+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Dovolená, prázdniny, co ty moje rostliny?

Minimalizujte obavy, že vaše zahrada bude trpět


Znáte to, jsou vypiplané od semínka, celé jaro jste o ně poctivě pečovali a teď je máte opustit. Ke stresu z příprav na dovolenou se zahradníkovi přidává obava, že rostliny bez jeho péče uhynou. Když máte v blízkém okolí stejně zapáleného zahradníka, který se o zalévání v době vaší dovolené postará, je vyhráno. Ale takových nadšenců je pomálu. Proto je lepší mít po ruce další alternativy, které pomohou rozkvetlým truhlíkům a dozrávajícím rajčatům přežít vaši nepřítomnost v poklidu.

Štěstí přeje připraveným

Máte-li zasazené rostliny v samozavlažovacích nádobách, bude vše jednodušší. Mají dvojité dno se zásobníkem vody, např. velkoobjemový Berberis Uno pojme 18 litrů, oblíbený truhlík Siesta 80 cm 4,5 litru a květináč Bergamot 40 cm 6 litrů. Ke květinám se voda dostane postupným vzlínáním kapilárami a textilním knotem. Vybrané modely nádob jsou navíc opatřené hladinoměrem. To je pomoc nejen pro vás, ale i pro „zalévací službu“. Okamžitě vidíte, kolik vody v zásobníku je a kdy je potřeba ji doplnit.

Jasné pravidlo, jak často dolévat vodu do samozavlažovacích nádob totiž neexistuje. Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostlin a dalších faktorech. Obecně platí, že zálivka není tak častá, jako u běžných truhlíků a rostliny lépe prospívají. 

Když jsou tropy

Při teplotách nad 30 stupňů hlídejte hladinoměr. Počítejte s tím, že si žíznivé rostliny (např. surfinie nebo plodová zelenina) zálivku vyžádají každý den. Když odjíždíte na 2 - 3 dny, zalijte truhlíky na maximum těsně před odjezdem. Velmi pravděpodobně nedojde k žádným zásadním ztrátám.

Vaši týdenní dovolenou v tropickém horku by už některé rostliny nemusely přežít. I v samozavlažovacím truhlíku po pár dnech dojde voda, zalévací služba je tedy nezbytná. Při teplotních extrémech může dojít i ke spálení listů a květů. Máte-li možnost, tak citlivější rostliny přesuňte do stinné části balkónu nebo na zahradu pod vzrostlé stromy.

Jak ale přesunout rozměrné nádoby s plným osázením? Třeba velkoobjemový truhlík Berberis trio pojme 3 x 18 litrů substrátu a celkem 27 litrů vody. Plně zalitý může vážit i přes 80 kg! Víme, že zahradníci toho unesou hodně, ale proč se zbytečně dřít, když to jde vyřešit chytře. Berberis Uno, Duo i Trio jsme vybavili odolnými kolečky a madly. Manipulace s ním je opravdu hračka. 

Záchrana šokem

Po návratu s delší dovolené se raději připravte na ztráty a nečekejte s oživováním povadlých chudinek. Proveďte šokovou terapii. Do truhlíků a květináčů nalijte větší množství odstáté vody. Nechte rostliny, ať se důkladně napijí a přebytečnou vodu po hodině vylijte. Nezapomeňte také sestřihnout suché listy a květenství, které rostliny zbytečně vysilují.

Když leje jak z konve

V současné klimatické krizi to zní jako fikce, ale je dobré se připravit i na možnost trvalého deště. Při intenzivních srážkách se promění klasický truhlík nebo květináč v bazén a hrozí, že milované rosliny koupel nepřežijí a začnou jim uhnívat kořeny.

Opět máte vyhráno, pokud jste investovali do kvalitních funkčních nádob. Všechny samozavlažovací truhlíky a květináče vyrobené v Plastii mají přepad. Ten si s nadbytkem vláhy poradí. Přebytečná voda odteče a rostliny jsou zachráněny.Když prší už před odjezdem na dovolenou, pro jistotu z obyčejných nádob bez přepadu vodu odlijte. Suchomilné bylinky jako je například tymián, rozmarýn a levandule přeneste pod střechu. Přemokření nesvědčí ani klasickým muškátům.

Tipy navíc

SAMOZAVLAŽOVÁNÍ PETKOU Odřízněte dno a do hrdla udělejte několik dírek. Zavrtejte lahev hrdlem do substrátu v truhlíku a dolijte vodu. Voda bude postupně odkapávat a provlhčovat substrát. Podobně můžete PETku nainstalovat i do zalévací šachty samozavlažovacího truhlíku. 

STÍN A VZDUŠNÁ VLHKOST Při vysokých teplotách rozmístěte na balkon hrnce a lavory s vodou nebo k nádobám vyskládejte hraničku mokrých polínek. Voda se bude postupně vypařovat a vytvoří tak v prostoru příjemné mikroklima. Na slunných balkonech vytvořte provizorní zastínění např. rozvěšením závěsů na prádelní šňůry nebo zábradlí. Děkujeme za tipy @sita_garden, @vyrobeno na terase a @balconyofprague

POMOC PRO ZALÉVACÍ SLUŽBU Je-li to možné, nanoste všechny truhlíky a květináče na jedno místo ve stinné části balkonu. Pokojovky můžete koncentrovat například do koupelny. 



Galerie