+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Užitková a kvetoucí zahrádka v Berberisu

Jak správně osázet samozavlažovací truhlík

Pořídili jste si samozavlažovací truhlík a přemýšlíte jakými rostlinami ho osázet? Když výsadbu dobře naplánujete můžete se radovat z květů, jedlých plodů í voňavých bylinek od jara až do podzimu. 

Voda v pohodě

Tím, že jste se rozhodli pro truhlík se samozavlažovacím systémem, máte o starost méně. Pokud je navíc opatřen hladinoměrem, jako je tomu u truhlíku Berberis, pak stačí jen sledovat rysku a zalévat, když se hladina vody dostane na minimum.

Slunce nebo stín

Vybrat rostliny pro správné stanoviště, je většinou základ úspěchu. Letničky vhodné na slunce vám budou na stinném místě špatně kvést, pokud to bude naopak, rostliny budou celkově chřadnout. Nemusíte volit jen kvetoucí rostliny, v samozavlažovacím truhlíku se bude skvěle dařit i rajčátkům či jahodám. V dnešní době už jsou k dostání i „speciální“ balkónová rajčata, která se dorůstají kolem 30 cm, milují slunce a dostatek vody. Můžete zvolit i některé druhy bylinek, které mají rádi více vlhka – máta, meduňka, pažitka, petržel či bazalka. Jen pozor na mátu a meduňku, mají tendenci se hodně rozrůstat, těm dopřejte celý truhlík. 

A co tedy z klasických letniček? Mezi naše osvědčené druhy patří například million bells, nestárnoucí vzpřímené i převislé pelargonium, petúnia, osteospermum, bidens, verbeny… Druhů na slunce je nepřeberné množství a dají se navzájem kombinovat. Dobré je prostřídat vzpřímené a převislé a doplnit rostlinami okrasným listem jako je třeba plectranthus (zvláštní vůně, která odpuzuje hmyz) nebo helichrysum. Nebo pokud byste chtěli i něco voňavého na sluníčko, pořiďte si heliotropium, příjemně voní po vanilce.
I ve stínu to kvete. Do truhlíků na stinná místa se skvěle hodí fuchsia, begonia, impatiens, lobelia, euphorbia, s okrasným listem pak coleus či glechoma. 

Zahrádka v Berberisu

Berberis 60cm jsme pro vaši inspiraci osázeli rajčátky, lesními jahodami a kvetoucími letničkami – fialová petunie a žluté bidens. Tento truhlík musí být umístěn na plném slunci, aby dobře dozrávala rajčata a letničky stále kvetly. Na tomto příkladu můžete vidět, že pokud máte málo prostoru a chcete mít zároveň kvetoucí i užitkový truhlík, nemusíte se bát kombinovat letničky, bylinky, drobné ovoce nebo zeleninu. Jen se musí vhodně osadit vzhledem ke stanovištím podmínkám. Galerie