+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Zahradní lenošení s knihou

Tvořte zahradu jako místo pro život, kde budete společně nejen pěstovat, ale také tvořit, hrát si, odpočívat a žít.


Jak být víc v zeleni a využít celý potenciál své zahrady, balkonu, terasy nebo okenního parapetu?


Na letních dovolených máme více příležitostí, kdy se můžeme v klidu ponořit do knih, dlouho odkládaných nebo těch nových, jen tak snít nebo rovnou plánovat, jak tu svoji zahradu proměnit nebo oživit.

Pro tento účel jsme pro vás vybrali kolekci knih o pěstování, které u nás vyšly za poslední rok a stojí za to do nich nahlédnout a inspirovat se. Ve výběru najdete knihy o zahradničení s dětmi, městském pěstování, bylinkách, pokojovkách, zahradní architektuře, ale taky o žížalách, bez kterých bychom se v našich zahradách neobešli.

Zahrada ožívá s dětmi


Inspiraci na hraní, objevování a učení na zahradě společně s dětmi nabízí dvě nové knihy.

Naše oblíbená autorka Anita Blahušová ve své knize Zahrada žije srozumitelně a zábavně ukazuje, že má smysl děti zapojovat do zahradnických projektů. Kniha slouží jako přehledný zahradní manuál, projekty na opravdové sázení střídají nápady na tvoření, které s děti zvládnete v jakékoliv zahradě. Nezapomíná se ani na živé tvory, kteří na našich zahradách žijí. Návodné postupy jsou doplněny o půvabné ilustrace a autorčiny fotografie z pestrého roku s dětmi. 

Velká kniha zahradničení pro děti je velká nejen formátem, ale také množstvím ilustrací, které vás přímo vybízejí vše vyzkoušet. Nabádá děti i nás dospělé, abychom svět odehrávající se na našich zahradách a balkonech více vnímali a obdivovali. Vedle všech zásadních úkolů, se kterými se v průběhu roku malí i velcí zahradníci mohou setkat jsou tu i neobvyklé výzvy, jako třeba pozorování pohybu květin při měsíčku.

Letní byt na balkoně nebo terase


Z městského zahradničení se stává trend, který se snažíme podpořit i my v Plastia. Především pro městské zelenáče, kteří chtějí mít k přírodě blíž i v rušném velkoměstě, jsme vyvinuli řadu Urbalive, do které patří vermikompostér, pěstební nádoba, rodina velkoobjemových nádob a truhlíků Berberis a krmítka Finch a Domek. A tím rozhodně nekončíme. Už v příští kolekci chystáme další pomocníky pro městské pěstování. 

Představte si svůj balkon jako miniaturní zahradu


Když o to stojíte, tak i z docela malého prostoru lze vytvořit zelenou oázu klidu a potěšení pro vaše smysly. A potěšení je o to větší, když se na proměně budete podílet vy sami. Toužíte po kusu jedlé zahrádky, květinách od jara do zimy, chybí vám šum lesíku nebo živý plot s místem k relaxaci? Lze to vše zkombinovat?

52 projektů na městskou zahradu vám pomůže žít každý týden zeleněji. Jedná se o zahradnickou příručku, ve které se pracuje s moderními trendy s důrazem na udržitelnost. Řada projektů je finančně nenáročná a snadno proveditelná. Vyzkoušejte pěstování na paletách, v balících slámy nebo začněte s pěstováním v recyklovaných obalech, jako jsou vaky nebo plechovky. Autorce Bärbel Oftring, propagátorce přírodě blízkých zahrad, u nás vyšly další dvě zajímavé knihy - Objevujeme přírodu s dětmi a Přírodní zahrady.

Zahrádka v květináči je prvotinou Anity Blahušové, která je autorkou knihy doporučované hned v úvodu článku. Ze 37 inspirativních minizahrádek si určitě vyberete tu, která se hodí do vašeho bytu i k vašemu naturelu – toužíte po vlastní zelenině či bylinkách, po rozkvetlé louce nebo po květináči pro vaše nejmenší, jste alergik, máte rádi květiny? A co lenošení, to zahradám taky svědčí? Všechny popisované a vyobrazené rostliny a jejich kombinace patří mezi ty nejsnadnější k pěstování a jsou pečlivě vybrané tak, aby založení minizahrádky zvládl i naprostý začátečník. Své zkušenosti a zážitky sdílí Anita také na svém blogu www.zahradamebavi.cz

Na pěstování bylinek není nikdy pozdě. I teď v létě můžete začít. V knize Bylinky vás autorka Renate Hudak provede krok za krokem k vlastnímu bylinkovému ráji. Názorně zde vysvětluje, jak správně připravit půdu, založit záhon nebo vonnou cestičku a úspěšně byliny pěstovat. Začátečníci ocení kapitolu Otázky a odpovědi a diagnostickou tabulku, kde na základě fotografií a popisků můžete rozpoznat, proč se vašim bylinkám nedaří a jak jim lze pomoct.

Dáme si do bytu kytku


Sníte o krásném bytě plném pokojových rostlin? Pokud už byt máte, pak vaše květinové sny pomůže zhmotnit Urban Jungle.

Tato inspirativní publikace vás provede domy pěti rodin z různých zemí Evropy a ukáže vám, jak lze používat rostliny a vnést díky nim domů krásu, jedinečnost, kreativitu a někdy dokonce dotek umění. Ale nejen to, v knize najdete návody, které můžete snadno použít a nápady na styling rostlin doporučený a používaný blogery z Urban Jungle bloggers. Jsou zde samozřejmě i profily rostlin a jednoduché tipy a nápady, jak se o ně starat.

Každému, kdo propadl kouzlu pěstování pokojových rostlin, doporučujeme také sledovat blog Pokojovky. Svoji zelenou sbírku zas můžete rozšířit na pravidelné Rostlinné štafetě Zahrady na niti.

Duch zahrady ožívá s kvalitní zahradní architekturou


Hledáte inspiraci pro svou novou zahradu, nebo chcete udělat zásadní proměnu té stávající? Anebo vám stačí jen se zasnít a nechat se unášet krásou zahradních scenerií?

Žijte ve své zahradě je velkoryse vypravená publikace, která přináší svěží pohled na současnou zahradu, představuje ji jako přátelské místo, kde se vám bude dobře žít a kde budete trávit příjemné chvíle se svými blízkými. Na pečlivě vybraných snímcích špičkových fotografů se podařilo zachytit nejen ten nejkvalitnější design, ale i podmanivou atmosféru, jemnou krásu a genia loci mnoha kouzelných zahradních zákoutí. Průvodcem na cestě k vysněné zahradě, která vašemu životu dodá nový rozměr, je Ferdinand Leffler, úspěšný a známý zahradní architekt, autor mnoha oceněných projektů a realizací v České republice i v zahraničí. S jeho projekty se můžete potkat také v televizním pořadu Ferdinandovy zahrady, jehož druhá série se právě připravuje.

S žížalami zahrada začíná i končí


Bez těchto pracovitých pomocníků by naše zahrady nemohly existovat. Postarají se o kvalitní humus pro pěstování a taky o rostlinné zbytky, které zahrady produkují.

Nápaditě upravená publikace Jak žijí žížaly? přibližuje čtenářům zajímavosti ze světa přírody a zahradničení. Všímá si rostlin, živočichů, rozmarů počasí a kromě obecných informací rozebírá i některé konkrétní zahradnické postupy, jako je například prořezávání rostlin či zavlažování. Dozvíte se tak fundované odpovědi na celou řadu otázek, nejen o tom, jak si žijí žížaly, ale i proč voní květiny, jestli může strom vypít celé jezírko, za jak dlouho se rozloží pařez, proč se rostliny na noc zavírají a mnoho dalšího.

Namlsali jsme vás a rádi byste některou z knih obohatili vaši knihovnu? Mrkněte na náš Facebook, kde od 12.7. do 18.7 probíhá letní knižní soutěž o jednu z nich. Přejeme příjemné letní čtení, kde jinde než na zahradě.Galerie