+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Sčítejme ptáky, kteří s námi v zimě počítají

Startuje výzkum, do kterého se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušeností se sčítáním nebo s pozorováním ptáků


Zajímá vás, jak teplotní výkyvy a nedostatek potravy v průběhu zimy ovlivňuji populace sýkorek, vrabců a dalších ptačích druhů? Chtěli byste mít přehled o počtech u nás zimujících ptáků? Není nic jednoduššího než se stát expertem a zapojit se do projektu Ptačí krmítka, ve kterém se my v Plastia podílíme jako hrdý partner.

První ročník sčítání ptáků na krmítkách proběhne  4. - 6. ledna 2019 a za jeho organizací stojí Česká společnost ornitologická (ČSO). Laické veřejnosti se tak otevírá unikátní možnost stát se součástí skutečného vědeckého výzkumu.

Není to žádná věda

Každoroční sčítání je v současnosti největším občansko-vědeckým projektem. Přichází k nám z anglosaských zemích, kde má již dlouholetou tradici a proto jsme nadšení, že jej díky inciativně ČSO konečně můžeme zažít i v ČR.

„Do tohoto jednoduchého výzkumu se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušeností se sčítáním nebo s pozorováním ptáků. Zájemcům, kteří se přihlásí předem, poskytneme užitečné informace a tipy, aby byli na lednové sčítání dobře připravení,“ vysvětluje koordinátorka programu Ptačí krmítka, Dita Hořáková z ČSO. 

Jak se zapojit

Vše potřebné najdete na krmitka.birdlife.cz, kde probíhá registrace a následné vkládání výsledků pozorování. Web nabízí další důležité informace: jak ptáky přikrmovat, jak je určovat a jaké druhy krmítek použít. Jste-li obrázkoví, uvítáte ilustrovaný plakát s přehledem běžných ptačích druhů našich krmítek.

Jak se připravit

Začít můžete hned! Připravte si krmítko a pravidelně jej zásobujte kvalitní potravou, aby si ptáci zvykli jej navštěvovat. Registrujte se a seznamte se s postupem sčítání. V průběhu prvního lednového víkendu ( 4. - 6.1 2019) si vyhraďte hodinu času na pozorování a zápis ptačích návštěvníků.

Do sčítání se mohou zapojit jednotlivci, domácnosti, školy a další organizace. Krmítka lze umístit na balkony, do parků či zahrad. Nezapomeňte poslat výsledky svého pozorování nejpozději do 15. ledna 2019

Proč sčítat

Pomůžete České společnosti ornitologické zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. „To vyžaduje velké množství údajů z rozsáhlého území, jejichž získání je časově náročné. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak lze údaje získávat,“  říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. 

Kromě toho, že účastníci pomohou ornitologům zjistit, jak zimní období ovlivňuje ptačí populace, u sčítání se zároveň poučí i pobaví. „Přikrmování může sehrát důležitou roli také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vytvořit kladný vztah k přírodě,“ dodává Hořáková.

„Osvěta kolem rapidního úbytku zpěvného ptactva je klíčová. Jen tak si veřejnost začne více uvědomovat, že ptáci potřebují naši pomoc a ochranu. A že je nutné podnikat na všech úrovních kroky k opětovnému návratu ptáků a hmyzu na původní počty. Proto má projekt Ptačí krmítka v Plastia plnou podporu,“ vysvětlila Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastia.

Přikrmování prakticky a bezpečně

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je ta nejjednodušší právě přikrmování na krmítku. Krmítka FINCH a DOMEK jsme vyvíjeli s mladými českými designéry.

Na prvním místě je vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly.  Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost. Díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou obě krmítka certifikovaná.

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že letošní první ročník sčítání přivede k ptactvu nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt ptačích krmítek nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Objevte radost z propojení s přírodou

Naší filozofií je usnadnit svými produkty cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů. Na těchto principech staví především produktová řada Urbalive, která kromě pěstebních nádob a vermikompostéru zahrnuje také ptačí krmítka.

Sledujte aktuality z Ptačích krmítek na krmitka.birdlife.cz a na facebookové stránce České společnosti ornitologické.



Galerie