+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rozkvetlé zábradlí s vodopády květů

Využijte výhod balkonového pěstování ve více úrovních


Vášnivý zahrádkář se nezastaví, truhlíky a květináče umístí nebo zavěsí kamkoliv. Na balkoně nebo na terese využije každý centimetr místa a nebojí se pěstování ve více úrovních. Vychytaný samozavlažovací truhlík Berberis na zábradlí vám otevře další dimenzi i v tom nejmenším prostoru. Hodí se na zábradlí městského balkonu, terasy či na chalupářský plot. Výhodou je, že pevně drží a lze jej upravit tak, aby byl přitažlivý z obou stran.

Díky nasazení na zábradlí vám truhlík dává jedinečnou možnost rozložit rostliny na obě strany. Oproti běžnému truhlíku, kdy se musíme rozhodnout, na kterou stranu osázení orientovat. U převislých druhů letniček si tak pohled na vodopád květů užijí nejen kolemjdoucí ale i my obyvatelé balkónu nebo terasy.

Nepodcenit správný výběr rostlin

V Berberisu se budou dobře vyjímat jak rostliny v převisu, tak ty vzpřímené. Středová prohlubeň nádoby zmenšuje objem zeminy a proto se nehodí pro trvalé okrasné dřeviny a drobné keře.

 

Letničková nádhera

Určitě nezklame osázený tradičními muškáty a petuniemi. Vyniknou v něm všechny druhy balkonovek s drobnějšími kvítky  a také vzpřímené nižší kompaktní trsy. Truhlík je kratší, proto volte buď jednodruhové osázení anebo kombinujte muškáty s něžnějším dvojzubcem, staromilským asparágusem nebo smilem (Helichrysum), které nerostou tak divoce jako například moud – molice (Plectrantus). Jste-li milovníci velkokvětých petunií, tak ty záhy obalí truhlík a vytvoří pro vás nepřehlédnutelný akcent.  V jarní sezóně nádherně podtrhne drobnokvěté macešky (Viola cornuta), které při správné péči můžete pěstovat dokonce po celou sezonu. V přistínění určitě vyzkoušejte fuchsie.

Jedlá zahrádka

Určitě se velmi dobře hodí pro širokou paletu středomořských bylinek, drobnolisté bazalky a z domácích využijeme nízké odrůdy oregána a mateřídoušky, mátu volíme raději převislou. Z jahod zde porostou dobře drobnoplodé, tzv. měsíční a méně robustní balkonové odrůdy. Nehodí se pro zeleninu ani drobné ovoce (vyjma brusinek).

Informace k sázení

Aby byl truhlík přitažlivý z obou stran, stačí vysazovat cik cak a vytočit rostlinu pokaždé do jiné venkovní strany. Budete-li kombinovat několik rostlin, dávejte spíš růstově vyrovnané středně rostoucí odrůdy, aby mohutné nepotlačily ostatní.

Rostliny potřebují čas, aby mohly zakořenit a využít výhod samozavlažování, proto čerstvě osázenou nádobu zalévejte prvních 14 dní klasicky seshora. Poté pravidelně doplňujte vodu do spodního zásobníku šachtou umístěnou na okraji truhlíku. Při zalévání se řiďte hladinoměrem, jakmile je ryska pod minimem, je čas na další zálivku.

Truhlík Berberis  lze upevnit na kulatá i hranatá zábradlí o max. průměru 6 cm, pojme 6 litrů zeminy a zásobník na vodu má objem 1,6 l. K dostání v bílé, šedé, terakotové, antracitové a čokoládové barvě.Galerie