+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Na jahody do truhlíku

Dostali jste chuť na jahody? Kupte si sazenice a sklízejte ještě letos

Nejlepší jsou jahody čerstvé, kromě skvělé vůně a chutě nám skýtají řadu cenných živin. Na záhoně prospívá širší škála odrůd. Červené a sladké plody můžete sklízet i z květináče nebo truhlíku. V závěsných nádobách se budou skvěle vyjímat převislé odrůdy.

POTŘEBUJEME ROSTLINY

Začátečníky a nedočkavce nezklamou zakořeněné sazenice. Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

MÁLO SLUNCE, MALÁ SKLIZEŇ

Jahodník potřebuje slunečné stanoviště. V polostínu plodí pouze drobné lesní jahody. Na balkoně je dle možnosti chraňte před přímým poledním úžehem a uvítají závětří. Pro dobrou sklizeň zajistěte vyrovnanou zálivku. Stresovaným rostlinám bez dostatečné vláhy rády zasychají plody, proto jahody milují samozavlažování.

VHODNÉ NÁDOBY

Jahody porostou v truhlících s hloubkou minimálně 20 cm (Berberis, Bergamot, Siesta, Mareta). V závěsném Berberisu nebo Berberisu na zábradlí vynikne osázení převislými odrůdami. Chcete-li sázet více sazenic do jedné nádoby, pak lépe využijete prostor v čtvercovém květináči, například Bergamot nebo velkoobjemový Berberis Uno. Jahody jsou citlivé na přemokření, snadno začnou uhnívat. Proto vybírejte nádoby s přepadem (odtokovými otvory). U nás je to sázka na jistotu, všechny samozavlažovací květináče a truhlíky z Plastie odtokové otvory mají.

CO OHLÍDAT PŘI NÁKUPU

Zdravé sazenice v platech nebo květináčích jsou svěží, nezaschlé, dostatečně velké, dobře koření a silné středové srdéčko obklopují listy bez skvrn či náznaku plísně. 

ODRŮDY PRO PĚSTOVÁNÍ V NÁDOBÁCH

Oblíbené jsou zejména stáleplodící odrůdy. Vzpřímeně roste SELVA a GRANDIAN. Převislým kraluje MARA DE BOIS. Tradiční bílý květ mají FRAGOO WHITE, ELAN a TEMTATION. Kombinaci růžového květu a aromatických plodů nabízejí odrůdy ROSANA, FLORIAN, FRAGOO ROSE TOSCANA, tmavě růžová FRAGOO DEEP ROSE či ještě tmavší CAMARA.  

V polostínu bude prospívat drobný lesní jahodník (červený RUJANA, žlutý YELLOW WONDER) .

PĚSTITELSKÉ TIPY

SUBSTRÁT Nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody. 

SÁZENÍ Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, na délku 60 cm dejte 5 sazenic. Do závěsného Berberisu (průměru 29 cm, objem 5,7 l) 3 sazenice.  Vysaďte je rovně do jamky a nezahrňte půdou středové lístky, tzv. srdíčko. Při závlaze lijte vodu ke kořenům. Nezalévejte večer, když listy zůstanou na noc mokré, podpoříte rozvoj houbových onemocnění.

PĚSTUJI AŤ NEZEZELENÁM

Zapojte se do výzvy plné zelené naděje pro lepší zítřky. V této době dává pěstování vlastního jídla větší smysl než kdy jindy. Může nás zachránit, abychom z toho všeho nezezelenali. I v zoufalých dnech nás naplňuje nadějí, přináší nám radost, útěchu a propojuje nás s přírodou kolem nás. 

JAK SE ZAPOJIT Výzva #pestujiatnezezelenam probíhá na Instagramu. Sdílejte s námi fotky z vašeho pěstování zeleniny, ovoce, bylinek nebo jedlých květů na svém veřejném IG profilu. V komentáři použijte hastag #pestujiatnezezelenam a označte profil @urbalivebyplastia Naše výzva je primárně o pěstování jídla, ale můžete se s námi podělit i o vaši radost z vypěstovaných květin. Informace o výzvě najdete na našem Instagramu nebo v článku zde.Galerie