+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

3 bezpečné pokojovky do dětského pokoje


Děti milují rostlinky a rády se hrabou v hlíně, pořiďte jim tedy vlastní pokojovky nebo je nechte, aby vám s péčí o ně pomáhaly. Dejte si jen pozor na výběr vhodných rostlin

  •  měly by být netoxické - děti totiž rády ochutnávají,
  • nenáročné - ulehčí vám to společnou péči,
  • a dostatečně zajímavé, aby udržely dětskou pozornost.

Vybrala jsem vám hned několik takových zelených kamarádů pro vaše potomky.

Pro nejmenší

Rodiče rádi sahají po nenáročných a vizuálně zajímavých kaktusech. Jenže kaktusy se svými bodlinkami nejsou úplně vhodnou rostlinkou pro zvídavé dětské ruce. Vyzkoušejte raději na omak příjemné jsou řasokoule, které jsou ještě méně náročné. Pro malé děti navíc můžete pořídit řasokouli stejně starou, jako jsou oni, takže poroste spolu s vaším potomkem. Další oblíbenou a zábavně vypadající pokojovkou pro nejmenší jsou tilandsie, které se narozdíl od řasokoule mohou pyšnit i krásně zbarveným květem.

Malí velcí pěstitelé

Pokud už je vaše dítě ve věku, kdy se dokáže postarat i o náročnější rostlinku, můžete vyzkoušet některou z rostlin rostoucích v květináči. Ať už to jsou pokojovky zajímavé na dotyk jako aloe vera, tlustice a chlupaté africké fialky, snadno rostoucí zelenec, barevně zbarvené pokojové kopřivy nebo maranta, motýlí oxalis, nebo třeba zmiňované kaktusy. Já doporučuji ještě tyto tři:

 Palma horská

Populární pokojová rostlina, která je neškodná pro děti. Má krásné, svěže zelené listy a může pomoci zvlhčovat vzduch v pokoji. Tato rostlina je skvělá pro dětské pokoje, protože je velmi odolná a snadno se pěstuje i na hůř osvětleném stanovišti a navíc dokáže čistit vzduch. Její zelené listy přidají do pokoje pocit klidu a pohody. Skvěle se jí daří v samozavlažovacích květináčích, takže se zaléváním máte o to méně starostí.

Pilea peperomioides

Pilea už několik let platí za jednu z celosvětově nejoblíbenějších pokojovek. Není se co divit, její kulaté lístky a jednoduchá péče z ní dělá jasný zelený must have každého pěstitele, navíc se snadno množí. Děti i dospělí ocení její jedinečný tvar, díky kterému se pilee přezdívá palačinková rostlina. Dařit se jí bude na světlém stanovišti, třeba na parapetu v květináči Tolita s podmiskou. Pokud se o ní dokáží vaše děti správně starat, brzy je odmění novými pileími miminky, kterými mohou třeba obdarovat prarodiče nebo kamarády.

Hoya carnosa

Hoya neboli voskovka je další skvělou rostlinou, která je bezpečná varianta do dětského pokoje. Může růst převisle přes okraj květináče nebo ji nechte plazit po opoře. Obzvlášť holčičky ocení, že ji při správné péči mohou vykvést nádherné narůžovělé kvítky. Jestli hledáte převislou pokojovku na poličku nebo skříňku, vyzkoušejte některou z voskovek, existuje jich celá řada!

I když vyjmenované rostliny nejsou jedovaté, je třeba děti poučit, že se domácí rostlinky nejedí a po práci s nimi je třeba si pečlivě umýt ruce. Ostatní, jedovaté pokojovky v bytě i tak ale raději postavte do vyšších, nepřístupnějších míst. V domácnosti, kde řádí děti, dávejte rostlinky spíš do těžších květináčů a na stabilní povrch, aby nedocházelo k převrhnutí rostlin a možným úrazům.

Tip na závěr

Péče o rostliny je výborný způsob, jak vést děti k zodpovědnosti a smyslu pro povinnost. Menší děti mohou s péčí pomáhat. Nechte je zalít květinu nebo utřít prach na listech. Starším dětem můžete péči zcela svěřit. Udělení samostatného úkolu malý pěstitelé často vítají, posiluje to jejich sebevědomí.

Další články o pěstování pokojovek

  1. 3 pokojovky do ložnice
  2. 3 pokojovky do koupelny
  3. 3 pokojovky na pracovní stůl
  4. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  5. Jak na jarní přesazování pokojovek
  6. Má moje rostlinka dostatek světla?
  7. Testování Tolit u Pokojovek


O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky


 

Produkty zmíněné v článku


Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.
 Květináče s podmiskou pro zelený domov. Květináče vyrobené na přání pokojových rostlin a bylinek, vznikly ve spolupráci s českými designéry z WRKS. Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii.Galerie