+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Omamná levandule v květináči i na zahradě

Podmanivá fialová kráska si lehce získá srdce zahradníka

Levandule roste ve volné půdě i nádobách. Kvete od června do srpna. Pochází z mediteránu, u nás se ji dobře daří v teplých oblastech, pěstování ve vyšších polohách se mezi místy výrazně liší. Rostlina je polokeř, zespoda postupně dřevnatí. Kondici ovlivňuje také správný řez.

DEJTE JÍ, CO POTŘEBUJE

Nejčastější chybou je nevhodné místo pro pěstování. Zapomeňte na těžkou půdu a vlhká místa, která v zimě promrzají. Druhé úskalí je správný řez, díky kterému se budete každý rok těšit z bohatých keříků místo nevzhledných košťat.


Staňte se úspěšným pěstitelem levandulí 

 • Propustnost půdy zlepšíte přídavkem písku, drobné kamenné drtě, drobného keramzitu či agroperlitu.  
 • Na zimu nahrňte kolem keříků jemnou kamennou drť.
 • Průběžně odstraňujte odkvetlé stonky a v srpnu rostlinu přistřihněte
 • Hlubší seříznutí udělejte zjara v březnu a dubnu. Zamezí nadměrnému dřevnatění, podpoří tvorbu nových výhonů a keřík se rozkošatí. Neřežte do nejstaršího silného dřeva, špatně obráží. 
 • Levandule v nádobách po 5-6 letech vyměňte, protože postupně odspodu vyholují.
 • Kupujte zdatné mladé sazenice i zapěstované větší rostliny (2leté).
 • Na jaře nebo v srpnu zkuste množení řízky z jednoletých výhonů
 • Levanduli vysazujte ve skupinkách nebo lemech, lépe vynikne její vzhled i vůně. 

MÍSTO NA VÝSLUNÍ

Levanduli vysaďte na teplé prosluněné stanoviště, chráněné před větry. Potřebuje lehčí vápnité propustné půdy. Upřednostňuje půdy chudší, snáší i kamenité, roste na skalkách. V příliš výživném substrátu vytváří bohaté listy na úkor květů. Nesnáší přemokření, nadměrná vláha způsobuje zejména úhyn v zimě.

V drsnějších oblastech přidejte na zimu prodyšnou přikrývku, nastýlku listím, bílou netkanou agrotextilii. Nádoby nesmí v zimě promrznout. Nechce se vám je složitě venku zateplovat? Přezimují také na světlém a nepromrzajícím, chladném místě (0-7 °C), např. v nevytápěné kůlně.

LEVANDULE V KVĚTINÁČI? JDE TO

Vychytat pěstování levandule v nádobě je náročnější než ve volné půdě. Kromě vhodných podmínek věnujte pozornost volbě nádoby, ta musí být dostatečně velká, resp. čím větší a hlubší, tím lepší. Mějte na paměti, že z drobné rostliny vyroste keřík (dle odrůdy výška 30 - 35 cm, průměr až 50 cm). Ve větší nádobě bude levandule lépe prospívat a ustojí případné výkyvy teplot nebo extrémní teploty, při kterých hrozí riziko přehřívání kořenového systému. V zimě zas hrozí, při velkých mrazech, promrznutí celé nádoby.

 


Vhodné nádoby 

1. SUBSTRÁT

Snažíme se simulovat stejné podmínky jako při sázení do záhonu. Můžete si pořídit substrát přímo určený pro levanduli a další středomořské bylinky, případně zkušenější si namíchají svůj vlastní.

2. ZÁLIVKA

Levandule sice není náročná na zálivku, ale v nádobě rostliny mnohem rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být častější než na záhoně.

2. PROČ MI KOUPENÁ SAZENICE PO VYSAZENÍ UVADÁ

Stává se, že nově zasazené rostliny mají problémy s adaptací na nové prostředí, uvadají a zespodu jim usychají  lístky. Nejčastější problém spočívá ve vyhnojeném rašelinovém substrátu, ve kterém byla rostlina zvyklá na stabilní závlahu a výživu. Aklimatizace pak nějakou dobu trvá. Dejte rostlině čas a nepřežeňte to se zálivkou. Více zavadlou rostlinu mírně zastřihněte.


Voňavý pugét do vázy a nejen 

 • Využijeme ji v zahradě, kuchyni, domácí kosmetice i jako léčivku. 
 • Vypadá skvěle i v suchém létě. Bohatě kvete při omezené zálivce. 
 • Je lákadlem pro včely, čmeláky, motýly a naopak odpuzuje mšice.

Najdeme různé odrůdy s rozmanitou šířkou listů, intenzitou stříbřitě šedého vybavení a barvou květů od modrofialové, nachové, slézově fialové po růžovou a bílou.

ZAHRADA VE FIALOVÉM ODSTÍNU

Nedaří se u vás levanduli a potřebujete její barevné tóny do zahrady? Vyzkoušejte
 • šantu Nepeta faaseenii,
 • šalvěj luční Salvia nemorosa,
 • rozrazil Veronica Royal Candle.
Všechny na zimu zatahují, tedy přezimuje jen kořen, nadzemní část usychá. Lépe snášejí naše klimatické poměry a dají se s levandulí kombinovat.


Galerie