Články a aktuality
Plastia (https://www.plastia.eu/)
Naše deklarace udržitelnosti
Firma Plastia chce svými aktivitami předávat spotřebitelům přidanou hodnotu plastů. Plasty jsou skvělý a nenahraditelný materiál. Za problémy, které jsou s plasty spojeny, může člověk, nikoli materiál. Chceme být součástí udržitelného přístupu k planetě, a proto měníme náš model fungování. Společně s vědci a cirkulárními experty navrhujeme nové produkty na principech cirkulární ekonomiky. Výzkum, nové procesy a nové materiály nám umožnily, abychom k vývoji nových produktů a výrobě přistupovali tak, aby měly neutrální nebo pozitivní vliv na stávající i budoucí život na zemi.
Zeleninová krasojízda pokračuje až do pozdního podzimu! Přidejte se také
Na jaře zasít, v létě sklidit a v září se uložit k zimnímu spánku. I tak může vypadat plnohodnotné zahradničení. Ale to bychom nebyli my, abychom se nesnažili si tu sezónu lahodné domácí zeleniny o chlup protáhnout. Jdete do toho s námi?
Bokashi: kouzlo, které mění zbytky na poklad
Sklidit, zavařit, elegantně se zbavit zbytků. Taková typická letní kratochvíle většiny zahradníků. A jsou tací, kteří se ze zbytků radují víc než druzí. Máte Bokashi kompostér? Pak tušíte, o čem mluvíme. A jestli ho ještě nemáte, čtěte dál.
Kam s bioodpadem, když nekompostuji?
Slupky, natě, odřezky a ohryzky jsou produktem každé kuchyně. Tyhle zbytky určitě nepatří do směsného odpadu. I pro vás, kteří bydlíte v městském bytě a nemáte kompost u domu na zahradě, existuje spousta možností, jak s bioodpadem naložit. Je jen na vás, jestli si vyberete vermikompost, bokashi nádobu nebo ukládání do stylového kyblíčku, který bude dělat parádu na kuchyňské lince i po cestě do hnědé popelnice.
Šťastná rajčata, spokojený zahradník
Pod střechu nebo na záhon? Zalévat hodně nebo málo? Vyštipovat, zaštipovat a probírat? Kolem rajčat je tolik otázek a neznámých, že by se z toho jednomu mohla zamotat hlava. A nebo taky ne, když si přečte pár chytrých a prověřených tipů pro pěstování na záhoně i truhlíku.
Vermikompostér a bokashi – ideální dvojice na zpracování domácího bioodpadu
Žížaly jsou součástí naší domácnosti už několik let. Bydlí ve vermikompostéru, a likvidují různé slupky z naší kuchyně. Díky nim se úplně proměnil můj pohled na organické zbytky. Už je nevnímám jako odpad, ale jako potravu pro žížaly. Bokashi nádobu jsem do tandemu k vermikompostéru přibrala asi před půl rokem a dostala se tím na 100% zužitkování bioodpadu naší domácnosti.
Berberis opora: Budu při tobě stát, dokud nás podzim nerozdělí
Patří sice k novějším členům naší rodiny, ale už by mohla vyprávět… Řeč je o opoře pro pěstování, která je vhodná pro pěstování popínavých rostlin a zeleniny v truhlících Berberis UNO, DUO, TRIO a v květináči Berberis 55. Uvedli jsme ji jako novinku začátkem letošního roku a za těch pár měsíců už byla v těsném objetí s hráškem i rajčaty. Zdá se, že tohle bude láska na celou sezónu.
Kávová sedlina
Než se kávové zrnko změní v lahodný nápoj v našem hrnku, urazí dlouhou cestu od pěstitele a zpracovatele, přes pražírnu až ke kavárníkovi či obchodníkovi. Rozemletím a zalitím horkou vodou jeho pouť obvykle končí. A to je škoda.
6 tipů na úspěšné množení pokojovek
O svoje rostlinky se už dokážete postarat a chcete novou pěstitelskou zábavu? Zkuste jejich množení. Jaro je pro propagaci pokojovek ideálním časem! Důvodů, proč začít rostlinky množit, je spousta. Nejen že pochopíte, jak rostou a množí se, ale vznikne při tom jako bonus i zcela nová baby pokojovka. Tu můžete poslat o dům dál, obdarovat kamarádku nebo si ji vyměnit na rostlinkovém swapu. Po osvojení si základů, si troufáme tvrdit, že namnožíte většinu pokojovek. Řízkování pokojovek totiž neslouží jen k tvorbě nových rostlin, ale také k záchraně. Když se vám povede rostliny přelít a postupně uhnívají od spodu, můžete zachránit aspoň její zdravou část. Tak si pojďme postupně představit ty nejzákladnější způsoby množení.
Ředkvičky v lednu a salát v prosinci? Ale jistě, jak je libo.
Děda, zkušený zahradník věděl, že se od dubna do září na zahradě nezastaví. V sezóně se těšil na období mimo ni a naopak. Jenže co když se zastavit nechcete a toužíte po vlastním salátu třeba na Vánoce? I to je možné a nebude vás to stát ani moc práce navíc. Ven se dá první zelenina vysévat od března. S trochou dobré vůle (a netkanou textilií v záloze) možná už od konce února. Jenže, co když máte po ruce praktického pomocníka, který vám ze sezóny trvající obvykle 7 měsíců udělá jak mávnutím kouzelného proutku celoroční záležitost? Chtěli byste? Pojďme se mu podívat na zoubek. Nebo spíš pod poklop.