+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rozhovor s designérkou krmítka Domek, Janou Černou

Krmítko navrhovala pro rodinu s malými dětmi, která se pozorováním ptáčků za oknem přiblíží víc přírodě

Jana Černá už jako pětiletá v mateřské školce tvrdila, že bude ilustrovat knihy pro děti. Svému snu o kreativní práci, kolem které je stále dostatek prostoru pro tvoření rukama, zůstala věrna a dnes je z ní designerka. Zabývá se zejména navrhováním herních a zařizovacích předmětů pro děti a designem porcelánu. Jako designer pracovala např. ve společnostech Lego Production nebo Model Obaly.  Pro Plastia navrhla krmítko Domek.
 
 
Foto: Archiv Jana Černá
 

Co vás při navrhování inspirovalo?

Ke krmítku Domek mě nevedla konkrétní inspirace. Chtěla jsem, aby byli ptáčci co nejlépe viditelní, jako v televizi či na divadelním jevišti. Jedním z prvních návrhů byla taková televizní obrazovka ve tvaru domečku…

Na koho jste při přípravě myslela?

Krmítko jsem navrhovala pro rodinu s malými dětmi, které se pozorováním ptáčků za oknem, třeba i sídlištního bytu, budou moci přiblížit přírodě a něco se o ptácích dozvědět. Krmítko je vybaveno zapichovacími ozdobičkami, které jsou i funkční. Ptáčkům jimi lze znepřístupnit zadní stranu krmítka, aby létali více dopředu, kde na ně bude lepší výhled.

Jak probíhala spolupráce se společností Plastia? 

Při vývoji návrhu jsme se v Novém Veselí několikrát sešli, shodli se na dvou konceptech, které jsem rozpracovala. Následovalo dopilování tvaru pro výrobu. Spolupráci si velmi chválím, vše probíhalo hladce. V průběhu vývoje 
nedošlo k žádné zásadní změně. Pouze proces od návrhu po uvedení na trh 
trval mnohem déle, než jsem očekávala – celé dva roky. To mě překvapilo, 
vlastně jsem z toho byla trošku mrzutá, ale výsledek stojí za to.

 

Odrazil se na výsledku přístup Human Centered Design, který Plastia používá?

Jsem designer i sociolog v jedné osobě. Před samotným navrhováním naprosto automaticky sbírám co nejvíce informací, které následný proces nasměrují. Šlo mi o výrobek snadno umístitelný vícero způsoby. Doplňování semínek pro ptáčky je též řešeno jednoduše, odklopením komínové stříšky. Aby to zvládly i děti. Nic není nutné šroubovat či otáčet, což bývá tak jako tak v mrazu náročné.

Domek je na na světě už pár let. Používáte ho? Jaké druhy ptáků na krmítku pozorujete nejčastěji, máte mezi nimi své oblíbence?

Krmítko Domek používám a moc ráda. Mám podezření, že jde o jediná krmítka v okolí našeho domu, když je co jíst, je u nich stále “fronta”. V zimě se nám tu střídali brhlíci, mlynaříci, vrabci, červenky, sýkorky tří druhů a jeden zbloudilý strakapoud. Žádného z ptáčků neupřednostňuji, velkou radost, ba spíše ohromné nadšení, mám z každého opeřeného návštěvníčka. Sním si o brkoslavu severním, zatím jej ale vyhlížím marně.


Foto: Archiv Jana Černá

Je něco co byste s odstupem času na krmítku ráda změnila nebo zdokonalila?

Krmítko by mohlo být i větší, aby tak poskytlo ptákům více prostoru a bezpečnější přistání. Na druhou stranu se ale na takto malém krmítku nemůže usadit kočka.

Máte ve svém portfoliu i jiné produkty pro děti?

Navrhování pro děti je mi blízké, dovoluje více popustit uzdu fantazii. Z produktů pro děti, které jsem navrhla, mám nejraději kreslící lampičku Drawlight, knihovnu ve tvaru skákacího panáka, houpací ovečku…

Když pracujete na novém návrhu pro děti, zapojujete je nějak do procesu?

Mám dva syny a ať už dělám cokoli, je téměř nereálné, aby se do procesu nezapojili sami. Staršího syna se ptám na názor, ale ten není v jeho třech letech ještě zcela směrodatný. Zato mé neteře a synovec mi poskytovali zpětnou vazbu už při prvních konceptech krmítek. Nejlepší na názorech dětí je, jak jsou naprosto upřímné.

Prozradíte nám co nového chystáte, co vás aktuálně nejvíc zaměstnává v práci nebo v životě?

Nechávám se unášet svým novým koníčkem, kterým je šití bot. Jakožto maminka stále řeším, co je pro dětské nožky nejvhodnější. Nakonec jsem dospěla k tomu, že je mnohdy snazší si na míru boty ušít, než po nich pátrat na internetu nebo dítě vodit po obchodech, aby si je vyzkoušelo.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

Jsem moc vděčná za pracovní zkušenosti, které jsem měla možnost zakusit. Řadu let jsem navrhovala sochy pro Legoland parky; rok jsem byla členem inovačního týmu Model Obaly v Opavě. Z výrobků, na které jsem hrdá, je mým nejoblíbenějším porcelánová forma na bábovku Sladkých šestnáct a krmítko Domek, kterému se dostálo průmyslové výroby.


Foto: Archiv Jana Černá

Máte nějaký designérský sen? Produkt, kterému byste chtěla vdechnout život?

Na designu mě fascinuje, že výrobky třeba i s velkou oblibou či samozřejmostí používají lidé, které autor nezná. A kteří se mnohdy ani nezamýšlejí nad tím, že danou věc někdo navrhl. Je mým snem vdechnout tvar takovéto všední věci, s níž se setká hodně lidí. Pivní půllitr, ten bych navrhovala s nadšením.

Více o Janě Černé...

Věci, které dělám, když nepracuji:  Ať už dělám cokoli, zpravidla si u toho zpívám.  Z koníčků momentálně vede šití bot. Než přišly děti, chodila jsem na poledance a se psem na obrany. Teď už si naprostou většinu mého času podmanily děti a děkuji za to!

Oblíbený designový kousek, který mám doma: Odšťavňovač Juicy Salif od Philippa Starcka mám na nočním stolku – denodenně mi připomíná, že jakýkoli proces navrhování můžeme uchopit tak, jako by před námi daný objekt dosud nikdo netvaroval.

Oblíbená rostlina: zelená chryzantéma, keř hebe, bazalka


Galerie