+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Klíčky, výhonky a jedlý plevel

Jak si vypěstovat jarní vitamíny bez hlíny a v klidu domova

Komu se nelení, tomu se zelení. Pěstování nemá limity, i když jste zavření doma a nemůžete vystrčit ze dveří ani nos. Chytrý zahradník to nevzdává a vždy si poradí. Koukne do spíže, probere staré zásoby semínek, zrecykluje odřezky zeleniny nebo si nasbírá lístky na salát v trávníku. Vyhrňte si rukávy, jde se sázet! Nastartujte se energií z rašící zeleniny ať nezezelenáme!

ROSTOU BEZ ZEMINY

Proměňte parapet v pokusné políčko. Rychle a akčně. Zapojte i děti, ať si splní úkol do prvouky, přírodopisu nebo biologie.

JAK NA TO Pro pěstovaní vystačíte s mělkou plastovou vaničkou, talířem nebo podmiskou vyloženou navlhčenou papírovou utěrkou, buničinou nebo vatou.

Na vlhký povrch nasypte poměrně hustě semínka řeřichy , ředkvičky nebo rokety a za pár dnů budete mít zeleného ježečka. Nastříhejte čerstvé vitamíny přímo do jídla nebo si dejte chleba se zelenou oblohou.

SÁZÍME ZE SPÍŽE

Našli jste zásobu sušeného hrachu? Fazole, čočku, mungo? Pokud nejsou stoleté, nebo tepelně ošetřené, máte naději, že vyklíčí. K rychlému klíčení se hodí také pšenice a ječmen. 

JAK NA TO Nasypte zrna v tenké vrstvě do cedníku a cedník na několik hodin namočte do misky s vodou, až luštěniny nebo obilky lehce nabobtnají. Pak vytáhněte a cedník zavěste těsně nad misku s vodou. Kontrolujte, aby luštěniny či obilky nezaschly a dvakrát denně je propláchněte pod tekoucí vodou a na sítu lehce prohoďte. Snězte nejlépe syrové, proprané, když mají klíčky 0,3-0,5 cm.

CIBULE Z CIBULE, MRKEV Z MRKVE

Čerstvé jarní výhonky porostou i z odřezků kořenové zeleniny nebo z rašící cibule. JAK NA TO Cibuli oloupejte. Z mladé naťové mrkve ostříhejte nať a odřízněte cca 2 cm kousek. Vložte do misky nebo skleničky s vodou. Za několik dní začne rašit čerstvá nať. Podobným způsobem lze pěstovat šalotku, řapíkatý celer, petržel nebo pórek.

 

JÍME PLEVEL

Nechcete nic pěstovat? Spojte procházku se samosběrem jedlých plevelů! 

JAK NA TO Prozkoumejte svoji zahradu nebo bezpečné místo v přírodě. Natrhejte lístky popence, rozrazilu, nejmladší části kopřiv, rašící lístky bršlice, nejvyšší lístky hluchavky nachové, mladé lístky sedmikrásky nebo violky. Důkladně víckrát properte, připravte špenát, jarní salát, vaječnou pomazánku, zasmaženou polévku anebo přidejte do mletého masa. Vegetariáni ze zelené směsi zvládnou karbanátky. Anebo jen vyždímejte čerstvou šťávu a vypijte decinku. 

 

V této době dává pěstování vlastního jídla větší smysl než kdy jindy. Sledujte další tipy a nápady na snadné pěstování a zahradnické práce ze série „Pěstuji ať nezezelenám“ na našem Facebooku, Instagramu a blogu. Pro sdílení na Instagramu můžete využít hastag #pestujiatnezezelenam. Jednou za měsíc vylosujeme se sdíleným příspěvků šťastného výherce, kterého obdarujeme kolekcí potřeb pro pěstování. Pro více informací sledujte náš Instagram.Galerie