+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Humidarium: tajemství pěstování vlhkomilných rostlin odhaleno


Teplý vlhký prales, temná zeleň, kapky rosy a život ve fungujícím ekosystému. Jestli jste už někdy zatoužili po tom, přenést si alespoň kousek džungle domů, tak určitě víte, že to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Základem každého takového společenství jsou totiž vlhkomilné rostliny a vytvořit jim v běžném středoevropském bytě takové podmínky, aby se jim dařilo, je poměrně oříšek.

Možná jste v poslední době zaznamenali trend pěstování ve skleněných nádobách. Ty ale často trpí na plísně a řasy a je potřeba pro jejich tvorbu notná dávka zkušeností. Oproti tomu s naším humidariem to zvládne i začátečník. Kvítkům jednoduše vytvoříte příznivé mikroklima a díky tomu se vám otevřou možnosti pěstování zcela nových druhů rostlin.

Základní principy humidaria

V téhle nové pěstební nádobě jsme spojili to, co je pro vlhkomilné rostliny ze všeho nejdůležitější. Vlhký substrát, který je udržován samozavlažovacím knotem na spodku nádoby, a vlhkostí nasycený vzduch. Toho dosáhnete pomocí průhledného víka, které vám po přiklopení zajistí až 70% vlhkost. A to je něco, čeho běžně v bytě nedosáhnete. Anini za cenu pravidelného rosení.

Výběr vhodných rostlin

Po jakých rostlinách můžete teď konečně sáhnout, aniž byste se báli, že je doma suchým vzduchem zahubíte? Pojďme se společně podívat na nějaké příklady.

Masožravé rostliny

Například Dionaea muscipula, Drosera capensis, Sarracenia purpurea, Sarracenia velvet. Tyhle oblíbené domácí “mazlíčky” můžete sázet do substrátu z rašeliny v kombinaci s perlitem a křemičitým pískem. Používejte knot a zalévejte do prstence.

Orchideje

Phalaenopsis kolibri, Cambria. I když se orchidejím často daří i jen tak na okenním parapetu, humidariem je rozhodně potěšíte. Zálivku provádějte vždy, když substrát proschne. Přebytečnou vodu, která odtekla do vnitřní části humidoru, vylijte. U orchidejí nedoporučujeme používat knot.

Rostliny s okrasným listem

Sellaginela apoda, Nephrolepis exaltata, Calathea makoyana, Calathea, Peperomia, Fittonia. Kdo nikdy nezkoušel pěstovat doma nádherné barevné fittonie nebo catalhey a hořce nezaplakal, když mu jako vždy listy nepěkně oschly, ať hodí kamenem. S humidariem máte ale k dispozici zcela nové hrací pole a tahle kvítka si v něm budou úplně lebedit. Není nutné používat knot a udržovat vodu v zásobníku. Stačí nalévat vodu do prstence okolo nádoby, a ta zajistí dostatečnou vzdušnou vlhkost.

Broméliovité rostliny, Tillandsie

I když tillandsie můžete pěstovat klidně zavěšené jen tak v okně, rozhodně se u nich nevyhnete pravidelné péče spojené s rosením nebo namáčením ve vodě. Zkuste je ubytovat v humidariu a uvidíte, že se váš život s nimi zásadně zjednoduší. Tyto rostliny nepotřebují substrát. Rostou na jiných rostlinách, kmenech, kamínkách, kůře nebo dalších oporách. U těchto rostlin není vhodné používat knot.

Další rostliny, které můžete vyzkoušet:

Cryptanthus, Ficus pumila, domácí štěstí, pilea glauca, hemionitis, nephrolepis a další kapradiny, peperomie … možností je opravdu mnoho. Zajímají vás různé varianty osázení? Koukněte na inspiraci na instagramu Stromomil Rudolf. Dlouholetý pěstitel tropických rostlin vám ukáže čtyři originální uspořádání rostlin v humidariu.  

Umístění a péče o humidarium

Když nádobu osázíte, vyberte ji v interiéru důstojné místo. Její design vám určitě bude dělat radost a zaručeně upoutá pozornost každé návštěvy. Místo vybírejte mimo přímé slunce, vyhněte se ale hodně stinným koutům domácnosti. Ideální je rozptýlené světlo ze všech stran. Nádobu můžete dát na kuchyňskou linku, stůl, nebo třeba do koupelny pokud v ní máte okno).

Péče o humidarium není nijak náročná. Poklop udržujte čistý, pravidelně utírejte zvenku vlhkým hadříkem prach. Podle potřeby rostliny zalévejte a pokud objevíte nežádoucí škůdce, nezapomeňte včas zasáhnout.

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Jak na jarní přesazování pokojovek
  3. Má moje rostlinka dostatek světla?


Produkty zmíněné v článku

 

Pěstební nádoba s moderním designem, ideální pro pěstování vlhkomilných rostlin, jako jsou masožravé rostliny, orchideje, tilandsie a jiné vhodné rostliny malého vzrůstu. Pěstování v humidáriu je nenáročné a rozzáří vám kancelář, jídelní stůl nebo jinou část interiéru.Galerie