+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak na podzimní a zimní osázení truhlíků

Vaše okenní parapety budou kvést po celý rok. Rozhodnutí je na vás.


Je čas na obměnu. Letničky se pomalu a jistě vydávají na cestu do kompostu a uvolňují místo v truhlících pro odolnější druhy, kterým nebude vadit zima ani mráz. Při plánování podzimních a zimních truhlíků kombinujte druhy, které budou dělat hodně parády do prvních mrazů (listopadky, okrasné papričky, macešky) s těmi velmi odolnými (trvalky, ozdobné trávy). U celoročních truhlíků bude stačit regenerace, stálezelené rostliny doplníte o sezónní. Pokud jste si založili truhlík s jarními cibulovinami, zkraťte si čekání na první jarní květy výsadbou macešek. Někdy si vystačíte bez živých rostlin, efektně vypadá dekorace z větví, šišek, podzimních plodů a okrasných dýní. Společně se zahradní expertkou Miroslavou Paclovou jsme pro vás připravili inspiraci na ty nejkrásnější podzimní výsadby  i cenné tipy na přesazování a zimní péči.

Je možné mít za oknem celoročně krásné truhlíky? Co proto udělat?

Pevně se rozhodnout, že se chci o truhlíky a výsadbu pravidelně starat a podle toho i vybírat konkrétní nádoby. Čím masivnější nádoba, tím lépe v ní rostliny přezimují. Z Plastie bych doporučila truhlíky Berberis, mají dvojité stěny, lépe izolují. Kromě estetiky berte v úvahu i oslunění místa, kde truhlíky máte. Tmavé se více prohřívají, také v zimě mohou způsobovat větší výkyvy teplot v kořenové části, spíš bych doporučila terakotu nebo jiné světlejší odstíny. Také bílá a slonová kost nezklamou, pokud vysloveně nebydlíte na místě s velkou prašností a smogem. A nezapomeňte, že krásný truhlík potřebuje vaši péči. V létě vám to zabere více času. Od podzimu do jara, kdy rostliny potřebují méně vláhy a hnojení, si můžete dovolit v pozornosti povolit, přesto vyžadují alespoň jednou týdně kontrolu. V neposlední řadě počítejte po každé sezóně s kompletním přesazením včetně výměny substrátu.

Jak zvolit ten správný okamžik na změnu osázení? Kdy vyměnit letničky za podzimní druhy?

Obecně, jakmile původní truhlík začíná “vypelichávat” a nevypadá hezky, je čas osázení vyměnit. Někdy stačí regenerace, ale je lepší mít raději k dispozici dvě vložky do truhlíku, nebo dvě sady truhlíků, které podle potřeby střídáme, než neupravený truhlík. Pro přesazování si vyberte teplý a slunečný den, truhlíky je taky vhodné před novou výsadbou vyčistit a vyprat samozavlažovací knoty.

Jaké konkrétní rostliny se hodí pro podzimní osázení a jaké pro zimní?

Pro podzimní osázení se hojně používají macešky a violky, které se často nechají přezimovat a pokračují znova v růstu na jaře. Velmi oblíbené jsou sezónní podzimní truhlíky s vřesem, vřesovcem, malými chryzantémami, stálezelenou gaultherií s červenými bobulkami – libavkou, pernetií s bílými nebo růžovými kuličkami, trvalkou dlužichou, stříbrošedivým drátovcem, doplněné případně travinami a břečťanem. Na chráněných místech se přidávají ještě drobné bramboříky. 

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. 

Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.

Můžete si nyní vysázet do truhlíku cibuloviny – použijte drobnější narcisy, tulipány, hyacinty, modřence. Vysaďte je například mezi macešky, truhlíky nechte v chladnu a zjara vykvetou mezi maceškami a dodají truhlíku nové barvy, tvary a výšku.

Truhlíky s maceškami také můžete doplnit hezkými větvemi a přírodninami. Po příchodu zimních dnů jen překryjete povrch chvojím, aby nenastydly. 

Nemáte-li ideální místo, do prázdných truhlíků naplňte písek nebo využijte zbylý substrát a promíchejte jej s pískem (je lépe soudržný) a napíchejte do truhlíku rozmanité větve a dekorace. Mírně zalijte, aby byl substrát kompaktní a truhlík těžší, snadno ho totiž vezme zimní vítr. 

NÁVOD NA OSÁZENÍ TRUHLÍKU Z PLASTIE Květy až do zimy

Seskupení efektních rostlin, které budou barevným akcentem podzimu. Mohou zůstat na okně až do jara. 

Tip zahradního experta: Část rostlin zahyne, ale zůstávají vzhledem přitažlivé i v zimě. Odkvetlé chryzantémy a nevzhledné části ostříhejte. Můžete ještě do truhlíku přidat chvojí a další dekorace. Rostliny, které nevymrznou, doplňte zjara o kvetoucí dvouletky či cibuloviny a truhlík bude ozdobou dál.  

Pravidla zimního zalévání

  • U samozavlažovacích truhlíků s prvními mrazíky vylijte vodu ze zásobníku a dále zalévejte jen shora.
  • Opadavé rostliny zálivku nepotřebují nebo jen zcela minimální. Kvůli absenci listů téměř žádnou vodu nevyžadují.
  • Naopak stálezelené rostliny přes zimu nezapomeňte zalévat, ale nepřelévejte. Vůbec nevadí, když substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschne.
  • Zálivku upravte podle světla a tepla. Na světlém a teplém místě dejte více vody, zalévejte každý týden, v chladnu a temnu maličko, někdy postačí jednou za 3 týdny. Přebytečnou vodu vylévejte.

 



Galerie