+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak na vertikální pěstování bylinek

Přibližte si bylinkovou zahrádku ke kuchyni. Do jednoho truhlíku nebo květináče pohodlně nakombinujete grilovací směs nebo polévkové koření.

Na vaření, do letních limonád, na sušení, pro medonosný hmyz. Bylinky na naše zahrádky a balkony patří. Někdo jim věnuje celé záhony nebo skalky v podobě bylinkových spirál. Stejně tak na balkonech můžete nakombinovat více bylin se stejnými nároky do jednoho truhlíku nebo většího květináče. Navíc si je přiblížíte ke kuchyni, kde je v létě nejvíc používáte.

JAKÉ BYLINKY VYBRAT Na babiččině zahrádce nesměla chybět pažitka, libeček a petržel. Postupně se rozšířily také středomořské druhy, jako je rozmarýn, tymián nebo šalvěj. Nejdříve jako léčivky, později s oblibou italských a francouzských jídel pronikly i do našich kuchyní. Jejich neodolatelná vůně a všestranné využití vás nadchne a polapí. Pěstování není složité. Jste-li začátečník, nezdržujte se pěstováním ze semínka a pořiďte si rovnou vzrostlé rostlinky.


NÁDOBY K OSÁZENÍ

K osázení jsme zvolili letošní novinku závěsný květináč Berberis. Má elegantní vzhled, souzní s rozmanitým okolím a nabízí několik možností umístění – může viset, stát na podlaze, vyjímat se bude i na stole nebo na jiném vyvýšeném místě. Podle umístění řešte osázení – ve visuté nádobě lépe vynikne převislá rostlina, na zemi kompaktní vzpřímené keříky.  Do jednoho Berberisu se pohodlně vejdou tři statné bylinky (předpěstované v květináči o průměru 12 cm).

VARIANTY OSÁZENÍ 

Rozmarýn převislý (Rosmarinus officinalis var. levandulaceus, R. officinalis Seven See.), šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a nižší dobromysl (Origanum vulgare) a Berberis v modrobílé.

Tymián (Thymus vulgaris Fredo), nízká dobromysl (Origanum Golden Nugget), bazalka (Ocimum basilicum) nebo saturejka (Satureja montana Aromakugel)  a Berbreris v šedozelené.

Pažitka nebo cibule sečka (Allium fistulosum Entita) majoránka (Origanum majorana) a do mezer ještě můžete vyset kadeřavou petrželku, až vzejde nezapomeňte ji protrhat. Také nezklame kadeřavá nebo naťová petrželka z květináče. Berberis v bílozelené.

Máta se rozrůstá rychle, proto vystačí pouze 2 sazenice, např. (Mentha piperita) nebo dvě odrůdy máty (Mentha species Mojito + Mentha Cocoa). Stejně můžete kombinovat mátu se zlatolistou meduňkou (Melisa officinalis Gold Leaf) a počítejte, že prostě časem mezi sebou prorostou.

BAREVNÉ DOLADĚNÍ Do mezer mezi rostlinami přidejte koncem dubna semínka nebo sazeničku sezónní rostliny, která přidá barvu: pro nádoby postavené např. brutnák, měsíček lékařský, do zavěšené nádoby lichořeřišnici. Semínek vysejte pro jistotu víc, když se začnou rostliny vzájemně utlačovat, tak přebytečné vytrhněte a využijte například v kuchyni. 

PĚSTITELSKÉ TIPY

SUBSTRÁT Nejlepší je mírně vylehčený vzdušný substrát: doma vyrobený (kompost, zemina a písek v poměru 1:1:1) z komerčních sáhněte například po Bylinkové zahrádce Natura a nebojte se do něj přidat ještě rochu písku nebo drobných kamínků.

POSTUP SÁZENÍ Vysaďte je do trojúhelníku. Substrát pro bylinky nasypte do dvou třetin nádoby. Rostliny vyjměte z květináče bez porušení kořenového balu, rozestavte a dosypte zeminu do stejné výšky, která byla v původním květináči, aby bylinky nebyly „utopené“. Taky si dejte pozor, aby byly všechny kořeny v půdě a naopak nezasypte spodní větvě či miniaturní dřevnatějící kmínek.  

ZÁLIVKA Zalévejte zpočátku shora, rostliny potřebuji pořádně zakořenit, aby mohly čerpat vodu ze samozavlažovacího zásobníku. Za cca 14 dní doplňte vodu skrz zalévací šachtu na maximum. Rostliny si budou dál samy brát tolik vláhy, kolik potřebují a spodní závlaha také brání rozvoji houbových chorob.

PÉČE A SKLIZEŇ O bylinky nejlépe pečujete, když je pravidelně sklízíte. Hluboký řez miluje pažitka. Bazalka košatí, když v průběžně odstřiháváte vrcholky výhonů společně s lístky dalších dvou listových párů. V paždí se vytvoří nové postranní výhony. Nejvíc aroma zachováte při sklizni těsně před květem. Větvičky dřevitých bylinek jako je rozmarýna nebo tymián nezkracujte více než na dvě třetiny, dorůstají pomalu.

TIPY NAVÍC

  • Na slunci se aroma bylinek rozvíjí nejlépe
  • Polostín zvládá např. pažitka, bazalka, máta a meduňka.
  • Vlhčí půdy vyžadují bylinky s měkkými listy, propustné, sušší a chudé půdy suché  a neůrodné stanoviště svědčí středomořským bylinkám.
  • Rychlené bylinky, které jsou v nabídce supermarketů, jsou určeny k okamžité spotřebě. K dlouhodobému pěstování nejsou vhodné.
Nabídka hrnkových bylinek se každým rokem rozšiřuje. Pro bylinkové zahrádky jsou vhodné i další nádoby. Bohaté osázení sluší například truhlíku Berberis, drobnější bylinky budou ladit s pastelovými odstíny květináče nebo truhlíku Doppio. Nezklamou ani klasické samozavlažovací truhlíky a květináče z řady Bergamot, Siesta a Mareta.

 

PĚSTUJI AŤ NEZEZELENÁM

Zapojte se do výzvy plné zelené naděje pro lepší zítřky. V této době dává pěstování vlastního jídla větší smysl než kdy jindy. Může nás zachránit, abychom z toho všeho nezezelenali. I v zoufalých dnech nás naplňuje nadějí, přináší nám radost, útěchu a propojuje nás s přírodou kolem nás. 

JAK SE ZAPOJIT Výzva #pestujiatnezezelenam probíhá na Instagramu. Sdílejte s námi fotky z vašeho pěstování zeleniny, ovoce, bylinek nebo jedlých květů na svém veřejném IG profilu. V komentáři použijte hastag #pestujiatnezezelenam a označte profil @urbalivebyplastia Naše výzva je primárně o pěstování jídla, ale můžete se s námi podělit i o vaši radost z vypěstovaných květin. Informace o výzvě najdete na našem Instagramu nebo v článku zde.

Za vybrané fotografie v galerii děkujeme Miroslavě Paclové a AGRO CS a.s.Galerie