+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pěstování microgreens na vodě: návod krok za krokem


Když mně to neroste, mám v tom plíseň, vůbec se mi to nedaří… i takto vypadají první zkušenosti s pěstováním microgreens.  

 • Je to o vašich pěstitelských schopnostech?
 • Máte nekvalitní semínka?
 • Nebo je snad problém v pěstebním médiu?

Naše ambasadorka Lenka Železná, kterou možná znáte na Instagramu jako @mer.it, se zaměřila na to posledního jmenované. Otestovala snad všechny možné varianty, včetně kávové sedliny a vermikulitu. V článku shrnuje výsledky svého zkoumání včetně detailního návodu jak v Microgreens miskách pěstovat se zaručeným úspěchem.

Test pěstebních médií na microgreens

 • Perlan - jednoznačně nejpomalejší řešení. Jakmile semínka zapomenete minimálně jednou za den pokropit, rychle vadnou. Nevhodné pro notorické zapomínače, vhodné pro drobná semínka, nebo klíčení toho, co chceme jíst i s kořínky - hrášek, mňam.
 • Hydrogel - záleží na značce. Většina mou testovaných se chovala stejně - slibný start, ale cca třetí den semínka zastavily růst a za pár dní celý obsah misky uhnil. Nepoužitelné. Hydrogel INGREEN - opravdu jediný, který mi fungoval. Úspěšně jsem ho používala skoro rok. Nevýhoda - dá se sehnat jen po malých pytlíčcích (ekologická zátěž), mikrogreens je potřeba stříhat, protože kořínky obalené v gelu si do jídla sypat nechcete.
 • Voda - vítězné řešení, k radosti všech ekologů a zerowaste nadšenců. Nic neplesniví, není potřeba rosit a nevznikne žádný odpad. Hodí se na všechny semínka, luštěniny, výhonky... Ráda bych napsala nějakou nevýhodu, ale na žádnou jsem zatím nepřišla. Fakt.
 •  Vermikulit ani kávovou sedlinu nezkoušejte. Růst je pomalý, špatně drží vlhkost, semínka rostou opravdu velmi pomalu a mají sklon plesnivět.

Návod na pěstování microgreens na vodě

Jako jednoznačně nejlepší řešení se tedy ukázalo pěstování na čisté vodě. Já na něj přešla komplet už před časem a je to opravdu ten nejjednodušší způsob, jaký můžete zvolit. Od výsevu ke sklizni to trvá přibližně týden, příprava misky vám nezabere víc než 5 minut a v průběhu pěstování máte minimální starosti.

Co budete potřebovat

 • Microgreens misku - ideálně ji pořiďte na e-shopu Plastie, máte jistotu, že dostanete sadu s mělkým sítkem na vodu, které nahradilo to původní s většími otvory. Pokud kupujete misku jinde, zjistěte si, jaký druh sítka obsahuje. Mělké sítko koupíte v Plastii také samostatně.
 • Semínka - pro začátečníky doporučuji ředkvičku, řeřichu a červené zelí. Vyzkoušejte i hořčici, alfalfu, jetel, laskavec nebo další druhy. Vybírejte z nabídky semínek určených přímo na klíčení. Vyhněte se semínkům k výsevu, jsou většinou chemicky ošetřená a taky by se vám pěstování prodražilo.
 • Vodu - čistou kohoutkovou


Postup

 1. Příprava - sítko vyjměte a do prázdné misky nalijte dostatečné množství čisté vody. Vložte sítko a zkontrolujte, že hladina dosahuje ke spodnímu okraji. Poznáte to tak, že pod sítkem nezůstanou vzduchové bubliny.
 2. Výsev - do sítka nasypejte semínka určená na klíčení. Budete potřebovat přibližně jednu čajovou lžičku. Sítko by mělo být semínky rovnoměrně pokryté, ale mezi semínky musí zůstat rozestupy, aby měly rostlinky prostor pro růst a nebyly příliš nahusto.
 3. Rosení I. - semínka lehce poprašte rozprašovačem a přiklopte víčkem.
 4. Umístění - nádobu mějte na očích, např. na parapetu nebo na kuchyňské lince. V této fázi nemusí být na světle, pro naklíčení semínek je důležité spíše teplo.
 5. Čekání - přibližně za 2 - 3 dny semínka začnou klíčit. V tuto chvíli ještě nemají kořínky, je tedy důležité, aby semínka nevyschla. Proto je držte v nádobě stále přiklopené.
 6. Kontrola a rosení II. - každý den mrkněte pod víčko. Doporučení výrobce - roste pravidelně jednou denně, semínka nesmí vyschnout. Já nerosím,  ale např. v horkých dnech nebo topné sezóně může být větší výpar vody a rosení je potřeba.
 7. Výměna a doplňování vody - je důležité aby hladina vody dosahovala až po sítko. Doporučení výrobce - vodu v misce vyměňujte min. 1 za 2 dny, minimalizujte tvorbu plísní a bakterií.
 8. Odklopení víčka - po 3 - 4 dnech již mají semínka kořínky, které si zvládnou prostrčit otvory a dosáhnout na vodu. Nadzemní části rostlinky jsou nyní narostlé natolik, že nadzvedávají víčko. Nastává čas víčko odklopit a misku umístit na světlé místo např. na okenní parapet. Při nedostatku světla budou rostlinky bledé, bez života a zastaví svůj růst. Vyhněte se umístění na přímé slunce, hlavně v létě by to mohlo mladé rostlinky spálit.
 9. Sklizeň - cca po 6 - 7 dnech (záleží na druhu) jsou již semínka vzrostlá a připravená ke sklizni. V tuto chvíli je můžete začít pomalu sklízet a klidně sklizeň rozložit do několika dní.


Na závěr pár extra tipů

 • Aby semínka neskákala - před výsevem poroste prázdné sítko vodou, oceníte to hlavně u malých semínek jako je např. rukola nebo laskavec.
 • Pěstování do zásoby - pokud nestíháte rostlinky spotřebovat, protože například odjíždíte na víkend pryč, můžete celou misku i s vodou umístit do lednice. Chlad a temno růst rostlin výrazně zpomalí a vydrží tak o mnoho dní déle.
 • Obava z plísně - asi 3 - 4 den se u některých druhů semínek objeví malé bílé chloupky, které mohou na první pohled vypadat jako plíseň. Jedná se ale o jemné kořenové vlásky, které jsou pro vzhled rostliny přirozené. Pozorovat je můžete např. u ředkviček nebo hořčice.

 

Další články o pěstování na misce

 1. Microtržnice na vašem parapetu
 2. 3 extra tipy, jak využít microgreens misku
 3. Nic nevyhazujte - pěstujte!
 4. To je pecka! Snadné pěstování cibulky nebo avokáda v kuchyni - Plastia

O Lence - balkónová povalečka, milovnice pokojovek a fanynka všeho udržitelného a zeleného. Na dvou balkónech se snaží dokázat, že malý kousek zenové zahrádky může mít doma opravdu každý. Žije někde na půl cesty mezi panelákem a vesnicí a snaží se kombinovat výhody obojího. Své balkonové radosti i strasti sdílí na IG @mer.it.
Produkty zmíněné v článku


Microgreens nakličovací miska - pěstování klíčků a výhonků nikdy nebylo jednodušší. Pro tuhle čerstvou zásobárnu vitamínů a minerálů nemusíte na trh, vypěstujete ji jednoduše na kuchyňské lince. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.
Microgreens + ReGrow - nejlepší možná kombinace vitamínů a čerstvých natí v jednom balení. Pěstujte microgreens nebo kombinujte s regrow.

Sítko na vodu - umožňuje pěstování microgreens pouze pomocí vody. 

 Galerie