+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pěstování batátů v květináči

Hlízy plné prospěšných minerálů lze úspěšně vypěstovat i na balkoně

První podzimní mrazík se prohnal skoro každou zahradou. Podlehly mu lichořeřišnice, jiřiny, zapomenuté keříky rajčat a taky nadzemní část batátů. Konečně se můžeme pustit do sklizně hlíz.

SLADKÉ BRAMBORY, SEZNAMTE SE

  • Jihoameričtí Indiáni je pěstují od nepaměti. Hlízy jemné chutě získaly punc moderní prospěšné potraviny a pomalu se zabydlují na českých zahradách.
  • Povíjnici jedlou (Ipomea batatas) neboli batáty pěstujeme v našich podmínkách jeden rok, podzimní mrazíky jejich vegetaci ukončí.
  • Potřebují slunečné stanoviště nebo mírný polostín a jsou náročné na teplo. Hezké svěže zelené listy mohou být současně okrasou. Červenofialové zvoncové květy na dlouhých stopkách se objevují zřídka.  
  • Na rozdíl od brambor nepotřebují nakopčení. Kromě záhonů dobře rostou také v rozměrnějších nádobách či pěstebních pytlích. Vyvýšené záhony a květináče musí mít hloubku 30 cm, aby se hlízy dobře vyvinuly. Pro jednu rostlinu počítáme s plochou 50 x 30/40 cm. 
  • Když v průběhu pěstování v nádobě listy zblednou, musíme rostlinu přihnojit

POSTUP PĚSTOVÁNÍ BATÁTŮ V NÁDOBĚ

  1. VÝSADBA Na jaře jsme vysadili konzumní odrůdy, které tvoří velké hlízy. Do čtvercové nádoby Bergamot 35 x 35 jsme umístili po jedné předpěstované sazenici.
  2. SUBSTRÁT A HNOJIVO Nádobu jsme naplnili směsí vlastního kompostu a zahradnického substrátu se startovací dávkou živin. Přidali jsme granulovaný kravský hnůj a rohovinu. 
  3. POMALÝ ROZJEZD Po zkušenostech letošní sezony doporučujeme využít větší nádobu (např. Berberis Uno) a hnojivo pro brambory s hořčíkem. Jaro bylo chladné, dokonce ještě po termínu zmrzlých jsme museli na noc občas překrýt rostlinky bílou agrotextilií
  4. LETNÍ ZÁLIVKA A PÉČE Růst se naplno rozběhl až v polovině června. Podpořili jsme je ještě dávkou kapalného hnojiva v zálivce. Období dešťů letos střídaly velmi horké dny. Přesto, že batáty sucho nezničí, v nádobě rychle zavadly, bylo třeba často doplňovat vodu v zásobníku a po horkém dni jsme přidávali i zálivku seshora. Jinak rostlina nepotřebovala žádnou péči. 
  5. SKLIZEŇ Podzimní mrazík nyní definitivně spálil listy, hlízy v zemině nepoškodí. Nastal čas vyhodnotit sklizeň. Na postranních větvích kořenů se tvoří protáhlé hlízy bělavé, žluté nebo fialově červené barvy. Jedna rostlina může přinést 2,5-5 kg. Zvědavci nemusí čekat na říjen, od konce srpna lze rostlinu opatrně podhrábnout, vybrat hlízku a vše zase zahrnout. 

ODRŮDY Erato Violet má u hlízy sytě vybarvenou fialovou slupku i celou dužninu. Erato Orange má načervenalou slupku a oranžovou dužninu. Je raná, oceníme krátký čas pěstování. 
 

TIPY NA ZPRACOVÁNÍ Hlízy batátů se konzumují syrové i tepelně upravené. Obsahují méně škrobů než brambory. Mají 400 % doporučené denní dávky vitamínu A, více vitamínu C, méně kalorií, více vlákniny a méně sacharidů. Mají více jednoduchých cukrů, jako je glukóza, fruktóza anebo sacharóza, to však oceníte po náročném sportování. 

HLÍZY JAKO PROVÁZKY

„Batáty pěstuji už několik sezón spíš pro radost než pro výnos. Letos experimentálně v samozavlažovacím truhlíku Berberis. Baculaté překvapení se při sklizni opět nekonalo, tušila jsem, že budeme s dcerou opět vytahovat provázky. Překvapila ale délka hlíz, a že nejsou pokroucené, prostě si rostly trošku naplocho. Sklidili jsme jich víc než vloni, ale zase jsou to takové hadičky, které nebudeme ani loupat, uvaříme ve slupce," sdílí své zkušenosti Jana Slováčková, IG @sitagarden

Batáty - shrnutí do zahradního deníčku

  • použít konzumní odrůdy, například skupiny Erato,
  • výsadba po zmrzlých,
  • nádoby - nejlépe samozavlažovací Berberis Uno, Bergamot 50 x 50 nebo květináč s hloubkou min. 30 cm,
  • náročné na živiny - zemina s vysokým podílem organické hmoty, uvítají i hnůj, 
  • substrát vzdušný a propustný, aby se mladé hlízy nepokroutily,
  • během chladného jara přikrývat bílou textilií
  • pěstovat na osluněném stanovišti, snese polostín, potřebuje teplo,
  •  blednoucí listy = potřebují přihnojit,
  • sklizeň od srpna až do prvních mrazíků,
  • výnos 2,5 - 5 kg na jednu rostlinu.

Pěstování batát v Bergamotu pro nás testovala expertka Mirka Paclová - je nám oporou při testování samozavlažovacích nádob a nekonečným zdrojem aktuálních zahradnických témat pro náš blog. Fotky batát v Berberisu nám poskytla Jana Slováčková @sitagarden - na svém mikro pozemku pěstuje výhradně v nádobách jídlo pro celou rodinu. Děkujeme také firmě Volmary za sazenice, pěstební konzultace a zapůjčené fotografie hlíz. 

Další články o pěstování:

  1. Kalendář výsevů pro začátečníky
  2. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
  3. Šťávnatá rajčata na balkoně, odrůdy, pěstování
  4. Jak vyrobit stojan na truhlíky
  5. Jak poznám kvalitní samozavlažovák
  6. Vsaďte na samozavlažování: Ebook zdarma


Galerie