+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Na jahody do truhlíku

Dostali jste chuť na jahody? Kupte si sazenice a sklízejte ještě letos.

Nejlepší jsou jahody čerstvé, kromě skvělé vůně a chutě nám skýtají řadu cenných živin. Na záhoně prospívá širší škála odrůd. Červené a sladké plody můžete sklízet i z květináče nebo truhlíku. V závěsných nádobách se budou skvěle vyjímat převislé odrůdy.

Potřebujeme rostliny

Začátečníky a nedočkavce nezklamou zakořeněné sazenice. Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

Málo slunce, malá sklizeň

Jahodník potřebuje slunečné stanoviště. V polostínu plodí pouze drobné lesní jahody. Na balkoně je dle možnosti chraňte před přímým poledním úžehem a uvítají závětří. Pro dobrou sklizeň zajistěte vyrovnanou zálivku. Stresovaným rostlinám bez dostatečné vláhy rády zasychají plody, proto jahody milují samozavlažování.

Vhodné nádoby

Jahody porostou v truhlících s hloubkou minimálně 20 cm (Berberis, Bergamot, Siesta, Mareta). V závěsném Berberisu nebo Berberisu na zábradlí vynikne osázení převislými odrůdami. Chcete-li sázet více sazenic do jedné nádoby, pak lépe využijete prostor v čtvercovém květináči, například Bergamot nebo velkoobjemový Berberis Uno. Jahody jsou citlivé na přemokření, snadno začnou uhnívat. Proto vybírejte nádoby s přepadem (odtokovými otvory). U nás je to sázka na jistotu, všechny samozavlažovací květináče a truhlíky z Plastie odtokové otvory mají.

Co ohlídat při nákupu

Zdravé sazenice v platech nebo květináčích jsou svěží, nezaschlé, dostatečně velké, dobře koření a silné středové srdéčko obklopují listy bez skvrn či náznaku plísně.

Odrůdy pro pěstování v nádobách

Oblíbené jsou zejména stáleplodící odrůdy. Vzpřímeně roste SELVA a GRANDIAN. Převislým kraluje MARA DE BOIS a MARANELL. Tradiční bílý květ mají FRAGOO WHITE, ELAN a TEMTATION. Kombinaci růžového květu a aromatických plodů nabízejí odrůdy ROSANA, FLORIAN, FRAGOO ROSE TOSCANA, tmavě růžová FRAGOO DEEP ROSE či ještě tmavší CAMARA.  

V polostínu bude prospívat drobný měsíční jahodník (červený RUJANA, žlutý YELLOW WONDER).

Pěstitelské tipy

  • Substrát - nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody. 
  • Sázení - do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do Berberisu 60 cm dejte 5 sazenic. Do závěsného Berberisu 3 sazenice.  Vysaďte je rovně do jamky a nezahrňte půdou středové lístky, tzv. srdíčko.
  • Zálivka - po výsadbě zalévejte cca 14 dní shora ke kořenům. Nezalévejte večer, když listy zůstanou na noc mokré, podpoříte rozvoj houbových onemocnění. Až rostliny prokoření, doplňujte vodu v samozavlažovacích nádobách přes zalévací šachtu. Hlídejte hladinu vody, substrát uržujte mírně vlhký, ale ne přemokřený.
  • Hnojení -  pokud jste nepoužili dlouhodobě působící hnojivo, musíte doplňovat výživu v zálivce (tekuté, krystalické nebo gelové hnojivo). Řiďte se návodem, většinou se přihnojuje po 14 dnech. V samozavlažovací nádobě rostliny lépe hospodaří s hnojivy, čerpají je postupně ze zásobníku s vodou. Hnojivo jahodník potřebuje především pro olistění keříků a bohaté kvetení.

Máte v truhlíku loňské jahody?

I když po zimě vypadají jako seschlé chudinky, mají velkou šanci nabídnout v létě šťavnaté a sladké plody. Probuzení jahod ze zimního spánku není náročné, vhodná doba je přelom března a dubna. Návod najdete v článku Jarní péče o jahody v nádobách.

Další články o pěstování:

  1. Kalendář výsevů pro začátečníky
  2. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
  3. Šťávnatá rajčata na balkoně, odrůdy, pěstování
  4. Jak vyrobit stojan na truhlíky
  5. Jak poznám kvalitní samozavlažovák
  6. Vsaďte na samozavlažování: Ebook zdarma


Galerie