+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Aby se vermikompostéru doma dařilo


Pořídili jste vermikompostér, úspěšně zaplnili první patro, začátečnická nejistota a touha chodit žížaly kontrolovat několikrát denně už opadla. Aby vermikompostér prosperoval dlouhodobě a byl užitečným doplňkem domácnosti, stačí dodržet pár jednoduchých kroků.

Bytový vermikompostér je kompaktní a najde své místo i v malém bytě. Není nijak cítit a je pěkný na pohled, proto může být jak přímo v kuchyni, tak v pokoji či předsíni.

 

Pestrost pomůže překonat krátkodobý půst

Krmit žížaly je potřeba pravidelně, ale ne nutně denně. Žížala nemá zuby, tvrdé zbytky, třeba slupky kořenové zeleniny, jsou pro ni nedostupné do chvíle, než degradují a změknou. Při pravidelném přísunu rozmanité potravy není proto výpadek, například při odjezdu na dvoutýdenní dovolenou, problém. Dříve vhozený bioodpad se postupně rozkládá a žížaly dojídají. Po návratu k běžnému režimu je dobré zařadit do jídelníčku více měkkých, rychle se rozkládajících kousků (saláty, dýně, okurky). Při dlouhodobější nepřítomnosti je potřeba péčí o vermikompostér pověřit někoho z blízkých, například společně s péči o pokojovky.

Tip navíc: Zbytky, které se k vermikompostování nehodí nebo je jich prostě příliš, recyklujte metodou bokashi. Kombinace vermikompostování a bokashi vás posune v oblasti nakládání s domácím bioodpadem na vyšší level.

Bokashi kompostér se hodí na zpracování běžných organických zbytků při vaření, jako jsou  odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky.

 

Vyhraďte si trochu času na hygienu

Dobře zavedený vermikompostér potřebuje krom pravidelného přísunu organického odpadu jen minimální péči. Heslo čistota je půl zdraví ale platí i tady. Při pravidelné údržbě byste neměli zapomenout na následující kroky, díky kterým zabráníte napadení kompostu plísněmi a množení nežádoucího hmyzu. K omývání veškerých ploch používejte jen čistou vodu bez saponátů a jiných chemikálií.

1. Jednou za dva týdny omyjte víko a otřete vnitřní lem patra nad vermikompostem. 2. Jednou za dva týdny stáčejte žížalí čaj 3. Jednou za půl roku vymyjte spodní sběrnou nádobu a síťku. 4. Podle potřeby odebírejte vermikompost.

Redukujte vlhkost

Vermikompost by nikdy neměl být příliš mokrý. Správnou vlhkost poznáte tak, že kompost produkuje jen minimum žížalího čaje. Nechávejte zbytky před vložením do vermikompostéru den či dva na vzduchu proschnout, stačí k tomu otevřená miska na kuchyňské lince. Nejlepší je taková, která má otvory i ve dnu, ty zajistí prosychání a zbytky na dně nezačnou plesnivět. Vlhkost vermikompostu regulujte pomocí:

  • natrhaných kousků kartonu,
  • pilin (koupíte v chovatelských potřebách),
  • kokosové drti (k dostání v zahradnictví),
  • odklopení víka a větráním vermikompostéru po dobu několika hodin.

V souznění s ročním cyklem

Pokud máte vermikompostér umístěný celoročně v bytě, kde je stálá teplota, možná si říkáte, že střídání ročních období nemá na jeho chod žádný vliv. To je ale omyl. V každé roční době svítí slunce do místností jinak, a tak se může stát, že si v létě najde cestu i do jinak stinného kouta, kde stojí vermikompostér. Letní horka žížalám nesvědčí, proto je vhodné jim poskytnout speciální péči navíc. Vršek vermikompostu můžete rosit rozprašovačem, přikrýt vrstvou navhlčených novin, nebo vkládat přemrzlý bioodpad. Vermikompostér umístěný na balkóně chraňte v létě zastíněním, v tuhé zimě jej přeneste do mrazuprosté místnosti.

V jednotlivých částech roku se liší také složení zbytků.  V létě obvykle naší kuchyní prochází více čerstvého ovoce, a „mokřejších“ typů zeleniny, v zimě především tvrdší kořenová zelenina. Podívejte se na další tipy jak a čím krmit žížaly. V letních a především podzimních měsících na zahradách výrazně přibývá škůdců. S tím se zvyšuje možnost přinést si se sklizní nějaké „breberky“ domů a riziko kontaminace vermikompostéru. Podzim se spoustou sladkých a kvasících zralých plodů je obdobím octomilek, které rády přiletí i otevřeným oknem.

Vermikompostér Urbalive je dokonalý designově i funkčně. Rostlinné zbytky domácnosti proměňuje ve vermikompost a žížalí čaj, který oceňují balkonové rostliny i pokojovky.

 

Jak zatočit s hmyzem

Hmyz je asi největší obtíží, se kterou se při vermikompostování můžete potkat. Maličké mušky dokážou být pěkně otravné a namnoží se doslova raketovou rychlostí. Ideální je proto předcházet jejich výskytu vhodnou prevencí. Do kompostu nikdy nedávejte:

  • napadené zbytky, které potenciálně vnímáte jako zdroj škůdců a plísní,
  • hnijící ovoce a zeleninu,
  • zbytky napadených pokojových a balkonových kytek,
  • příliš velké množství odpadu najednou.

Prostředí vermikompostéru je inkubátor, který je pro množení breberek ideální, výskyt mušek proto nepodceňujte. Jakmile vám po otevření víka vermikompostéru vyletí naproti pár mušek, zpozorněte a zahajte hned preventivní kroky. Mušky neignorujte a nedoufejte, že zmizí samy. To se obvykle nestane. Proveďte hygienu popsanou výše. Zvláštní péči věnujte lemu patra, to je místo, kam obvykle mušky kladou vajíčka, a pečlivě ho otřete. Zasypte kompost vydatnou vrstvou pilin a nechte vermikompostér odpočívat alespoň dva týdny. Po tu dobu nedávejte do vermikompostéru žádné zbytky. O žížaly se bát nemusíte, za tu dobu zkonzumují napůl rozložené zbytky, které už v kompostu mají. Odpad z domácnosti odnášejte nebo vhazujte do bokashi nádoby, nedejte muškám příležitost najít útočiště jinde.

TIP navíc: Místo pilin je možné povrch vermikompostu zakrýt kokosovou rohoží. K dostání je v zahradnictví, pak už stačí ji nůžkami přistřihnout tak, aby kopírovala tvar vermikompostéru. Používat ji můžete i dlouhodobě jako prevenci před škůdci.

Další články o kompostování 

  1. Poklad ze dna vermikompostéru
  2. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem
  3. První české Bokashi
  4. Jak správně nastartovat vermikompostér


Galerie