+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pokojovky vás v zimě (ne)potřebují

Nechat je odpočívat a nesmutnit z každého zvadlého nebo spadlého lístku

Zima je pro pokojovky nejtěžším obdobím v roce. Věřte, že pokud s nimi překonáte první zimu, máte vyhráno. Je potřeba dát rostlinám klid, změnit své zvyklosti z období růstu a nesmutit z každého zvadlého nebo spadlého lístku. Vegetační klid začíná na podzim a končí koncem zimy. Je zcela normální, že rostliny ztratí pár listů kvůli nedostatku světla a přehnanou péčí je jen víc vystresujete. S našimi radami a tipy však budou vaše pokojovky spokojené i během chladnějších měsíců. 

Sluneční svit

Umístěte rostliny na nejsvětlejší místo ve vašem bytě, na okno směřující nejlépe na východ. Pozor však na teplo sálající z radiátoru a na průvan. 

Méně vody je více

V zimě růst rostlinek slábne a může se i zastavit. V této odpočinkové době se nesmí rostlina přelít. Hlídejte to až do doby, než se na jaře růst obnoví. Záleží na typu rostliny, ale většinou postačí zálivka jednou až třikrát za měsíc. Pokud máte samozavlažovací květináče, v období klidu zalévejte klasicky seshora – tenkým pomalým “čůrkem” přímo ke stonku. Důležitá je i teplota vody, nesmí být ledová, ideální je odstátá voda v pokojové teplotě.  

Nezapomeňte na vlhkost

Rostliny mají rády vlhkost, kterou během zimních měsíců ve vytápěných bytech postrádají. Proto je potřeba na tento nedostatek myslet a rostlinu buďto častěji rosit nebo si domů pořídit zvlhčovač vzduchu

Pozor na prach

I na rostliny se ve vašem bytě práší. Může se tak stát, že rostlina nebude moct skrz listy “dýchat”. Proto se je snažte pravidelně otírat vlhkým hadříkem

Nehnojit!

Rostliny v zimním období většinou spí. Počkejte si na jaro a dejte jim pořádnou dávku hnojiva, které je nakopne na novou sezonu. 

Doporučujeme

Zkuste rostlinky více vnímat. Ony nám dají samy najevo, co od nás potřebují a přehnaná starostlivost je dusí. Pozorujte jejich listy a snažte se včas zachytit, co nám skrz ně sdělují. Zda jsou nebo nejsou s vaší momentální péčí spokojené. Krásnou zimu a ať to roste! 

Nevydrží u vás ani kaktus?

Ke zlepšení vašeho pěstitelského sebevědomí vám pomohou zelené stránky nové knihy Pokojovky od autorek blogu pokojovky.co. Na bezmála 200 stranách se dozvíte vše, co je potřeba k tomu, aby se z vás konečně stal úspěšný pěstitel. Kniha je sestavena tak, aby byla přístupná i pro úplné začátečníky a zároveň se u ní nenudil ani zkušenější pěstitel. Vznikla díky crowfundingové podpoře na Hit-hit a její vydání podpořila také Plastia. Galerie