? Pozvěte ji na čaj…