+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Doppio s Lukášem Matějou

Hra s barvami, možnosti kombinace jednoho květináče do mnoha variant

Lukáš Matěja je mladý produktový designer, objevitel funkčních a krásných věcí. Při svém hledání zavítal do firem v ČR i do daleké Asii a naučil se tvořit s lidmi pro lidi. Ve své tvorbě se snaží uplatnit poznatky z human-centered designu a generativního tvarování. Již druhým rokem působí jako digitální designér ve Škoda auto. Za své nápady získal několik ocenění, mezi mini i nominaci na Objev roku Czech Grand Design s Doppio květináčem, který vznikl během jeho studentské stáže v Plastia.

Jak jste se dostal ke spolupráci se společností Plastia? Jaké bylo zadání?

Ve třetím ročníku mého studia na západočeské univerzitě jsem na internetu našel na stránkách Chilli designu nabídku soutěže od Plastie. Byly zadány tři tvary květináče, ze kterých se mělo vycházet. 

Prošel produkt nebo zadání při vývoji a testování nějakou zásadní změnou?

Dle zadání vznikly 3 varianty: jednolístek, dvojlístek a trojlístek. Po konzultacích jsme došli k závěru, že v takovéto podobě je výrobek nevyrobitelný, protože to technologie nedovoluje. Takže jsme pak pokračovali a z nevýhody jsme udělali výhodu.

Co vás v průběhu procesu přípravy nejvíc bavilo?

Hra s barvami a možnost kombinace jednoho květináče do mnoha variant. A taky poznání, jak je úžasně vzrušující dělat věci, které se líbí, které fungují, které lidi prostě nadchnou. A když k tomu výrobku přijdete a řeknete: „ Jo to je ono, to je to správný!“, tak najednou vidím, jak mě to zpětně nabíjí, jak se ta energie, kterou do toho všeho investuji, vrací.

o vás při navrhování inspirovalo? Jak dlouhá byla cesta od prvotního nápadu k realizaci?

Deset hodin člověk sedí u stolu a dalších deset hodin o tom člověk přemýšlí, v noci se mu o tom zdá. Takže nemůžu říct, jestli jsem nad vývojem strávil 100 hodin nebo 200, člověk tím musí prostě žít, musí o tom přemýšlet ve dne v noci. Musí se koukat kolem sebe, aby mohl zachytávat inspiraci. Prakticky rok poté, co jsme se v Plastia poprvé setkali, byl na světě prototyp a během dalšího půlroku se rozběhla sériová výroba.

Jak jste s výsledným produktem spokojen?

Vznikl květináč, který si můžete nakombinovat, jak chcete. Takto se teď prodávají boty, člověk si to prostě vymyslí svoji verzi. Nedostane finální produkt, ale dostane něco, do čeho může vložit svoji myšlenku nebo představu. Skrz produkt si tak mohu povídat se zákazníkem. Jako designér jsem tak průvodcem na cestě k poznání, co se člověku líbí a co ne. 
Mám z tohoto výsledku radost, protože je to v podstatě moje první realizace, moje první práce, která došla až do této formy. Vždycky jsem dělal na něčem, co se navrhlo, a řeklo se „jo to by bylo dobrý!“, ale založilo se to do šuplíku. Je to ale strašně skvělý pocit držet svůj produkt v ruce a vědět, že kreativní proces dospěl až do finále. Že to má cenu, že to má smysl něco vytvářet, že z toho můžou být hezké věci.

 Galerie