+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Zahradnické trendy 2021

Už teď je jasné, že se domácí zahrádky budou rozrůstat i v letošním roce. Pěstování se nám dostalo pod kůži, pomáhá nám zapomenout na ostatní starosti a dává nám pocit vlastní důležitosti.


Uplynulý rok ukázal, jak je důležité obklopovat se přírodou a být s ní v kontaktu. Nucená izolace mnohé z nás inspirovala k startu nebo restartu pěstování. O pozitivním vlivu zahrad na lidskou psychiku nemusíme číst výzkumy, sami zažíváme ten příjemný pocit z pobytu na čerstvém vzduchu, z péče o rostliny a práce s půdou.

Kdo mohl vyhrnul na jaře 2020 rukávy a pustil se do rytí nových záhonů, výstavby pergoly nebo sázení ovocných stromů. Ubylo nevyužitých balkonů a teras, ty se zazelenaly a staly se obývákem, jídelnou nebo pracovnou.

Pro mnohé z nás to bylo první setkání s půdou, první zkušenosti s výsevy, piplání sazeniček a zažívání pěstitelských radostí i strastí. Dělali jsme, co bylo v našich silách, abychom z toho všeho nezezelenali. Už teď je jasné, že se domácí zahrádky budou rozrůstat i v letošním roce. Pěstování se nám dostalo pod kůži, pomáhá nám zapomenout na ostatní starosti a dává nám pocit vlastní důležitosti.

VYSÉVÁME TRENDY 2021

Více než líbivé obrázky vás určitě bude zajímat, jak si letos pěstování přizpůsobit, aby naplnilo vaše potřeby.

Chcete prožít proměnu semínka v sazeničku? Rádi byste na balkoně vypěstovali více zeleniny a ovoce a jaké to bude? Chybí vám stinné místo nebo soukromí pro relax? Má být vaše zahrada barevná, voňavá, úhledná, exotická, divoká? Toužíte přírodu více podporovat a pomáhat ptákům a hmyzu? Svým originálním přístupem a intuicí si každý z nás může vytvořit svůj jedinečný trend.

MINI ZAHRÁDKY A MINI ODRŮDY

Čím rychlejší sklizeň, tím větší odhodlání pro další pěstování. Začátečníci jsou v pěstování netrpěliví a potřebují ochutnat výsledky svého úsilí co nejdříve. Vysévejte nejen řeřichu, ale také další zelenou droboť zvanou microgreens, vypěstujte jarní cibulku, saláty na rychlou sklizeň baby leaves, jarní karotku.

Při správné volbě odrůd a uspořádání nádob dokážete i z miniaturního balkonu vytvořit výkonnou zahrádku. Zkuste vysadit mini rajčata, mini papriky, miniaturní melouny a další mini odrůdy. Milujete rajčata, ale bojíte se nemocí? Vyzkoušejte odolné tyčkové rajče Brunito s chutnými temnými plody.  Podívejte se taky na letošní novinky - špagetovou tykev Baby Spaghetti F1 či keříčkový fazol Hynek  s tmavými plody, výborně odolává suchu.

Jít pěkně krůček pro krůčku, přesně takhle začínala Petra Zahradnici, držte se jejich 5 rad na pěstování zeleniny pro začátečníky a úspěchy se letos určitě dostaví.

BORŮVKY A DALŠÍ SLADKÉ BOBULE

Nepotřebujete záhon, mnohé porostou také na balkonech a terasách v nádobách. Jahodám se dokonce daří i v závěsných koších, vyzkoušejte stáleplodící lahodnou odrůdu Mara de Bois.

Začátečníky nezklame nezdolné kiwi, přidejte balkonové beztrnné ostružiny Little Black Prince, červené maliny Autumn Belle anebo žluté Good as Gold. Jen pečlivě vybírejte odrůdy, rybízy a angrešty volte na kmínku. Vyzkoušejte vděčné kanadské borůvky, podle blogerky Pakvítko můžete sklízet kila i z náhodně koupeného keříku z výprodeje. 

KVĚTY DO VÁZY

Ukousněte kus z trávníku, zúrodněte nevyužitý kus půdy nebo využijte plochu pod řidšími stromy a vytvořte květinový záhon. Najdete také barevné směsi do truhlíku a určitě nezklamou rozmanité slunečnice, třeba odrůda Sun či vysoké afrikány - aksamitníky Imperiale. 

Můžete také rozprostřít květinový koberec Pastelová romance, Pestré léto či Tisíce světel. Milovnící přírodní zahrady neopomenou pestré polní květy a víceletou směs pro opylovače

VĚRNÉ CIBULOVINY A HLÍZY

Kdo nevysadil na podzim, koupí si už rašící krokusy, narcisy, modřence, tulipány či hyacinty a vytvoří veselý pozdrav cibulovin v květináči. Ale určitě ještě stihneme dát do země lilie a stále máme čas na jiřinky, mečíky, begonie, kany či podzimní ocúny. Kompaktní nižší odrůdy nezklamou ani v nádobách a bedýnkách. 

PODPORA LOKÁLNÍCH ZAHRADNÍCH CENTER

E-shopy nyní slaví nebývalý rozvoj, neváhejte však navštívit osvědčeného zahradníka nebo české zahradní centrum ve vašem okolí. Přinesete si nejen svěží sazenice a vše potřebné, ale většinou také další tipy, inspiraci od zdroje a pomůžete spřádat síť domácího rozvoje. Navíc rostliny a sazenice, které nemusí zbytečně cestovat, bývají v lepší kondici a snadněji se ujmou na vaší zahradě nebo balkoně. Proto se zajímejte o jejich původ. 

ZAROSTLÝ HOME OFFICE 

Cítíte se v domácí kanceláři opuštěně? Tak si ji zabydlete pokojovkami, přineste velkou rostlinu a pár menších. Zelení parťáci vám pozvednou náladu a postarají se o čistější vzduch. Na pokrytí kolmé stěny postačí rychle rostoucí popínavé a převislé rostliny, třeba vizuálně různorodá voděnka, tradeskancie nebo žumen, cisus. Dlouhou zimu rozzáří nekonečně kvetoucí orchideje. Jinde oceníte nenáročné sukulenty, ovšem můžete se stát také sběratelem mini rostlinek. Do popředí se dostávají opět závěsné kokedamy, zelené stěny či pěstební láhve a pokojové skleníčky. 

ZAHRADY VÍTĚZSTVÍ

Znáte britskou kampaň ze 40. let 20. stol., která povzbuzovala lidi k pěstování vlastní zeleniny a ovoce, aby se snížila závislost na dovážených potravinách? Do poštovních schránek roznesli doručovatelé 10 milionů letáků s pokyny, jak pěstovat zeleninu a ovoce. K obohacení jídelníčku, který omezoval striktní přídělový systém, bylo možné chovat králíky, kuřata či kozy. Nejedna městská rodina postavila na dvorku chlívek pro vepře, kterého vykrmovala zbytky z kuchyně. 

Termín “victory garden” se v dubnu 2020 stal jedním z nejčastější vyhledávaných klíčových slov a v podobě hastagu #victorygarden se uchytil i na sociálních sítích.

I my v Plastii jsme se loni zasadili o podporu zahradníků začátečníků a celou sezónu jsme věnovali kampani Pěstuji ať nezezelenám.  Na blogu vyklíčil seriál pěstitelských tipů a triků a na sítích rostl a sílil hastag #pestujiatnezezelenam , pod kterým najdete řadu inspirativních zahradnických influencerů a amatérských zahradníků, které stojí za to sledovat.

Mezi naše oblíbené profily z českých balkonů a zahrad patří

Zdroj fotografií: Plastia, Wikipedia (plakát Victory garden)

 

 

 Galerie