Berberis opora: Jak ji používat a co pěstovat
Berberis opora: Jak ji používat a co pěstovat
Parťák, o kterého se může každá plazivka opřít, když venku lítají blesky, a radovat se ze života, když svítí sluníčko… Ano, přesně to je opora Berberis, kterou už jsme vám tu představovali.
- Silák, co podrží i těžké okurky a usměrní košaté maliny.
- Přítelkyně přírody, protože na její výrobu je použitý plastový recyklát.
- Kamarádka pro dětské prstíky, protože smontovat ji je zábava i pro mrňata.
Obří truhlíky Berberis UNO, DUO nebo TRIO si lidé většinou pořizují na pěstování mohutnějších rostlin. Ředkvičky, saláty nebo letničky by v nich vypadaly poněkud nepatřičně. Dřeviny, to už je jiná. Ale ty se většinou obejdou i bez opory, když je nebudete pěstovat jako solitéry na větrné hůrce. Existuje spousta rostlin, pro které jinak vymýšlíme složité konstrukce ke květináčům, přitom by k nim stačilo dát jednu všeobjímající oporu.
Ona totiž taková opora pro truhlíky musí splňovat celou řadu kritérií a není to jen tak. Kdo si doma zkoušel vyrobit konstrukci pro jakoukoliv popínavku, dá nám zapravdu.
Na co si dát při výběru opory na rostliny v květináči pozor
1. Odolnost a materiál
Potřebujete něco pevného, co neshodí první silnější vítr nebo nestrhne rostlina svou váhou. A že některé, zvlášť zeleninové liány, umí pěkně prověřit kvality materiálu i vaší práce…
2. Kotvení a stabilita
Většina zahradníků totiž sáhne po tom nejjednodušším, co má doma nebo na zahradě k dispozici: po spirálových oporách na rajčata, bambusových tyčích, větvích z prořezu nebo rozřezaných roxorech. To ale žádnou velkou parádu nenadělá, nehledě na to, že tyče volně zapíchnuté do zeminy v květináči (byť sebevětším) nejsou stabilní a při první možné příležitosti se vyviklají. Určitě si vybavíte nějaký příklad z vlastní zahrady, kdy se opora pod tíhou rostliny postupně kácela, až jste se skoro modlili, aby vydržela aspoň do konce sezóny.
3. Rozměry
Ujistěte se, že podpěra je vhodná pro konkrétní rostlinu, zaměřte se na šířku a výšku a to zejména při nákupu nové rostliny, která není ještě plně vzrostlá. Zejména u některých jednoletých druhů se malá rostlinka může proměnit v obra během pár měsíců, jiné zase rostou pomaleji a finální výšku dosáhnou až za několik let. Není nic horšího než když rostlina oporu přeroste a začne se lámat.
4. Variabilita
Samozřejmě je řešením vyrobit si bytelnější oporu a připevnit ji třeba na zeď. Ale nejspíš už teď sami tušíte, že to je trochu past. Přicházíte o možnost truhlíky přestěhovat, což je oblíbená činnost vlastníků teras a balkonů. Navíc u pronajatých bytů mohou být zásady do venkovního zdiva omezené.
Opora pro Berberis jako strážný anděl pro všechno zelené
Domů si oporu pro Berberisy sice přinesete v relativně subtilní krabici, ale během pěti minut ji proměníte ve velmi stabilní věž, na které na první pohled vůbec nepoznáte, že je z částečně recyklovaného plastu. Spíš byste řekli, že vám dorazila z kovárny, jak je na první pohled pevná a robustní. Jednotlivé obruče jsou pevně připevněné spojkami k rohům truhlíku a navíc ještě vyztužené směrem ke středu, což zvyšuje její pevnost a dává netušeně možností, jak s oporou pracovat.
Vejde se do truhlíku jen jedna větší rostlina? Pak ji veďte středem a nemusíte řešit žádné vyvazování. Klidně do něj ale můžete vysadit 2 – 4 letničky (podle mohutnosti) a nechat každou ovíjet rohovou tyč. Skvělé navíc je, že když si vzpomenete, že chcete truhlík přestěhovat jinam, nejste ničím limitovaní. A když se na poslední chvíli rozmyslíte, že radši popínavky dáte do záhonu? Klidně oporu zapíchněte do něj, se stejným nadšením podpoří každý nový centimetr vaší zelené krásky i tam.
Přehled rostlin, které budou Berberis oporu milovat
Následující výčet rozhodně není ultimátní a kompletní. Vychází ale z osobní zkušenosti nás, našich ambasadorů i zákazníků a třeba vás nasměruje mimo vyšlapané cestičky.
Opora pro plodovou zeleninu a ovoce
- Rajčata všeho druhu
- Okurky
- Papriky
- Lilky
- Fazole
- Dýně
- Cucamelouny
- Mochyně
- Ačokča
- Kiwano
- Hrách
- Maliny
- Ostružiny
- Kavkazský špenát
- Cukrové melouny
- Bylinky, např. popínavá lichořeřišnice
Opora pro letničky a trvalky
- Černooká Zuzana
- Povíjnice
- Mandevilla
- Hrachor vonný
- Thunbergia
- Vilec
- Mina
- Asarina pnoucí
- Rhodochiton
- Štětinatec laločnatý
- Lagenárie
- Plamének
Jak používat oporu Berberis
Instalace při výsadbě - u malých sazeniček tím snížíte riziko poškození rostliny během manipulace s oporou.
Blízkost rostliny - čím blíže stonku nebo kmínku, tím lépe, to platí zejména u subtilních druhů jako je hrách, hrachor a další popínavé letničky.
Vyvazování - k připevnění roslin se hodí provázky nebo různé vyvazovací pásky, v balení Berberis opory najdete originální sadu upínacích pásků.
Výška opory - v průběhu sezóny pravidelně kontrolujte stav, pokračujte ve vyvazování a případně přidejte doplňkové patro.
Tip navíc
Nebyli bychom to my a v tomto případě tedy hlavně naši ambasadoři, kdybychom se nesnažili hledat ještě další využití věcí. Tak schválně, napadlo by vás, že na opoře je možné sušit i sklizeň bylinek nebo česneku? Stačí obojí svázat do snopků, zavěsit na horní okraj opory na truhlíku a nechat pěkně uschnout. Na sluníčku, zadarmo a udržitelně.
Další články o pěstování na našem blogu
1. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
2. Letos ty rajčata vypiplám
3. Nastartujte zelené lupení
4. 7 tipů pro jedlý balkon
5. Lilek si váš balkon oblíbí
6. Jak poznám kvalitní samozavlažovák
Produkty zmíněné v článku
Velkoobjemový truhlík Berberis Trio je idelální parťák na pěstování rajčat a další plodové zeleniny. Vychytané madla pro snadné vyjmutí samozavlažovací vložky, široká zalévací šachta, otvor pro oporu a pojízdná kolečka.
Opora je vhodná pro pěstování popínavých rostlin a zeleniny v truhlících a květináčích Berberis UNO, DUO, TRIO, v květináči Berberisu 55, na samostatném záhonu i ve skleníku. Produkt je částečně vyroben z recyklovaného materiálu.
Dopľnková sada k pěstební opoře umožňuje zvýšení základní opory pro popínavé rostliny.