+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pěstování zeleniny v bytě? Nebudete věřit, jak je to jednoduché!


Pulty a regály obchodů nabízejí obrovskou paletu zeleniny. Jenže jak chutnají rajčata, které neviděla slunce? Další otázkou mohu být rezidua hnojiv, země původu, způsob skladování. Začínáme přemýšlet o bezpečné chutné zelenině. Opravdu, můžeme si ji vypěstovat sami. Nepotřebujeme dokonce ani zahradu, pomohou nám samozavlažovací nádoby.

 

Stačí trocha energie a brzy proměníme balkon nebo terasu v malou zahrádku. Máme ji dokonce hned na dosah a snadno se udržuje. V samozavlažovacích květináčích a truhlících poroste široká škála zeleniny a postupně můžeme sklízet naprosto čerstvé plody: například ředkvičky, různé druhy salátů a listové zeleniny, řapíkatý celer, kadeřavou petržel, pažitku, hrášek, koktejlová rajčata, papriky nebo okurky hadovky, cukety a mnoho dalších. Samozavlažování zásadně ulehčí pěstování bez záhonů a nestaneme se otroky rostlin ani zálivky.  „Odjet o víkendu na chalupu nebo do přírody není žádný problém, stačí doplnit zásobní nádobku na vodu a truhlík už vše zařídí za vás. Každá rostlina si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje,“ vysvětluje jednu z výhod chytrých truhlíků Lenka Novotná ze společnosti Plastia.

Začínáme….

Kromě nadšení ovšem potřebujeme pro vysněnou balkonovou zahrádku nezbytný základ. Předem si zjistíme nároky vybrané zeleniny. Nejdřív vyzkoušíme pěstování nějakého jednoduchého druhu. Podle velikosti rostlin v dospělosti vybereme konkrétní rozměry nádob, nesmíme podcenit ani hloubku. Umístíme je na správnou světovou stranu, většina zeleniny potřebuje hojnost světla a slunce, neméně důležité jsou teplotní nároky. Nádoba poskytuje omezený prostor, naplníme ji tedy kvalitním substrátem s kompostem, aby sazenice dobře rostly. Zelenina bývá náročná na přísun živin. Obstaráme si také vhodné hnojivo,  do nádob se osvědčila eko kvalita. „Pokud poskytneme rostlinkám dostatečnou péči a splníme pár základních požadavků pro život, odmění nás za to vydatnou dávkou zdravých látek a skvělou chutí,“ dodává Lenka Novotná.

Dopřejme rostlinám pohodlí

Současné plastové nádoby již vzhledem dostihly keramiku, navíc jsou lehké, snadno se přenášejí, udržují i skladují. Díky moderním materiálům skvěle odolávají slunci i mrazu. Určitě se vyplatí nahradit klasický květináč s podmiskou samozavlažovací nádobou. Reguluje množství vody, umožňuje kořenům dýchat a o rostlinu se v podstatě stará za nás. Pro pěstování zeleniny na menším balkoně, nebo dokonce na parapetu, se hodí úzký truhlík Bergamot, dá se také pomocí přiložených řetízků zavěsit. Pokud máme vyšší ambice a plánujeme sklidit bohatou úrodu, zvolíme velkoobjemový truhlík Berberis. Jeho součástí je i opora pro rostliny.

Vedou rajčata a papriky

Donedávna cizí rostliny, které k nám připutovaly se zámoří, ale na talíři a mezi mlsnými jazýčky vítězí. Rajčata i papriky v samozavlažovacích nádobách skvěle prospívají.  Navíc se na balkoně pěstují opravdu snadno. U rajčat raději vybíráme odrůdy s menšími plody nebo keříčkové. Sazeničky potřebují dostatek prostoru, proto by květináč pro jednu rostlinu neměl mít méně než 25 cm na šířku. Rychle také odhalíte rozdílnou chuť mezi vlastními výpěstky a bezejmenným zbožím z obchodu. „V samozavlažovacích nádobách rostou rajčata velmi dobře. Pro tradiční velikost truhlíku zvolte třeba keříčkové odrůdy Rubínek, Tumbling Tom Red nebo Tumbling Tom Yellow. Pro velké nádoby pak tyčková drobnoplodá rajčata Bejbino, Bibi nebo Valdo,“ doporučuje zahradnice Miroslava Paclová.

 

Papriky potřebují především hodně živin, vláhy a dostatek tepla. Pro klíčení dokonce vyžadují ve dne 25 až 30 stupňů Celsia a ani později rostliny nemají rády pokles pod 12 stupňů. Proto je rozumné dávat trvale sazenice ven až v druhé polovině nebo koncem května.

Na lahodné drobnoplodé paprice Hamík, která nemá vnitřní žebra se semeny, si pochutnají nejen děti. Příznivci pálivého guláše naopak zvolí velmi pikantní a současně ozdobné Habanero, nebo pekelně pálivý Trinidad Mogura Scorpion,“ uzavírá Miroslava Paclová.



Galerie